“BU GÜNE KADAR SORUN OLMUYORDU DA, ŞİMDİ Mİ OLDU?”

29 Aralık 2016

Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulu, eski arşivlerden çıkarılarak haber yapılan “HDP’Yİ TANIMAK İSTER MİSİNİZ? broşürüne, 2014 yılında yapılan “ADAYLAR ANLATIYOR” toplantısı fotoğrafı ile yanıt verdi. Ak Partiden Belediye Başkan Adayı olan Mehmet Daniş’in o zaman, HDP Çanakkale İl Eşbaşkanları Rahime Kanılga ve Şeyhmus Aslan ile yan yana fotoğraf çekildiğini söyleyen Saim Yavuz; “Bakın, HDP il başkanı ile yan yana duruyorlar. Bir problem var mı o zaman yok. Bu güne kadar sorun olmuyordu da şimdi mi oldu? Herkes orada yan yana durarak taraflarını alkışladılar, dinlediler. Bu kadar basit bir şeyi memleket meselesi haline nasıl getirebiliyoruz. Bu tür yaklaşımlar huzur bozucudur, bazı gazetelerde yer alması ise gerçekten düşündürücüdür” dedi.

Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeler, sosyal medya ardından bazı yerel gazetelerde haber yapılan “HDP” broşürleri ile ilgili açıklama gerçekleştirdi. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan yerel seçimlerde, milletvekillerinin halka daha iyi tanıtılması adına bir program yapıldığını söyleyen Saim Yavuz;” Kent konseyine son günlerde sosyal medya, sonrada gazetelerde servis edilerek yapılan haberler ile saldırı yapılıyor. Kent Konseyi Yürütme Kurulu, 26 Ocak 2015 tarihli toplantısında, “yerellik ilkesi çerçevesinde, katılımcılığı, demokrasiyi ve uzlaşma kültürünü geliştirmek” görevine sahip çıkarak 7 Haziran’da yapılacak olan milletvekili seçimleri için mahalle meclislerinin salonlarını seçime katılacak partilerin adaylarına açmak kararı aldı. O zaman ortada hiçbir aday yoktu. 2-3 Mart günlerinde Yürütme kurulundan bir komisyon Ak Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Vatan Partisi, Demokratik Sol Parti, Bağımsız Türkiye Partisi ve Komünist Parti’yi ziyaret ederek kararı anlattık. Partiler kararı çok olumlu karşıladılar. Daha sonra partilerden birer temsilcinin katılımıyla kurallar belirlendi ve program oluşturuldu. Ak Partiden temsilci katılmadı. Hiçbir bilgi vermediler. Program 13 Mayıs’ta başlayıp 30 Mayıs’ta sona erdi. Çanakkale’nin 7 mahallesindeki mahalle meclisi salonları ve Kent Konseyi Merkez ofisi bu program için 7 parti tarafından kullanıldı. Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak biz sadece partilere salon tahsis ettik. Program kurallarına göre, her türlü duyuruyu partiler kendileri yaptı. Kent Konseyi, 5000 el ilanı basıp dağıttı. Ama bu el ilanın ön yüzünde 16 gün süren programın çizelgesi, arka yüzünde ise şunlar yazıyordu: “MAHALLE SAKİNLERİ! MİLLETVEKİLİ ADAYLARI SİZİNLE KONUŞMAK İÇİN MAHALLE MECLİSİNE GELİYOR. TBMM’nde 4 yıl Çanakkale’yi temsil ederek, Çanakkale’nin sorunlarını ve taleplerini dile getirecek ve sahip çıkacak; Özgürlük, eşitlik ve adaleti herkes için talep edecek ve savunacak; Demokrasinin güçlü bir şekilde yaşamın her alanında hissedilmesinin sözcülüğünü yapacak; 4 milletvekili seçeceğiz. Çanakkale’nin 4 vekili kim olacak? Tanıyalım…Dinleyelim…Anlayalım…Soralım…Bilelim… ŞİMDİ, BİZ VEKİL ADAYLARINI MAHALLE MECLİSİMİZDE MİSAFİR EDELİM SONRA, VEKİLLERİMİZ MAHALLE MECLİSİMİZE MİSAFİRLİĞE GELSİN. Adayların, Kent Konseyi’nin 7 mahalledeki Mahalle Meclisi salonlarında kendilerini ve partilerinin programlarını halka anlatmak ve onların sorularını yanıtlama imkânı bulacağı bu buluşmaların, kentimizdeki barış ortamının güçlenmesi ile demokrasi kültürümüzün birikimine de katkılar sağlayacağını düşünmekteyiz. Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulu.”
Bu toplantıları MHP’de gerçekleştirdi, CHP’de,HDP’de…” dedi.


Kent Konseyi’nin Dağıttığı Broşür

1
Çanakkale HDP Şubesi’nin dağıttı broşür

“ASIL BÖLÜCÜLER KENDİLERİ”

Toplantıda yönetim kurulu adına söz alan Saim Yavuz, eski arşivlerden çıkarılarak haber yapılan broşür için yerel gazetelere seslendi. Yavuz basına önemli bir sorumluluk düştüğünü belirterek;” İçinden geçtiğimiz durumun problemli olduğunu, sıkıntılı olduğunu söylüyor ve güvenli değil diyoruz. Burada şunu söylemek istiyorum, basın toplumun yönlendirilmesi, huzur ve güvenin sağlanması konusunda önemli bir sorumluluk üstleniyor. Ne yazık ki tek yanlı çalışan yapılar, düşünceler var. Bölünmek lafını çok kullanıyorlar. Bölücüler adını kent konseyine yakıştırmaya çalışıyorlar. Kent konseyi bu lafların tersine bölücü değil, kentin bir bütün halinde bütün farklılıkları ile yaşamasını sağlamaya çalışıyor. Tersini gösterecek eylem bulamadıkları için, HDP el broşürünün haberini yaparken gerçeği göstermiyorlar, yalan söyleyerek gerçeği gizlemeye çalışıyorlar. Bunları yapanların kendisinin bölücü olduğunu ve onlara hizmet ettiğini söylemek istiyorum” dedi.
1
“Şimdi Ne Oldu da Karalama Kampanyası Başlatıldı!”

Toplantıda söz alan diğer bir isim Esenler Mahalle Meclisi Başkanı İrfan Kütüklü de, 2014 yılında gerçekleştirilen “ADAYLAR ANLATIYOR” toplantısı fotoğrafını göstererek;” Elimdeki fotoğraf 2014 yerel seçimlerinde çekilmiş fotoğraftır. Belediye başkanı Gökhan ve diğer siyasi partilerden aday adayları bu fotoğrafta yer alıyor. Birlikteler. Mehmek Akif Ersoy toplantı salonunda, halk belediye başkan adaylarının söylemlerini dinledi. Kent konseyi başkanı Saim Yavuz tarafından sorulan soruları yanıtlandı. Bunun neresi kötü. Biz kent konseyi olarak kardeşliği, barışı savunuyoruz. Bu kentteki tüm partiler, mahalle meclislerini kullandılar. Kullanırken belli bir düzen içerinde, sistem içerinde yaptılar. Kendi afişlerini, kendi taraflarını topladılar. Biz sadece toplantı salonlarını açıp misafir ettik.Biz şu partiden deyip ötekileştirerek, bu anlayışı kabul edemeyiz. İnsan olarak üzülüyorum. O zaman bütün partilerin aday adayları var, yerel basın hiç ses çıkarmadı. Şimdi ne oldu da basın ve sosyal medyada karalama kampanyası içine giriliyor”dedi.
1
2014 yılında Adaylar anlatıyor Toplantısı; soldan sağa CHP Ülgür Gökhan, AKP Mehmet Daniş, HDP Çanakkale İl Eşbaşkanları Rahime Kanılga ve Şeyhmus Aslan, MHP Halil Rüştü Akgün

Adaylar Anlatıyor toplantısında çekilen fotoğrafa açıklık getirmek isteyen Saim Yavuz ; “Bu zihniyetlere sormak lazım.Bakın, HDP il başkanı ile yan yana duruyorlar. Bir problem var mı o zaman yok. Bu güne kadar sorun olmuyordu da şimdi mi oldu? Herkes orada yan yana durarak taraflarını alkışladılar, dinlediler. Bu kadar basit bir şeyi memleket meselesi haline nasıl getirebiliyoruz. Bu tür yaklaşımlar huzur bozucudur, bazı gazetelerde yer alması ise gerçekten düşündürücüdür. Bize bu toplantı günü emniyet kavga çıkar yapmayın dediler. Son beş dakika kalana kadar zorladılar. Biz hayır Çanakkale’de halkımız bu toplantının olmasına izin verecektir dedik. Ve tüm sorumluğu ben aldım. Bu toplantı böyle yaptık. Ne oldu fena mı oldu. Tüm Türkiye’ye örnek bir çalışma yaptık. Aynı şekilde milletvekilleri için yapılan çalışmalarda örnek teşkil etti. Birileri bunlardan hoşnutsuz oluyor. Daha çok kavgayı dövüşümü istiyoruz. Biz kent konseyi olarak istemiyoruz, her türlü düşüncenin yasal çerçevelerde hayata geçmesi için çalışacağız, ötekileştirmeyeceğiz” dedi.

“BİR TEK HDP TAM KADRO KATILDI”

Yürütme Kurulu üyesi Hikmet Kuru, milletvekili tanıtım toplantıları sırasında Esenler Mahalle meclisinde nöbetçi olduğunu belirterek; “Esenlerde, bir tek HDP tam kadro katılım gösterdi. Fakat halktan hiçbir katılım olmadı. DSP’den bir temsilci geldi ama onda da halktan katılım olmadı. CHP adayı ise şehir dışında olduğu için katılım gösteremedi. MHP’den bir mazeret bildirilmeden katılım gerçekleşmedi” diye konuştu.

“BİR TARİH VERMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Saim Yavuz, ertelenen genel kurul seçimi ile ilgili çıkan polemikler hakkında da şunları paylaştı; “Hep söylüyoruz , anlamamakta zorlanıyorlar. Bir derneğin başvurusu ile seçimlerle ilgili bir maddenin iptali istedi. İdare mahkemesi, evet bu maddenin iptalini istediniz, ama bunu incelemem lazım diyor. Basit olarak anlatıyorum. Mahkeme de değerlendiriyor. Diyor ki, “Bu maddenin iptalini istiyorsunuz, ama incelemek lazım. Bu kararı verene kadar yürütme durduruluyor ve 30 gün sonra karar verecek. Biz de tarih söyleyemiyoruz, çünkü mahkeme ne zaman bitecek bilmiyoruz. Mahkeme şu tarihte yapın dese yaparız, bir de neye göre yapacağız? Kimler oy kullanacak belli değil. Bunla ilgili karar verilecek ve bize karar gelecek. Biz de duyuracağız. Ama şu anda bununla ilgili söyleyecek bir sözümüz yok” dedi. “Bize tarih verin diyorlar, ama kimsenin keyfine göre tarih veremeyiz” diyen Yavuz “ Adalete intikal etmiş ve karar beklenilen bir durum var”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir