Halk Otobüsü Durağında Kitaplık

25 Mayıs 2013

Çanakkale Belediyesi ile Lions Kulübü, kentte okumayı ve paylaşımı teşvik etmek amacıyla bir otobüs durağına kitaplık kurdu.

Çanakkale Belediyesi ile Lions Kulübü ortak bir çalışmaya imza atarak kent merkezinde kitap okuma alışkanlığını arttırmak amacıyla otobüs duraklarında kitaplık oluşturma çalışması başlattı. İlk kitaplık ise Demircioğlu Caddesi üzerindeki Fen Lisesi Otobüs Durağına kuruldu. Kitaplığın açılışı, Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, Lions Kulübü Başkanı Mustafa Yıldırım ve Lions Kulübü üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Açılış töreninin ardından Fen Lisesi otobüs durağına kurulan kitaplık içine çeşitli kitaplar ile Çanakkale’ye ait dergiler ve yerel gazeteler konuldu. Fen Lisesi durağına kurulan kitaplığın ilgi görmesi halinde kent merkezindeki bir çok durağa da kitaplık kurulacağı belirtildi.

Çanakkale Lions Kulübü Başkanı Mustafa Yıldırım, Çanakkale Belediyesi ile birlikte toplumsal ve kültürel bir projeye imza attıkları için çok mutlu olduklarını ifade etti. Yıldırım, “Ülkemizde kitap fiyatlarıyla halkımızın alım gücü arasında bir orantısızlık mevcut. Dolayısıyla kitaba ulaşmak biraz güç. Biz bu bağlamda halkımızın ayağına kitabı getiriyoruz. Otobüs duraklarına kitaplık projesiyle okuyucuya ulaşmak ve şehrimizde okuma oranlarını arttırmak istiyoruz. Bu bağlamda yerel basın yöneticilerinden de destek istiyoruz. Gazetelerini bu kitaplığa koyarak halkla buluşturmalılar” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, projenin amacının toplumu okumaya ve paylaşıma teşvik etmek olduğunu söyledi. Başkan Gökhan, “Evlerimizde okuyup, saklamayı düşünmediğimiz kitaplar varsa, ya da bu projeye destek olmak isteyen vatandaşlar varsa duraklara oluşturulan kitaplıklara bağışlayabilirler. Buralardan alınacak kitaplar için tek şart, okuduktan sonra tekrar yerine koymak. Bu proje bir ön çalışma. Eğer ilgi görürse diğer duraklara da bu projenin uygulanması söz konusu” dedi.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir