Hamidiye Tabyası’nın 2016 Yılında Bitmesi Hedefleniyor…

30 Temmuz 2015
Çanakkale Anadolu Hamidiye Tabyası’nın çevre düzenleme işine yönelik çalışmalar, 2014 yılında tartışmalı bir şekilde başlandı. Kepçeli restorasyon ile dikkat çeken tarihi alanın, 15.10.2016 tarihinde bitirilmesi hedefleniyor.
Çanakkale Merkez Barbaros Mahallesinde bulunan ve boğazın güvenliğinin sağlanması için 1892 yılında Sultan II. Abdülhamit tarafından yaptırılan Hamidiye Tabyası’nda toplam 10 adet tescilli bonet (cephanelik) yapısı ve bunların arasında yarım dairesel formda konumlanan 9 adet top atış alanı bulunuyor.
Mevcut bonetlerde, bonetlerin işlevinin yanı sıra, 1. Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşı kronolojik bir kurgu ile anlatılması, ayrıca savaşın ekonomik ve sosyal yaşama etkileri, günümüze yansıması, çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak, dramatik ve tematik bir şekilde, sergilemeler, canlandırmalar, interaktif yöntemler ve grafikler yardımıyla ziyaretçilere aktarılması planlanıyor. 20.148.357,61 TL bedelle 09.04.2015 tarihinde restorasyon ve çevre düzenleme alt yapısına başlanan yapıda; açık sergileme alanları, temalı park( Gelibolu Minia), gösteri, etkinlik alanları ile Çanakkale Savaşında görev yapan uçakların sergileneceği hangar yapıları planlandı. Tarihi Çanakkale Anadolu Hamidiye Tabyası’nın, 2016 yılı sonunda tamamlanması bekleniyor.
   Öte yandan 2014 yılında Hamidiye Tabyaları’nda bulunan bonetler üzerinde, sit alanı olduğu halde iş makinesiyle çalışmalar yapıldı. Gelen yoğun tepkiler sonrasında ise iş makineleri çekilerek, görevi işçiler devralmıştı.
 Anadolu Hamidiye Tabyası’nın Uydu Görüntüsü
Restorasyon Öncesi
Restorasyon Sonrası
İç Mekân Görselleri
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir