İÇDAŞ Biga Muhtarlarını Ağırladı

12 Nisan 2012

Biga 107 Köyü, 5 beldesi ve İlçe Muhtarları Çanakkale’nin büyük sanayi kuruluşu İÇDAŞ demir-çelik tesislerini ziyaret etti.

Biga Muhtarlar Derneği Başkanı Tokatkırı Muhtarı Kadir Tül öncülüğünde Biga köy muhtarlarından oluşan yüz yetmiş kişilik muhtar ve ziyaretçi heyeti İÇDAŞ entegre demir çelik tesislerini ziyaret etti. 12 Nisan 2012 Perşembe sabahı tesislere gelen muhtarları İÇDAŞ Tesis Direktörü Fuat Erkan Tekin karşıladı. Fuat Erkan Tekin; İÇDAŞ tesislerinin halka açık olduğunu, Biga Köy muhtarlarının ziyaretlerinin kendileri çok mutlu ettiğini, bu tesislerin bu ülkenin tesisleri olduğunu belirterek misafirlere hoş geldiniz dedi.

İÇDAŞ yetkilileriyle birlikte önce tesis bahçesindeki Levrek-Çupra balık çiftliği ve denizden tatlı su elde etme tesisini gezen muhtarlara bu tesisler hakkında bilgi verildi.

Bu tesislerin İÇDAŞ’ın sürdürülebilir çelik üretimi ve çevresel değerlere verdiği önemin ifadesi olduğu, yer altı su kaynaklarının tüketimi yerine denizden günde 12 bin ton tatlı su elde edilerek tesis ve çalışanların su ihtiyacının karşılandığı, reverse osmoz teknoloji ile denizdeki tuzlu suyun yaşama tatlı su olarak kazandırıldığı belirtildi.

Çelik tesisleri soğutmasında kullanılan deniz suyunda ise yılda yüzbin levrek ve çupranın yetiştirilerek çevresel artı değer üretildiği, İÇDAŞ entegre tesislerinin her noktasında çevresel değerleri koruyan uygulamalarla AB çevre ödülüne layık görüldüğü ifade edildi.

İÇDAŞ termik santral ve Haddehane tesislerini de ilgiyle inceleyen Biga Muhtarları adına konuşan Muhtarlar Derneği başkanı Kadir Tül: “Bugün pırıl pırıl tesisler gördük. İÇDAŞ Tesisleri Biga’nın ve köylerimizin velinimeti olmuştur. Gençlerimiz bu tesislerde iş ve meslek sahibi oldular. Köylerimizden İstanbul’a göç durdu. Gençlerimiz doğdukları yerde doyuyor. Bölgemize ve ülkemize hizmet eden bu tesisleri yerinde incelemek bizi çok mutlu etti. Bir Türk vatandaşı olarak gururlandırdı. İÇDAŞ köylerimizin sesini duyan ve birçok yardımlarla köylerimize destek veren bir kuruluş. Bu tesislerin sahiplerine, yöneticilerine Biga Köy muhtarları olarak şükran ve başarı dileklerimizi sunuyoruz” dedi.

Gezinin tamamlanmasının ardından Biga Muhtarları tesislerden ayrıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir