Gönül Elçileri Projesi Lapseki’de Tanıtıldı

04 Nisan 2013

Gönül Elçileri Projesinin tanıtımına Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ve Eşi Pervin Tuna’nın katılımıyla Lapseki İlçesinde devam edildi.

Programa Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ve Eşi Pervin Tuna’nın yanında Lapseki Kaymakamı İsmail Ayhan Tavlı ve Eşi, Lapseki Belediye Başkanı Gani M. Ekim ve eşi, İlçe Emniyet Amiri ve eşi, İlçe Jandarma Komutanı, Umurbey Belediye Başkanı ve eşi, daire müdürleri, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasının ardından Vali Güngör Azim Tuna “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Tarafından; toplumda ‘gönüllülük’ kavramına yönelik farkındalık geliştirmek, gönüllü çalışmanın yaygınlaşmasını sağlamak, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak insan kaynağı ihtiyacını güçlendirmek amacıyla Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın himayesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin’in koordinasyonunda gerçekleştirilen ‘Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri’ Projesi tanıtım toplantısına hoş geldiniz.
Toplumda “gönüllülük kavramına yönelik farkındalık geliştirmek, gönüllü çalışmanın yaygınlaşmasını sağlamak, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak insan kaynağı ihtiyacını güçlendirmek üzere “Toplum Kalkınmasından Gönül Elçileri Projesi ” hayata geçirilmiştir. Gönüllülük; Gelenektir, Güncelliktir, Gelecektir.

Köklü ve tarihi geleneklerden doğan, yardımlaşma ve dayanışma duygularına dayanan gönüllülük, insan davranışının en temel ve en eski ifade şekillerinden birisidir. Gönüllü olmakla, bireyler, içinde yaşadıkları topluma daha aktif olarak katılmakta ve diğerleri için önemli olduklarını hissetme ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu ihtiyacın özünde; kişiler arası ilişkilerin olumlu ve yapıcı bir hal alması ve buna bağlı olarak kişilerin ve dolayısıyla toplumların refahını arttırma isteği bulunmaktadır. Gönüllülüğün olduğu yerde olumlu ve yapıcı iletişim nedeniyle sosyal bağlılık ve güven duyguları pekişmektedir.

Gönül Elçiliği; insana ve insanlığa hizmet için karşılık beklemeden emek veren kişi ve gruplardır. Gönül Elçiliği ifadesinin derinliği, yapılan işin içinde, akıl, düşünce, deneyim, beceri ve profesyonel uzmanlıklar kadar inanç, değerler ve insan sevgisinin bulunmasından gelmektedir. Bizler yardım severliği, insan sevgisini çağlar boyunca nesilden nesile taşımış bir millettin evlatlarıyız. Tarihi kültürel ve dini değerlerimizi ve bizi biz yapan insani değerlerimizi yaşattıkça, sevgiyi, şefkati, merhameti paylaştıkça gücümüzün artacağına inancımız tamdır. Bu nedenle geçmişimizden aldığımız güç ve enerjiyi geleceğe taşımak adına Lapseki halkını “Gönül Elçisi “olmaya davet ediyorum.
Gönül Elçisi başkasını mutlu etmenin en büyük mutluluk olduğunu fark etmektir. Bu sebeple; Bugün siz de insanlık için bir şey yapın, Gönül Elçisi olun diyorum.” dedi.

Gönül elçileri proje sunumunun ardından program sona erdi.

[canakkale.gov.tr]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir