Halyo, Gümrük ve Turizm İşletmeleri Genel Kuruluna Katıldı

14 Mayıs 2014

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği girişimiyle kurulan, Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret AŞ’nin (GTİ) 2013 Yılı Olağan Genel Kurulu TOBB Birlik Merkezi Sosyal Tesisleri’nde 12 Mayıs tarihinde gerçekleştirildi. Çanakkale Ticaret Borsasını Başkan Yardımcısı Salamon Halyo’nun temsil ettiği genel kurula; Odalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu işletmenin başarılı bir yılı geride bıraktığını belirterek, alt yapı ve modernizasyona çok iyi yatırımlar yaptığını, bu yatırımlar nedeniyle gümrük kapılarımızın Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyaya örnek gösterildiğini söyledi.

Genel kurula katılan Borsa Başkan Yardımcısı Salamon Halyo “Toplantımızın ilk açılış konuşmasını TOBB Başkanımız Rifat Bey yaptı. Rifat Bey Gümrük ve Turizm İşletmeleri olarak dünyada bir ilki başardıklarını, gümrük kapılarının modernizasyonunu yap-işlet-devret modeliyle yapan ilk ülkenin Türkiye olduğunu, 7 yıl önce gümrük kapılarımızın halini görenlerin bugün tanıyamadıklarını belirterek, “Sizlerle beraber ülkemize dünyanın en güzel gümrük kapılarını kazandırdık” diye konuştu. Başkan Hisarcıklıoğlu ve GTİ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız da şirketin gelişimi, modernizasyonu, atılımları hakkında genel kurulumuza çok geniş bilgi verdi. Amacımız ihracatçımızın, üreticimizin, sanayicimizin gümrük kapılarında yaşadığı sıkıntıları giderip daha güzel ve modern şartlarda gümrük şartlarına sahip olabilmesi diye açıklayan Hisarcıklıoğlu önümüzdeki dönemde gerçekleştirecekleri projelere ilişkin de bilgiler verdi” dedi.

Borsa Başkan Yardımcısı Halyo konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Gümrük Kapıları bir ülkenin itibarının aynasıdır. Bir ülkeye ilk girilen, ilk görülen yerler gümrük kapılarıdır. Havaalanları, limanlar, sınır kapıları bu açıdan ülkemizin tanıtımı ve ticareti için kilit önemdeki yerlerdir. Modern, hızlı, kontrollü, düzenli bir gümrük kapısı bir ülkenin imajı, ticaretinin ve kültürünün yansımasıdır.
Bizler Çanakkale Ticaret Borsası olarak bu işletmede hissemiz var. Önemli bir yatırım. Dahası bu yatırım için devletimiz hiçbir kaynak ayırmadı. Hiçbir kaynak tahsis etmedi. Odalar Birliğimiz kendi kaynaklarıyla yap-işlet-devret modeli ile bu yatırımları yaptı, eğitimleri verdi ve ihracatçımızın, yatırımcımızın emrine verdi. Bu sayede gümrüklerdeki işlemlerin süresi yarı yarıya azaldı.
Dış ticarette önemli bir itibar göstergesi olan malın zamanında teslimi ülkemizde çok zaman gümrük kapıları nedeniyle gecikmeli olmaktaydı. Bazen elektronik altyapısı yetersiz olmakta ve çok uzun tır kuyrukları kapılarda oluşmaktaydı. Bir çok gıda ürünü gümrüklerde bu nedenle bozulmakta ve zamanında teslim edilememekteydi.
GTİ’nin bu yatırımları ile ülkemiz çok modern bir gümrük altyapısına kavuştu. Çok prestijli hale geldi. Örnek gösterilen bir yatırım oldu. Verimlilik ve karlılık çok arttı. İhracatımızın bürokrasisinde çok büyük azalma oldu. AB ülkeleri için özellikle parmak ısırtan ve gurur duyulan bir yatırım oldu. Devletimizin vergi gelirlerinde çok önemli artış oldu.
Biz bu işletmeyi 2005 yılında ana kuruluşumuz TOBB ve 137 Oda ve Borsa ortaklığı ile kurduk. Çanakkale Ticaret Borsası olarak orada hissemiz var. Ben tüm bu yatırımlarda emeği olan herkesi tebrik ediyorum. Başta Başkan Hisarcıklıoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Arif Beye özverili çalışmaları nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Böyle güzel örnek çalışmaların, işbirliği örneklerinin başarılı yatırımların ülkemizin her kurumuna her kuruluşuna örnek olmasını temenni ediyorum. Böyle güzel ve verimli çalışmaların devamını diliyorum”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir