Güneşin Aydemir ile “Masal Irmaklarının Okyanusu”

05 Mart 2015

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Masal etkinlikleri kapsamında bu hafta Güneşin Aydemir ile “Masal Irmaklarının Okyanusu” isimli sohbet gerçekleştirildi.

4 Mart 2015 tarihinde Kent Müzesi’nin konuğu olan Güneşin Aydemir “mucizeler vardır tesadüf yoktur” diye başladığı sohbetine masallarda ve günlük pratiklerde yer alan değişkenliklere ve sabitliklere değindi. Masallardaki betimlemelerin detaylı ve içeriği sağlam bir şekilde oluşturulduğunu buna bağlı olarak da canlandırmaların daha inandırıcı kılındığına vurgu yaptı. Masallardan örnekler okuyarak desteklediği düşünceleri lezzetli betimlemeler ile taçlandırdı. Binbir Gece Masalları’nın da yazıldığı dil olan Sanskritçe yazılmış Masal Irmaklarının Okyanusu kitabına da değinen Güneşin Aydemir masalların kimseye ait olmama anlayışı dolayısıyla büyüleyici olduklarının altını çizdi. Ülkemizde masal derlemelerinin halen daha devam ettiğini ama aslolanın derlenmiş bunca masalının bir şekilde aktarımının sağlanılması, anlatılması olduğunu belirtti. Ruhun kötülüğü yenmesine dair hikayeler olarak geçen Heinrich Zimmer’in Kral ve Hortlak kitabında yer alan “Ebu Kasım’ın Çarıkları” masalını konuklar ile paylaştı. Masal sonunda kıssadan hisse çıkarımların konuklar ile birlikte konuşulduğu sohbet gelecek masal etkinliğinde görüşmek üzere sona erdi.

7 Mart 2015 Cumartesi günü Kent Müzesi Toplantı Salonu’nda Çanakkale Müzeler Buluşması’nın yedincisi gerçekleştirilecek. 10.30 – 16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan buluşmanın bu seneki konusu: “Yerel Tarih Çalışmaları, Kent Müzeleri ilişkileri ve Yeni Arayışlar” olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir