Güzelyalı Dardanos Atık Su Arıtma Tesisi İçin İmzalar Atıldı

09 Ağustos 2017

Çanakkale Belediyesinin mücavir alanları içerisinde yer alan Güzelyalı ve Dardanos’ta bölgesinde koku yapmayan ve çevreye uyumlu olarak yapılacağı belirtilen Atık Su Arıtma Tesisi için 8 Ağustos 2017 Salı günü imzalar atıldı.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları Handan Özyayla, Özleyiş Çetin ve Ali Sürücü’nün yanı sıra birim müdürleri, Güzelyalı ve Dardanos Muhtarları ile ARTAŞ Endüstriyel Tesisler Taahhüt ve Anonim Şirketi yetkililerinin katıldığı imza töreninde proje hakkında bilgilendirmede bulunan Başkan Gökhan, bölgeye yapılacak olan arıtma tesisinin koku yapmayan, doğa ile uyumlu, fazla yer kaplamayan ve ekonomik bir tesis olacağını söyledi.

Başkan Gökhan konuşmasında; “Güzelyalı Dardanos Atık su Arıtma Tesisi’nin sözleşmesi için toplandık. Güzelyalı’da bir su arıtma tesisi inşaatı olacak ancak bu farklı bir yapı. Bu ‘İfas Prosesi’ denilen bir yapı. Koku yapmayan, doğa ile uyumlu, az alan kapsayan, daha küçük yerlerin suyunu arıtması için kullanılan bir proses. Projenin, yapım ihalesi ile ilgili 2016 Ağustos ayından ihale sürecine başlandı. 31 Ocak 2016’de ihale fiyat teklifleri sunuldu. Ancak maliyetin üzerinde gelmesi sebebi ile o ihale iptal edildi. Yeniden 22 Mart tarihinde ihaleye çıkıldı. İhale üç aşamalı gerçekleşti. 18 Nisan’da 9 firma ihaleye katılım sağladı. Mali yapısı ve iş bitirmeleri değerlendirildiğinde 8 firmaya yeterlilik verildi. İkinci aşamada 17 Nisan tarihinde yedi firma tekliflerini sundular. Tekliflerin incelenmesi ve karşılıklı görüşmeler neticesinde esas teklifler 29 Haziran’da sunuldu. Yapılan değerlendirmelerde 6 firma yeterli görüldü. Son aşamada 11 Temmuz’da birinci fiyat tekliflerini yeterli kalan firmalar sunmuşlar. 12 Temmuz’da da ikinci ve son fiyat tekliflerini komisyona sunuşlar ve ihale nihai olarak 17 Milyon 329 Bin artı KDV ile en uygun fiyat teklifinde bulunan ARTAŞ Endüstriyel Tesisler Taahhüt ve Anonim Şirketine kalmıştır” ifadelerini kullandı.

Güzelyalı ve Dardanos bölgesindeki altyapı çalışmalarının bir buçuk yıl içerisinde tamamlanmasının planlandığını belirten Başkan Gökhan; “İşin 390 gün yapım süresi var. 365 gün işletme olacağı ve toplam 785 günlük bir iş birliğimiz olacak ve bunun sözleşmesini karşılıklı olarak yapacağız. Bu süreç başlamış olacak. Değerli muhtarlarımızda bu sözleşmeyi senelerdir bekliyorlar. Proje, umarız hayırlısı ile bir an öce biter. Güzelyalı, Dardanos giderek büyüyen bölgeler. Yerleşim ile uygun bir biçimde talep görüyor. Alt yapı yapımlarına da devam ediyoruz. Nihai olara bir buçuk sene içerisinde bölge baya bir gelişmiş olacak” dedi.

Başkan Gökhan’ın konuşmasının ardından Güzelyalı ve Dardanos bölgesinde yapılacak olan Atık Su Arıtma Tesisi için imzalar atıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir