İbrahim Bodur Anadolu Lisesi Öğrencileri, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

İbrahim Bodur Anadolu Lisesi Öğrencileri, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu
16 Mayıs 2014

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin 14 Mayıs 2014 Çarşamba günü konuğu Çanakkale İbrahim Bodur Anadolu Lisesi öğrencileri oldu.

Tüm ülkeyi olduğu gibi kentimizi de derinden etkileyen Soma’da yiten canların saygı ile anılması ile başlayan etkinlikte Avrupa Birliği tarafından gerçekleştirilen Yaşam Boyu Öğrenme Comenius projesi kapsamında “Fluxus” projesinde yer alan öğrenciler öncelikle “Fluxus” kelimesinin anlamını konuklar ile paylaştılar. Akış, değişim ve sürekli hareketlilik anlamına gelen kelimeden hareketle projeyi ülkelerin devam eden her tür tarihsel ve kültürel değişimlerinin toplamı olarak tanımladıklarını ve bu konu doğrultusunda projeye hazırlandıklarını belirttiler. İlk olarak Çanakkale’de, projeye katılan proje ortakları Norveç, İspanya ve Lüksemburg’dan öğrencileri ağırladıklarını belirttiler. 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde ellerinden geldiğince kentin geçmişten günümüze olan bütün değişimlerini misafirlerine anlatmaya çalıştıklarını ifade ettiler. Projenin ikinci aşamasında ise 8 kişilik grup ile Norveç’e gittiklerini söyleyen gençler orada da Norveçli arkadaşlarından ülkelerinin geçmişten bu güne değişimlerini öğrendiklerini ifade ettiler. Ülkeler arasındaki farklılıkları öğrenmek, ön yargıları yıkmak amaçlı olan projede projeye katılan öğrencilerin aileleri tarafından misafir edildiklerini söyleyen gençler böylece kültürleri bire bir gözlemlediklerine değindiler. Öğretmenleri İpek Şahin, Sezgin Çetin ve Sema Yılmaz’a teşekkür eden 24- 28 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen projenin Çanakkale ayağındaki çalışmaları yürüten Öykü Polat, Gül Gülel, Utku Dönmüş, Ayberk Yüksel ve Esil Önür Çanakkale gezileri sırasında yaşadıklarını paylaştılar. Proje kapsamında 28 Nisan ? 2 Mayıs tarihleri arasında Norveç’in Odda kentine giden Berkay Kayalı, Türkü Çebi, Melis Zeybek, Buket Akyürek, Pınar Bahar, Utku Açıkgöz, Simay Birce Er, Çisem Özdoğanoğlu ise Norveç gezisi sırasında gördükleri farklılıkları konuklar ile paylaştılar. Gezinin kendilerine çok şey kattığını söyleyen gençler, kentlerin çevresel ve tarihsel farklarına tanık olduklarını ve gittikleri kentlerde koruma bilincinin gelişmiş olmasından etkilendiklerini ifade ederek konuklar ile paylaştılar.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 21 Mayıs 2014 Çarşamba saat 18.00’da Sabri Akar ile “Bir Kömürcünün Anıları” isimli sohbet gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir