Hrant Dink, Ölümünün 7. Yıldönümünde Çanakkale’de de Anıldı

Şebnem Göksel
19/01/2014
19 Ocak 2014

İstanbul’da 7 yıl önce uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, bugün Çanakkale’de de düzenlenen törenle Saat Kulesi Meydanı’nda anıldı.

Hrant Dink, ölüm yıl dönümü nedeniyle çeşitli STK ve derneklerin katılımıyla bugün Çanakkale’de anıldı. Kendilerini “Hrant’ın Arkadaşları” olarak adlandıran yaklaşık 60-70 kişilik grup, saat 15.00’de Saat Kulesi Meydanı’nda bir araya gelerek 7 yıl önce uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Hrant Dink’i anarak, cinayeti ve mahkeme sürecini protesto ettiler. Yapılan konuşmaların ardından Saat Kulesi kapısının önüne kırmızı karanfiller bırakıldı.

Meydanda yapılan basın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi;

“19 ocak 2007, saat 15.00’de Agos Gazetesi’nin önünde duyulan silah sesiyle, yere düşen Hrant Dink’in ölümünün üzerinden, 7 sene geçti. Katilleri devlet eliyle saklanmaya devam ediliyor. Adalet sağır, hukuk, dilsiz, yargı kör… Dostları ve ailesi tanıyan tanımayan tüm sevenleri, onu özlüyoruz. Bu dava hepimizin yargıya olan inancını; tazelemek için iyi bir fırsatken, bu şansı iyi değerlendiremediklerini düşünüyoruz. Adalete olan güvenimiz bir kez daha yara almıştır, tıpkı Sivas Madımak Oteli Davası’nda, Pınar Selek, Mısır Çarşısı Davası’nda, Uludere-Roboski Davası’nda olduğu gibi.. Bu ülkede masum insanlar değil suçlular korunurken, vicdan, mahkeme salonlarında hem yetim hem öksüzken, gerçeğin ayakkabı kutusuna sığmadığı bu günlerde bu davayı daha çok önemsiyoruz. Çünkü, onursuzluk bulaşıcıdır, vicdansızlık alışkanlık yapar, der Ümit Kıvanç. Birlikte ağlamayanlar birlikte gülemez, der Fethiye Çetin. Bu ülkenin bütün acılarının dermanıydı Hrant der, Karin Karakaşlı. Bir insan, asıl hatırlamadığı ve hatırlanmadığı zaman ölür der, Bülent Kale.. İşte bu yüzden boş yere ölmediğini düşünüyoruz, ülkeye ektiği barış tohumlarını bu yüzden birlikte büyütmek istiyoruz. Hrant için Yıllar geçse de bu çiçeği sulamayı sürdüreceğiz. Çünkü ölümü ile bu ülkeye çok şey söyleyen ve söyleten Hrant Dink’i, Ermeniyi Türkü, Kürdü Lazı birbirine kardeş etmeyi başardığı için seviyor, tüm ezilenleri yanımızda alıp büyük bir aile olmayı işte bu yüzden istiyor ve önemsiyoruz.

Öldürüldün Ahparig
Buradaki gerçek peşinde koşanlar gibi gazeteciydin. Hasan Fehmi bey’den beri, öldürülen Sebahattin Ali, Abdi İpekçi, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Musa Anter, Metin Göktepe gibi nice gazetecilerdendin. Hem sosyalist, hem ermeni, hem gazeteci üstelik barış için kollarını sıvamış, güvercinlerin öldürülmeyeceğine inanacak kadar hümanist biri olman bile yine işe yaramadı önce insan kardeşim, Hrant Dink.

Çanakkale’de her yıl burada bu çok görmüş geçirmiş, Saat Kulesi’nin duldasında yıllar önce buradan gönderilmek üzere toplanan Yahudi ermeni kardeşlerimiz gibi toplanmış, bu yüzden daha çok yakınlık duyduğum, bu dost kalabalık hala ölümün peşinden gidiyorsak, mevlitlere merakımızdan değil Hrant Dink..Nefreti bilmememizden.. Rum olmadan Gökçeada’yı, Çingene olmadan Fevzipaşa’yı acılarıyla anlayabilmemizden. Günahına girilmiş, yahudiyi, kürdü, transseksüeli, engelliyi bir kilometre öteden tanıyabilir, olabilmemizden dostum Hrant Dink. Çoğalmamız ümidiyle buradayız dostlar.. Nefreti yeryüzünden kovmamız için buradayız. Katilleri yargıda görmemiz ümidiyle buradayız. Dostumuzu yabana atmamak için buradayız.”

Öte yandan yarın saat 18.00’da Mahal Sanat Merkezi’nde Pakrat Estukyan ve Katina Karanikola’nın katılımı ile Hrant Dink adına bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir