Hollanda’dan Gelibolu’ya Fidan Dikimi İçin Geldiler

19 Nisan 2011

Merkezi Hollanda’da bulunan Multifestijn Vakfı ile Tema Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilen Gelibolu’ya 10 bin fidan kampanyasından sonra, şimdi de 20 bin fidan kampanyası başladı.

Hollanda’da yaşayan Türkler’in kurduğu Multifestijn Vakfı tarafından başlatılan kampanyaya katılan 6 bin Türk’ün yardımlarıyla gerçekleştirilen kampanyayı başlatan dernek yöneticileri ve üyeleri ile 5 şanslı kişinin de aralarında bulunduğu kafile Gelibolu’ya geldi.

Tema Vakfı yöneticilerinin Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile kurdukları iletişim sonrası Koruköy Doğanaslan mevkiinde gösterilen araziye dikilecek fıstık çam fidanlarının sembolik dikimi yağmur altında yapıldı. Çekilen kura sonrası 6 bin kişi arasından şanslı çıkan Öğrenci Adem Çatbaş (17), İşçi Ulaş Kahraman (31), Memur Deniz Ilgın (40), Esnaf Mustafa Karataş (44) ile Sibel Turgut (31) yağmur altında fidanları dikerek kampanyayı başlattı.

Multifestijn Vakfı Yönetici Azmi Kandemir, başlattığımız etkinliğin önemini değinerek, “Bu kampanyaya inanılmaz bir destek var. Bu şehitlere 20 bin fidan kampanyasına sadece Hollanda’daki Türkler değil, Fransa ve Almanya da katılıyor. Kişisel katılımın olduğu gibi derneklerde katılıyor. Mesela Hollanda Türk İşadamları Derneği bu kampanya’ya 1000 fidan ile katıldı. Bizim için çok önemi olan ve kutsal saydığımız binlerce şehidimizin yattığı Gelibolu topraklarında olmak anlatılmaz bir duygu” dedi.

Bu arada, 6 bin kişinin arasından çekilen kura sonucu Gelibolu topraklarında fidan dikme şansına erişenlerden Hollanda’da hemşire olan Sibel Turgut, “Kendimi çok büyük şanslı sayıyorum. Bu şehitler diyarında olmak, bizim bu topraklarda hür yaşamamızı canlarını ödeyerek kaybedenlerin huzurunda bulunmak çok büyük bir onur ve gurur verici” diyerek, bu kampanyaya katılan herkes adına sembolik olarak fidan dikti.

KRALİYET MADALYALI TÜRK

Bu arada, Hollanda’dan gelen grubun arasında bulunan Kraliyet Madalyalı Türk Bülent Türker de vardı. Hollanda’da hayırseverliği ile tanınan ve Hollanda Kraliçesi Beatrix’i de etkileyen ve Kraliçenin elinden “Kraliyet Liyakat Madalyası” alan Türker, Gelibolu’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “insanları mutlu etmeyi seviyorum. Kendi mutluluğumu bile paylaşıyorum. Böyle kutsal bir yerde, böyle güzel bir görevle bulunmaktan da onur duyuyorum” dedi.

Yağan şiddetli yağmura rağmen fidan dikimi gerçekleştirildikten sonra, grup toplu olarak şehitliklere giderek, buradaki ziyaretlerinin ardından Hollanda’ya dönmek üzere İstanbul’a döndü. Fidan dikim törenine Multifestijn Vakfı Yöneticisi Azmi Kandemir, Hollanda İslam Merkezi Vakıf Başkanı Haydar Akkaya, Tema Vakfı İstanbul Sorumlusu Serdar Köker, Orman Bölge Müdürlüğü Ağaçlandırma Şube Müdürü Ramazan Argun katıldı.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir