Hukukta Çocuk İstismarına Dair…

02 Şubat 2017

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde çocuk istismarına yönelik farkındalık sohbetleri devam ediyor. 1 Şubat 2017 tarihinde Kent Müzesi’nin konuğu Çanakkale Barosu avukatlarından Güneş Pehlivan ile “Hukukta Çocuk İstismarına Dair” bir sohbet gerçekleştirildi.

Ülke gündemindeki değişikliklere vurgu yaparak başlanılan sohbette ilk olarak çocuk istismarında başı çeken erken yaşta evliliklerin yasal boyutlarına dair paylaşımlar yapıldı. Çocuk yaşta yapılan evliliklerin yasadaki ve özellikle politikadaki yansımaları konuşuldu. Türkiye’de “gelenek”, “sosyal gerçeklik” gibi yazılı olmayan yerleşmiş algıların erken yaşta evlilikler için bir maskeleme olduğunun vurgusunu yapan Güneş Pehlivan, yasaların bu algıların önüne geçebilmek için yoruma ve yönlendirmeye açık olmaması gerektiğini söyledi. Çocuk yaşta evliliklerin meşrulaştırılmasına yönelik hukuksal açıkların çocuk istismarının önüne geçmede engel teşkil ettiğini belirtti. Bunun için de eğitim sisteminin düzenlenerek kız çocuklarını dışarıda bırakmaya meydan vermeyecek şekilde yeni bir eğitim sistemine geçilmesi gerektiğinin altını çizdi. Erken yaşta evliliklerde özellikle toplumun yine geleneksel bağlılıklarının da etkisi olduğuna değindi. Değişen yasa ile birlikte dini evlilik için öncelikle resmi evlilik şartı aranmasının ortadan kaldırıldığı bu nedenle dini evliliklerin resmi nikah olmadan da yapılabildiği, dini evliliklerin yasalar önünde bir geçerliliği olmadığı için kadın tarafının mağduriyetine sebep olduğu söylendi. Buna dair de insan hakları mahkemesinin emsal kararlarını da paylaştı. Güneş Pehlivan özellikle son dönemlerde sıkça bahsi geçen kız çocuğunun “iradesi” sözünün de altını çizerek cinsel istismarda iradenin kız çocukları için 12 yaş ile sınırlandırıldığı, yasaların 13 yaşındaki bir çocuğun iradesini pek çok kuralda geçerli saymadığını, dini evlilik ya da cinsel istismarlar için irade sözcüğünün bir kılıf olmaması gerektiğini vurguladı. Yasaların bilinmesinin, takip edilebilir, hesap sorulabilir olmasının önemini de belirtirken vatandaşların itiraz, takip gibi yasal haklarının olduğu ve bunları kullanarak mağduriyetler için hep beraber mücadele edilebileceğini de belirtti.

Sohbet, konukların sorularına verilen yanıtlar ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 8 Şubat 2017 Çarşamba saat 18.00’da Doç. Dr. Göksel Sazcı ile “Maydos Kilise Tepe Höyüğü Kazıları” konuşulacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir