Homeros ve şiir devam ediyor

05 Ağustos 2017
Bozcaada
Şiir

Troya’ya karşı Homeros okumak… Bu okumayı Türkçe yazan bir şairin yeni şiirleriyle bütünleştirmek… Ve bunu tam 16 yıldır yapmak… Günümüz Türkiye’si için şaşırtıcı olgular bunlar. 16. Ozanın Günü ve Homeros Okuması 5 Ağustos Cumartesi günü saat: 18.00’de Bozcaada’da yapılıyor.

Bu yılın ‘ozan’ı Mahmut Temizyürek. Etkinliğin yeri, adanın Arka Deniz’inde Salhane’nin yanı, yani Homeros’un İlyada Destanı’nda düşmesini anlattığı Troya kentinin tam karşısı.

Bu yılki program öz olarak aynı kalmakla birlikte bir konuda bundan öncekilerden ayrılıyor: Bu yıl Homeros’un destanlarından metin okuma şafak vakti değil, gün batarken gerçekleştirilecek. Daha önceki yıllarda iki gün süren etkinlik bu yıl tek güne indirildi. Yani etkinliğe katılmak isteyenlerin kalacak yer sıkıntısı çekilen Bozcaada’da gecelemeden tüm programı izleyebilmeleri mümkün.

Ozanın Günü ve Homeros okuması 2002’de gazeteci-yazar Prof. Dr. Haluk Şahin, şair ve çevirmen Prof. Dr. Cevat Çapan ve Troya kazılarını yürüten Prof. Dr. Manfred Korfmann tarafından başlatılmıştı. Prof. Korfmann’ın 2005’teki ölümünden bu yana Şahin ile Çapan etkinliği sürdürüyorlar.

Haluk Şahin etkinliğin amacını şöyle anlatıyor:

“Homeros’un ölümsüz destanında anlattığı olaylar bizim buralarda geçiyor, yani bu toprakların hikâyesi. Bu destanlar sayesinde bütün insanlık bu hikâyeyi biliyor, her kuşak yeniden öğreniyor. Bizim ona ilgi göstermemizden daha doğal ne olabilir? Amacımız bir yandan bu toprakların geçmişine sahip çıkarken bir yandan da bazı şeylerin sürekliliğini insanlara hatırlatmak. Coğrafya gibi, şiir gibi… Homeros’un sözünü ettiği tepeler karşımızda, o poyraz bugün de esiyor. Ve hâlâ şiir yazılıyor…”

Bu yılki etkinlik programında Haluk Şahin ile Cevat Çapan’ın yanı sıra Troya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, resam ve yazar Gürol Sözen de yer alıyor. Geçen yıllarda Türkiye’nin en önemli şairlerinden İlhan Berk, Eray Canberk, Ülkü Tamer, Kemal Özer ve Akgün Akova gibi isimlerin yılın ozanı olduğu etkinliğin bu yılki ozanı olarak Mahmut Temizyürek şiirlerini okuyacak. Porgram gün batımında Homeros’tan okunacak pasajlarla son bulacak.

[Kaynak: Mustafa Dermanlı / birgun.net]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir