Hrant Dink Ölümünün 5. Yıldönümünde Çanakkale’de de Anıldı

19 Ocak 2012

5 yıl önce düzenlenen silahlı saldırıda yaşamını yitiren Agos Gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink, bugün Çanakkale’de de düzenlenen törenle Saat Kulesi Meydanı’nda anıldı.

Hrant Dink davasında kararın açıklanmasının ardından bugün ‘Hrant’ın Arkadaşları’ Saat Kulesi Meydanı’nda toplanarak ortak bir basın açıklaması yaptı:

Tarihe tanıklığı çok ve gönlü yorgun Saat Kulesi, gelip geçene ferahlık veren vefakar çeşme, tepemizden eksik olmayan güvercin sığınağı gökyüzü, tedirgin kuşlar, sokak kedileri, belediyenin pahalı taban granitleri, hamam böcekleri, gelen giden Çanakkale gezginleri, lokantaların yemek kokuları, dükkanının ucundan merakla dışarı bakan esnaf, görevli olarak çekim yapan polis, çarşıdaki işlere yetişmeye çalışan kentliler… Bunlar yine ne toplanmış böyle diye merakla bize bakan insanlık, çekinmeyin, yaklaşın. Bu sefer bizi yakından dinleyin… Bir kere de vicdanınıza ve bize kulak verin…

Evet toplandık… Çünkü bugün, 19 Ocak 2012. Çünkü beş yıl önce, bu saatte arkadaşımızı arkasından vurdular. Çünkü onun adı Hrant DİNK’ti. Her Türkiyeli gibi vergisini vermiş hatta askere gidebilmek için adını bile Fırat olarak değiştirmişti. İki üniversite geçmişi olduğu halde, tertipleri arasından bir tek onu er olarak bıraktılar. Yemin töreninde bu yüzden ağlattılar… Sen ötekisin dediler, sen gavurun dölü, ermeninin tohumusun diyerek, ötelediler. Gazetecilik yaptığı yıllarında da herkese hedef göstermeyi sürdürdüler. Onun kendini Türkiyeli hissetmesi, bu toprakları, altına girecek kadar sevmesi, tüm tehditlere rağmen ülkesini terk etmemesi, katillerini vazgeçirmeye yetmedi. Çünkü bu cinayeti, bu ülkenin iklimi elleriyle yarattı. ‘Tanrı dağı kadar Türk, Hira dağı kadar Müslüman’ olanlar, bilerek isteyerek bu düşmanlığı besledi. Oysa Türkiye’de, onlardan daha çok yurdunu seven, renk renk bir sürü güzel insan vardı. Üstelik hepsinden daha çoktular, üstelik gerçektiler, üstelik merhametliydiler. Her zaman suçlu muamelesi yapılan, dalga geçilip, aşağılanan; çingeneler, lazlar, aleviler, caferiler, yahudiler, süryaniler, kürtler, rumlar,pomaklar, boşnaklar, gürcüler, cinsel tercihi farklı olanlar,parasız eğitim diyenler, göreve atanmak için yıllardır bekleyenler, sosyalist emek mücadelesi verenler, gazeteciler, avukatlar, anarşistler, insanlık ayıbına sessiz kalmayan duyarlı sanatçı ve aydınlar… Buradakiler gibi yürekli bir sürü insan daha avr ki; onlara inat, var olmayı da sürdürecek. Sadece onların olmayan bu ülkede, isteseler de istemeseler de var olmayı sürdüreceğiz…

Arkadaşımız Hrant Dink’in önceki gün davasında tetikçileri koruyan bir karar çıktı.. Bu ölüme çanak tutanlara, alkışlayanlara, delilleri yok sayanlara, karartanlara, katiliyle övünenlere, yani sorumlularına; biz hak ettikleri ceza verilsin istiyoruz. Katiller sokakta rahat rahat gezsin istemiyoruz. İnsanın yaşama hakkını savunmak zorundayız. Farklılıkları yüzünden öldürülmelerine göz yumamayız. Hrant için adalet istiyoruz çünkü, onun gibi nefret kültürü yüzünden işlenen tüm cinayetlerin sembolü hale gelmesini önemsiyoruz. Bu davadan çıkacak, Hrant Dink’in kanını yerde bırakmayacak bir karar, bu kirli kültüre gerçek bir darbe indirebilir. Farklı insanlarla, aynı toprklarda barış içinde yaşamak istiyoruz. İşte bu yüzden bugün burada, “Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeniyiz”. Adalet yerine gelene kadar, bu dava böyle bitmez demeyi sürdüreceğiz. Bu dava böyle bitmez!….

Hrant’ın Arkadaşları

Yorumlar...
  • Aysegul Aksoy
    20/01/2012 00:11

    Hrant Dink'in "oldurulusunun" 5. yildonumu...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir