‘Harekete Geçen Kadınlar’ Konferansı 17 Ekim’de Gerçekleşiyor

‘Harekete Geçen Kadınlar’ Konferansı 17 Ekim’de Gerçekleşiyor
14 Ekim 2020

Yeşil Düşünce Derneği, kadınların özgürlük ve hak mücadelelerini Avrupa Yeşil Vakfı ile gerçekleştireceği ulusaşırı konferans ile 17 Ekim’de gündeme taşıyor. Slogan ise; #HareketeGeçenKadınlar

Harekete Geçen Kadınlar Konferansı, 17 Ekim 2020 Cumartesi günü, Türkiye saati ile 14.00- 16:45 arasında gerçekleşecek ve konferans boyunca Türkçe ve İngilizce simültane çeviri sunulacak. Konferansta Çanakkale’den Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, “Yerel Ekolojik Mücadelelerde Kadınlar” konusunu paylaşacak.

Konferans hakkında yapılan bilgilendirmede;

“Kadınlar her ülkede, her kıtada cinsiyetçiliği, cinsiyetçi sömürüyü, baskıyı ve tahakkümü sona erdirmek için küresel çapta ulusaşırı bir mücadele yürütüyorlar. Özellikle sağ iktidarların giderek artan ve saldırganlaşan yönetim ve söylemlerine karşı cinsiyet eşitliği, özgürlük ve tahakkümsüz bir dünya için seslerini sokaklardan, meclislerden ve hayatın her alanından duyuruyorlar. Yeşil düşüncenin temel ilkelerinden biri olan toplumsal cinsiyet eşitliği, cinsiyet, cinsellik, cinsel yönelim özgürlüğü ve feminizm çerçevesinde Yeşil Düşünce Derneği olarak kadın özgürlüğünü, kadınların siyaset içindeki var olma ve alan açma mücadelesini destekliyoruz. Yeşil Avrupa Vakfı (GEF) ile bu alanda yürüttüğümüz çalışmalar doğrultusunda 17 Ekim 2020 Cumartesi günü ortak bir konferans düzenliyoruz: Kadınların yürüttükleri küresel mücadeleyi farklı alanlardan aktivistleri, siyasetçileri, akademisyenleri bir araya getirerek, deneyim paylaşımı yapılmasını sağlamayı, dayanışma ağları oluşturmayı ve geliştirmeyi hedefliyoruz. Küresel iklim mücadelesi aktivistlerinden Helena Gualinga, Ekvator Amazonlarında yerlilerin petrol şirketlerine ve hükümetlere karşı kuşaklar boyu sürdürdüğü direnişi, yerli halkları iklim krizinin nasıl etkilediğini ve mücadelenin güncel durumunu aktardığı konuşmasıyla bizimle olacak. Kadın hakları aktivisti ve siyasetçi Małgorzata Tracz, hem Polonya’da İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için yürütülen direnişlerden, kadın ve lGBTİ hakları mücadelesinden, hem de Avrupa Yeşilleri’nin kadın politikaları ve kadınların politik alanda güçlendirilmesi için çözümlerinden bahsedecek. Harekete Geçen Kadınlar Konferansı, 17 Ekim 2020 Cumartesi günü, Türkiye saati ile 14.00- 16:45 arasında gerçekleşecek ve konferans boyunca Türkçe ve İngilizce simültane çeviri sunulacak”

ifadelerine yer verildi.

Siz de konferansımıza katılın ve bu deneyimin bir parçası olun. Bu linkten konferansa kayıt olabilirsiniz.

Program:

14:00 –  15:15 KADIN HAREKETİNİN KÜRESEL DİRENİŞİ

Cinsiyet, Cinsellik ve İklim Değişikliği: Kesişimsel Bir Analiz

Nil Mutluer, Yeşil Düşünce Derneği, Humboldt Üniversitesi – Berlin

Małgorzata Tracz,  Polonya Yeşilleri Eşsözcüsü ve Parlamento Üyesi, Kadın Hakları Aktivisti

Helena Gualinga, Ekvator Amazon Ormanları Savunucusu / Sarayaku Yerlileri, İklim, Toprak ve Kadın Hakları Aktivisti

15:15-15:20 Ara

15:20-16:45 TÜRKİYE’DE KADINLARIN DİRENİŞİ

Yunanistan’ dan Somut Örneklerle Mülteci/Sığınmacı  LGBTI+ ve Kadınların Deneyimleri

Begüm Başdaş, Humboldt Üniversitesi – Berlin

İklim Krizine Karşı Uluslararası Alanda Toplumsal Cinsiyet Politikaları ve Türkiye’de Kadınların Ekoloji Mücadelesi

Deniz Bayram, Greenpeace Akdeniz

Yerel Ekolojik Mücadelelerde Kadınlar

Süheyla Doğan, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği

İstanbul Sözleşmesi’nin Tarihi ve Güncel Durum

Gülnur Aksop, Eşik – Deniz Yıldızı Kadın Dayanışma Derneği

* Bu etkinlik Yeşil Avrupa Vakfı (GEF) tarafından Yeşil Düşünce Derneği’nin katkısı ve Avrupa Parlamentosunun maddi desteği ile gerçekleştirilmiştir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir