“Halkın Haber Alma Hakkı Engellenemez”

15 Mart 2015

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Çanakkale Şubesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart 2015 tarihli Çanakkale programı sırasında gerçekleşen gözaltılar sırasında görevini yapmakta olan Olay Gazetesi muhabiri Tekin Bozkurt’un emniyet güçleri tarafından göz altına alınmak istenmesi nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Güvenlik güçlerinin, görev yapan gazetecilere dönük sürdürdüğü baskılar her geçen gün daha da yoğunlaşıyor.
Cumhurbaşkanın kentimizde olduğu gün Komünist Parti il binasında yapılan göz altıları takip etmek ve haberleştirmek için görevini yapan Olay Gazetesi muhabiri Tekin Bozkurt emniyet güçleri tarafından göz altına alınmak istenmiş ve görev yapması engellenmiştir. Çanakkale Valiliği tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı takip etmek için akredite olan Tekin Bozkurt boynunda akredite kartı olmasına rağmen güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmak istenmesi basın özgürlüğüne yapılan bir saldırıdır.
Görevi, halkın düşünce ve ifade özgürlüğü hakkını kullanması, basın emekçilerine özgür çalışma ortamı sağlamak olan devlet yapılanmalarının özellikle de emniyet güçlerinin, halka ve basına yönelik şiddeti artık son bulmalıdır.
Basın özgürlüğünün yok sayıldığı, gazetecilerin görev yapmalarının engellendiği koşullarda demokrasiden bahsedilemez
Halkın haber alma özgürlüğü ve gerçeklerin kamuoyuna iletilmesinin engellenmesine dönük bu anti demokratik saldırıyı kınıyoruz.
Görevi başında gözaltına alınmak istenen gazeteci arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletir. Bundan böyle emniyet güçlerinin, gazetecilerin görev yapmalarını kolaylaştırıcı bir davranış içersinde olmalarını arzu eder, bir daha böylesi bir olay ile karşılaşmamayı temenni ederiz.
Çağdaş Gazeteciler Derneği(ÇGD) Çanakkale Şubesi

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir