“Gümrük Kapısı Ayvacık’a İvme Kazandıracak”

29 Temmuz 2016

Antik kentleriyle, mavi bayraklı plajlarıyla Türkiye’nin yeni tatil adresi haline gelen Ayvacık, bunun yanında eko turizm, tarım ve hayvancılıkta da iddialı konuma geldi. İlçede bulunan Meslek Yüksek Okulu yöre halkını kabuğunu kırma noktasına getirdi.

Ağır Sanayinin Ayvacık’a uzak olduğunu söyleyen Başkan Mehmet Ünal Şahin, rotalarının turizm, tarım, hayvancılık ve eğitim olduğunu dile getirdi. İlçenin çözülemeyen iskele projesi ve gümrük kapısı projesinin yıllardır süren mahkeme sonrasında çözüme kavuştuğunun söyleyen Başkan Mehmet Ünal Şahin, ‘‘İnşallah iskelemizi yapıp gümrük kapısını da açtıktan sonra Ayvacık bir ivme kazanacak’’ dedi.
1

Ayvacık’ın pek çok yerel kültürü olduğunu belirten Şahin, bunlardan birinin de halıcılık olduğunu söyledi. Bölgemizde bulunan yerel ve kültürel varlıkları sergilenmesi için belediye başkanlığı olarak müze çalışması yaptıklarını belirten Başkan Mehmet Ünal Şahin yakın bir zamanda Ayvacık kent müzesine kavuşacak dedi. Şahin konuşmasına şöyle devam etti; ‘‘ 150 binden fazla insanın ziyaret ettiği Assos Antik kenti var. Assos’tan çıkan eserler Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Çanakkale’de bulunan Arkeoloji Müzesi’ni belirli sayıda ziyaretçisi oluyor. Ama biz belediye olarak ön çalışmasına başladığımız müzeyi bitirdiğimiz zaman Assos ve Gülpınar tarafından çıkan tarihi eserlerin burada yani ana merkezinde yerli ve yabancı turistlerin sunumuna açmak istiyoruz. Ören yeri Assos ona bakarsanız bir adım ötemizde. Bunun yanında müze projesi tamamlandıktan sonra ilçemize ekonomik yönden katkı sağlayacağını düşünüyorum’’

2
Yöre halkının da üniversiteyle birlikte geliştiğini vurgulayan Şahin ‘‘ilçelerin gelişmesi açısından üniversitelerin çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, belediye olarak her türlü destek vermekten kaçınmıyoruz. Hedefimiz kültür ve turizmin kenti Ayvacık’ı geleceğe taşımaktır” diyerek sözlerini sonlandırdı.
3

Öte yandan Kuzey Ege’nin en sakin, en huzurlu köşelerinden biri olan Ayvacık tarih ve doğa sevenlere kapısını açıyor. Assos, Apollon Smintheion Tapınağı, Lekton, Mavi Bayraklı Kadırga Koyu, Akliman, Sivrice, Sokakağzı, otantik sevenler için yöresel dokumalar, konuklarını bekliyor.
4

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir