Halk Sağlığı Müdürlüğü O İhbarı Kabul Etti

10 Mart 2015

“Müdürlüğümüze gelen ihbarı, firmanın yetkisine sunduk”

Çanakkale’de sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki profilinden hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu eleştirdiği belirtilen ve bir taşeron firmada temizlik işçisi olarak çalışan A.S. adlı kadının “gizli’ damgalı resmi yazı ile çalıştığı firmaya ihbar edildiği yönünde kamuoyunda çıkan haberlere, Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden açıklama geldi. Konuyla ilgili olarak firmaya gerekli ihbarın yapıldığını kabul eden Çanakkale Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük, firmadan gelen olumsuz cevap sonrasında A.S hakkında müdürlükçe başka bir işlem yapılmadığını söyledi.

Çanakkale’de, sosyal paylaşım sitesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu eleştirdiği belirtilen ve ardından çalıştığı temizlik firmasına “Gizli’ damgalı resmi yazı gönderilerek gereğinin yapılması istenen A.S. adlı kadın hakkında Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük’ten açıklama geldi. Kamuoyunda çıkan haberler sonrasında açıklama yaptığını belirten Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük, firmaya “Gizli” damgalı resmi yazının gönderildiğini fakat söz konusu A. S. adlı kadın hakkında müdürlüğün hiçbir işlem yapmadığını söyledi. Çanakkale Valiliği’nden konuyla ilgili bir işlem yapılmadığı ifade eden Dr. Burhan Kütük, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“İlimiz Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezinde temizlik personeli olarak görev yapan A. S’nin internet sosyal paylaşım sitesinde (Facebook) Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız ile ilgili yayımladığı mesajlar ihbar olarak Müdürlüğümüze intikal ettirilmiştir. Bunun üzerine Müdürlüğümüzce Ulusal medyada da yayımlanan yazımız ile ihbarla ilgili 4857 Sayılı İş kanununa göre değerlendirmesinin firmanın yetkisinde olduğu düşünülerek bilgi verilerek cevap istenmiştir. Firma tarafından verilen 16.12.2014 tarihli yazılı cevapta “Söz konusu kişinin bu eylemleri adli kavuşturmanın konusu olabilecek olup, bu konuda yetkili makamlar ise Türkiye Cumhuriyet Savcılıkları ve Mahkemeleri olup, bu konuda adli makamlar yerine geçilerek işlem yapılmasının mümkün olmadığı, bu nedenle ilgi de kayıtlı yazınız gereği şirketimizce iş akdi ile ilgili bir işlem yapılması mümkün olmamış olup, kamu kurumu olarak Sayın Müdürlükçe konunun adli makamlara aktarılması ise Sayın Müdürlüğün tasarrufunda yetkisindedir” denilmiştir. Müdürlüğümüzce konu hakkında başkaca bir işlem yapılmamıştır. Ayrıca, bahsi geçen firmanın 31.12.2014 tarihinde sözleşmesi sona ermiş ve 01.01.2015 tarihi itibariyle ihaleyi başka bir firma alarak elemanlarla yeni firma sözleşme imzalamıştır. Yeni firmanın haberde adı geçen temizlik elemanı ile sözleşme imzalayıp imzalamaması konusunda Müdürlüğümüzce her hangi bir yazışma veya talimatlandırma olmamıştır. Yeni firma ile adı geçen şirket elemanı sözleşme imzalamamıştır. Valilik Makamından adı geçen kişinin işten çıkartılması ile ilgili olarak herhangi bir talimat verilmemiştir.
Dr. Burhan KÜTÜK Halk Sağlığı Müdürü”

FİRMA AVUKATA BAŞVURMUŞTU
Ulusal medyada çıkan haberlerde, Çanakkale Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü, A.S. hakkında gerekli işlemin yapılması istenen, ‘gizli’ damgalı resmi yazıyı, taşeron firmaya gönderdiği, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük adıyla yazılmış olan yazının en üst bölümünde, ‘gizli’ ibaresi yer aldığı ve ‘T.C. Çanakkale Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü’ başlıklı resmi yazının ‘konu’ bölümünde ise ‘temizlik elemanı A.S.’ yazdığı dile getirilmişti. Taşeron firmaya gönderilen Müdürlük yazısında, “Şirketiniz bünyesinde, ilimiz, toplum sağlığı merkezinde, temizlik personeli olarak görev yapan A.S.’nin, internet sosyal paylaşım sitesinde (facebook), sayın Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımız ile ilgili yayımladığı mesajlar, ihbar olarak Halk Sağlığı Müdürlüğümüze intikal ettirilmiş olup, yazımız ekinde gönderilmiştir. Konunun, 4857 sayılı İş Kanunu’na göre değerlendirilerek en geç 18.12.2014 tarihine kadar müdürlüğümüze yazılı bilgi verilmesi hususunda, gereğini rica ederim” denildiğine dikkat çekilmiş, ayrıca resmi yazınının yanı sıra firmaya, A.S.’nin paylaşımlarının ek olarak gönderildiği belirtilmişti. Ayrıca bu yazı üzerine A.S.’yi işten çıkarmayan taşeron firmanın, avukat Mehmet Bülent Ötkün’den hukuki yardım istediği belirtilerek, firmanın yenilenen ihaleyi kazanamadığı bunun sonrasında gelen yeni firmanın ise A.S.’yi işten çıkarttığı, eski firma yetkililerince söylendiği ifade edilmişti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir