“Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK” Sergisi Çanakkale’de Devam Ediyor

01 Nisan 2014

Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den 24 genci, şehir ve hafıza teması etrafında bir araya getiren, “Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK” sergilerinin sonuncusu Çanakkale MAHAL’de izleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Ocak ve Şubat aylarında sırasıyla İstanbul, Diyarbakır, İzmir ve Batman’da açılan sergide, gençlerin şehir ve hikayelere odaklanan üç fotoğraf projesi, beş kısa belgesel filmi, tüm üretim sürecinin belgelenmesine dayanan bir film ve iki blog çalışması yer alıyor. Sergi, 13 Nisan’a kadar Çanakkale MAHAL’de görülebilir.

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından, Geniş Açı Proje Ofisi ve docİstanbul Belgesel Araştırmaları Merkezi işbirliğiyle yürütülen BAK projesi, 2013 yılı başında farklı şehirlerden gençler arasında, iletişim ve kültürel etkileşimi artırmanın yanı sıra, ortak sanatsal üretime olanak sağlamayı amaçlayan bir proje olarak başladı. Proje kapsamında Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den yaşları 18-26 arasında değişen gençler bir araya geldiler, bilmedikleri kentler ve insan hikayeleri ile tanıştılar. Bir yıla yaklaşan süre içinde de bu yeni deneyimlerini, kültürel çeşitlilik ve hafıza,yitirilen/ değişen/ dönüşen coğrafi ve kültürel zenginlik, insan ve doğanın birbiriyle ilişkisi, şehrin hafızasının mekanlar üzerindeki izleri, kayıplar ve geride kalan mektuplar gibi konulara yoğunlaşarak ortaklaşa gerçekleştirdikleri fotoğraf, video ve blog projelerine aktardılar.

Sergide izleyiciler, gençlerin şehir hafızasına odaklanan, mekanlar ve sesler üzerinden gerçekleştirdikleri çalışmalarına, toplumsal hafızada yer eden olaylara kişisel hikâyeler üzerinden yaklaşımlarına ve kamusal alan-şehir ilişkisini sorgulayan projelerine tanıklık edecekler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir