“Hayalimi Gerçekleştirdim, Şimdi Sahne Herkese Açık!”

“Hayalimi Gerçekleştirdim, Şimdi Sahne Herkese Açık!”
19 Ocak 2018

Çanakkale’de daha önce çeşitli işlerde çalışan tiyatro oyuncusu Berat Dimdik, hayallerindeki Apollon Art House & Cafe işletmesini hayata geçirdi. Türkiye’de tiyatro sektörünün zor koşulları olmasına rağmen bu meslekte çalışmaktan gurur duyduğunu belirten Dimdik, “Evet sonunda hayalimi gerçekleştirdim. Bundan sonra hedefim Çanakkale halkına farklı tiyatro gösterileriyle en iyi şekilde hitap edebilmek. Bir sahne varsa onu herkes kullanabilir. Şimdi sahne herkese açık olacak” dedi.

Çanakkale’nin ilk yerleşik tiyatrosu olan Apollon Art House & Cafe, Çanakkaleli gençler ile tiyatro sevenleri sahneye çıkarmaya ve 2018 Troia yılı etkinlikleriyle katılımcılarına farklı bir deneyim yaşatmaya çağırıyor. Apollon Art House & Cafe İşletmecisi Berat Dimdik ve Apollon Genel Sanat Yönetmeni Berker Mehmet Korkmaz, açılan yerleşik tiyatro ile önümüzdeki günlerde Çanakkale’de birçok farklı şova imza atacaklarını söyledi. Çanakkale’de özel bir tiyatro salonu açmayı uzun süredir hayal ettiğini söyleyen Apollon işletmecisi Berat Dimdik, “Daha önce Çanakkale’de Tayland usulü dondurmalar yapıyordum. Bu da Çanakkale’de bir ilkti. Ama hayalim her zaman bir tiyatro salonu açmaktı. O iş çok uzun olmadı ama bana destek verenler sayesinde bu mekanı açmayı başardım. Bu hedefe ulaşmaktaki en büyük destekçim kendi öz ağabeyim Ali Burak Dimdik oldu. Neden normal bir kafe açalım dedik. Ve küçük bir tiyatro kafe yapalım dedik. Hayalim çok ufaktı, ama herkesin el emeğiyle burayı açabildik” dedi.

“Sanata dair her şey burada olacak”
Apollon ismini Yunan Mitoloji’sinden esinlendiğini söyleyen Dimdik, “Apollon adında anladığımız üzere, Yunan mitolojisine göre bütün sanat dallarının buradan çıktığı söylenir. Bizde sanatın her dalından bir parçayı buraya alabilmek için bu ismi düşündük. Sanatın her dalına destek olmaya çalışıyoruz. Kapımız herkese açık. Tiyatro öğrencileri gelip burada kendilerini geliştirebilirler. Hiç tiyatro deneyimi olmamasına rağmen tiyatroyu merak eden herkes buraya gelebilir. Bir sahne varsa onu herkes kullanır. Sergiler, kitap söyleşileri, film gösterimi olsun sanata dair her şey burada olacak. Gördüğünüz gibi burada bir kütüphanemiz var. O da paylaşıma açık. Kitap bağışlarına ve kitap okuyanlara da kapımız açık olacaktır. Çocuklar için yaratıcı drama eğitimlerimiz olacak. Yetişkinler içinde bir doğaçlama atölyesi yapmayı düşünüyoruz” diye konuştu.
2

“2018 Troia Yılında birçok sürprizimiz var”
2018 yılında böyle bir yerin Çanakkale’ye çok fazla kazanımı olacağını dile getiren Apollon Genel Sanat Yönetmeni Berker Mehmet Korkmaz ise; “Ben bir ay önce Berat’la tanışma imkanı buldum. Ve böylelikle güzel çalışmaları koordine etmeye başladık. Daha önceden Çanakkale’de çeşitli etkinliklere imza attım. Bende Berat gibi Ayla Algan’ın öğrenciliğini yaptım. Ama diğer arkadaşlarım gibi İstanbul’a gitmeyi düşünmedim. Çanakkale’nin bu anlamda gelişme gösterebileceğini düşünüyorum. Elimizden geleni yapacağız. 2018 Troia Yılı’nda büyük sürprizlerimiz olacak. İkimizde ekibimizle kendi oyunlarımızı sergilemek istiyoruz. Berat daha çok skeç ekibiyle, bende izleyiciyi sıkmayacak şekilde büyük oyunları organize edeceğim. Çanakkale’ye daha önce gelmemiş kişileri konuk etmek istiyoruz. Her hafta burada bir gösterimiz olacak. Hedefimiz ileride haftada beş oyun oynayabilmek. Çanakkale’de bir şairin adının verildiği, Ece Ayhan gibi değerli bir ismin konulduğu bir sokaktayız.Birazda onun da ruhunu yaşatmak isteriz. Ama en önemlisi bu yıl 2018 Troia Yılı. onunla ilgili çalışmalarımız sürüyor. İlyada ve Homeros okumaları yapmayı düşünüyoruz.Hakan Daloğlu bir söyleşi yapmak istiyoruz. Burası bir sahne evi ama aynı zamanda bir kültür, sanat evi. Çanakkale’de olmamış bir tiyatro ve kültür,sanat yeri olmak istiyoruz. Şuanda 6 sponsorumuz bulunuyor. İsteyenler bize sponsor olarak destek olabilir” dedi.

Öte yandan ünlü tiyatro sanatçısı Ayla Algan’ın öğrencisi olduğunu söyleyen Berat Dimdik ise, 2018 Troia yılında Algan’a özel bir davette bulunduğunu belirtti.

Apollon Art House & Cafe’de Neler Bulunuyor?

Çanakkale Şair Ece Ayhan Sokak’ta açılan mekan sabah 09.00 ile akşam 22.30 saatleri arasında müşterilerine hizmet veriyor. Kültür,sanat ve tiyatro etkinliklerinin yanında bu mekanda Tayland usulü dondurmalardan ve Japon kreplerinden tadabilirsiniz. Ayrıca organik sıcak içecekleri(Tohum Yeşil Çay, İngiliz Çayı, Fas Çayı) yudumlayabilirsiniz. Hafta sonu kahvaltı çeşitlerinin bulunduğu kafede, her türlü tost çeşitlerini de bulabilmek mümkün.


1
3

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir