“HUKUKSUZLUK, HAKSIZLIK KARŞISINDA SESSİZ KALAMAYIZ!”

29 Aralık 2016

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Anayasa Komisyonu’nda görüşmeleri süren ve sık sık tansiyonun yükseldiği anayasa değişikliği konusunda verilen “kifayet önergesi” ile söz hakkının gasp edildiğini, aslında milli iradenin sınırlandığını ve halkın söz hakkının kısıtlandığını vurguladı.

AK Parti’nin Anayasa değişiklik teklifinin, TBMM ve Cumhurbaşkanı seçimlerinin 5 yılda bir yapılmasına ilişkin 4. Maddesi de kabul edildi; yedek milletvekilliğine ilişkin düzenleme metinden çıkarıldı.TBMM Anayasa Komisyonunda, AK Parti’nin Anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri sürüyor. Kifayet önergesi sırasında AKP’li ve CHP’li komisyon üyeleri arasında sık sık gerilim yaşandı. CHP’li komisyon üyesi Muharrem Erkek, komisyon başkanı Mustafa Şentop’a, maddeler üzerinde görüşmeler sürerken yeterlilik önergesi verilerek maddelerin oylandığını bunun içtüzüğe uygun olmadığını söyledi. Erkek, maddeler üzerinde görüş bildirmek isteyen milletvekillerine süre kısıtlaması getirilemeyeceğini herkesin istediği kadar konuşabileceğini bildirdi. Bunun üzerine Başkan Mustafa Şentop da yeterlilik önergesi verilerek maddelerin oylanmasının teamüle uygun olduğunu söyleyince CHP’li milletvekilleri tepki gösterdi.Bu esnada söz alan CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek şunları dile getirdi;” Şimdi, öncelikli olarak gelen teklifin Anayasa’nın metnine ve ruhuna uygun olup olmadığını konuştuk. Konuşurken bir çok milletvekilimiz söz istemesine rağmen kifayeti müzakere, müzakerenin yeterliliği uygulamasıyla Anayasa’ya aykırılık gibi çok ciddi bir konu yarıda kesildi ve oylamayla genel görüşmelere geçildi. Genel görüşmelerde de tam 150 milletvekili -ki bu gerçeklerin de çarpıtıldığını görüyoruz, bu bizi çok üzüyor- Divanda ismini yazdırmıştı, yani söz almıştı. 20 milletvekili konuştuktan sonra –parti ayırt etmeksizin söylüyorum- yine kifayetimüzakere uygulamasıyla genel görüşmelere de hukuksuz bir şekilde son verildi. Maddele geçtik, 2’nci maddede 3 milletvekilimiz toplam bir saat konuştu, 3 milletvekilimiz, çok makul bir süre. Yine daha birçok milletvekili sırada beklerken yine kifayetimüzakereyle bu madde görüşmelerinde de son verildi. Şimdi, hukukçular çok iyi bilir ki, hukukta yazılı kuralın olduğu yerde teamül uygulanmaz. Bizim İç Tüzük’ümüz de yazılı kurallar var. Ne diyor İç Tüzük hükümleri: “İstem sırasına göre söz verilir.”, yani “Verilebilir.” demiyor, “Söz verilir.” diyor. Yine ne diyor: “Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri -şimdi, Sayın Başkan diyor ki: ‘Herkes konuşamaz.’ Hayır, herkes konuşabilir- ve Bakanlar Kurulu üyeleri komisyonlarda söz alabilirler.” diyor. Bakın, isterlerse alırlar, isterler se almazlar. Ama söz alıyorsa ve Divanda ismi yazılıyorsa istem sırasına göre söz verilmek zorunda. Ha, Komisyon üyesi olmayan milletvekillerinin makul bir süreyle konuşmaları sınırlandırılabilir, o tartışılabilir. Ama söz alan ve istem sırasına göre söz verilen milletvekilleri konuştuktan sonra tekrar konuşmak istenirse o zaman kifayetimüzakere uygulaması yapılmalıdır. Siz, açıkça hukukun en temel ilkesi olan dürüstlük kuralına, hakkaniyete aykırı hareket ediyorsunuz” dedi.

“Milletimiz Egemenliğine Sahip Çıkacaktır”

Muharrem Erkek, komisyondaki konuşmalarını şu şekilde sürdürdü; “Bakın, aslında yok, aslında yok. Burada Anayasa değişikliği, üstelik sistem tartışmaları, rejim tartışmaları doğurabilecek, doğuran bir değişikliği tartışıyoruz, sıradan bir kanun değişikliğini tartışmıyoruz. Ve gayet sağlıklı da gidiyor, acelemiz ne? Komisyon toplantılarının canlı yayınlanması ve milletin huzurunda bütün tartışmaların gerçekleşmesi için İç Tüzük’te bir engel var mı? Burada, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kamerasının yanında 2 tane daha bir ajansın kamerası olsa, “millet, millet” diyoruz, milletin huzurunda bu tartışmalar cereyan etse bunun ne sakıncası var? Kifayetimüzakere uygulamasına lütfen bir son verin.
Hukuksuzluk, haksızlık karşısında sessiz kalamayız, sessiz kalamayız. Bakın, Anayasa’yı, İç Tüzük’ü, hukukun temel ilke ve prensiplerini ihlal ediyorsunuz. Ama biz inanıyoruz, yüce milletimiz referandumda Anayasasına da demokrasiye de özgürlüklerine de egemenliğine de sahip çıkacaktır ama siz bu hukuksuzluğa lütfen son verin.Teşekkür ediyorum.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir