İÇDAŞ, Enerjiye 2,5 Milyar Dolar Yatıracak

04 Ağustos 2010

İÇDAŞ, son dönemin gözde sektörlerinden enerjiye, 2,5 milyar dolar yatıracak.

2011 yılında 1200 megavatlık termik santral tesisini devreye sokmaya hazırlanan İÇDAŞ, bu yatırımla, kurulu gücünü 1605 megavata çıkaracak. İÇDAŞ ayrıca 106 megavatlık bir rüzgâr enerji santrali için de EPDK’dan onay bekleyen şirketler arasında yer alıyor.

İSO 500 listesine 11. sıradan giren İÇDAŞ’ın faaliyetlerini anlatan Genel Müdür Bülend Engin, firmanın kazandığının tamamını yatırıma dönüştüren bir şirket olduğunu dile getirerek, “Bu yüzden prefabrik konutlar yapmadık. Konteynırları ofis olarak kullanıyoruz. Her zaman gaz ve fren ayağımızın altında, büyümek için fevri hareket etmemek lazım” diye konuştu.

Enerji yatırımları için 2009 yılında harekete geçtiklerini ifade eden Engin, “Enerji yatırımımız iki ayaktan oluşuyor. Birinci ayak 2011 yılında, ikinci ayak ise 2012 yılında devreye girecek” dedi.

İÇDAŞ’ın yatırımlarının üçüncü ayağını ise gemi saç üretiminin oluşturduğuna vurgu yapan Engin, “Kendi ihtiyaçlarımız için gemi üretimine giriyoruz. Aynı anda 10 gemiyi inşa edebilecek güçteyiz. 60 bin tonluk gemileri ilk etapta yapacağız. Uzun vadeli dönemde de 180 bin tonluk gemiler inşa edeceğiz. Gemi fiyatlarının inip çıkmasında ana etken demir çelik sektörü. Gemi sektörünün 2011’in 2. yarısından sonra canlanacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Krizle birlikte kapasiteyi yüzde 50 seviyelerine düşürdüklerini söyleyen Engin, “2008 yılında 3,8 milyar TL ciro elde etmiştik. 2009 yılında bu rakam 2,4 milyar TL’ye düştü. Bu yıl gene yüzde 50 kapasite ile çalışıyoruz ancak bu yılsonunda yüzde 60 ve 70’ler seviyesine çıkabilir. Bu yılki ciro hedefimiz ise 3,5 milyar TL” açıklamasında bulundu. Engin bu rakamlarda göz önünde bulundurulduğunda dünya ekonomisinin gerçek oyuncusunun reel sektör olduğunu da ifade etti.

EYLÜL AYINDA TALEP ARTACAK

Krizden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen inşaat sektörüyle birlikte demir çelik rakamlarında da önemli düşüşler olmasına rağmen, talepteki artışın devam ettiğini belirten Engin, “Eylül ayı itibariyle demir çeliğe olan talep çok artacak. Biz bu alanda şu anda yüzde 50 kapasite ile çalışıyoruz ama kar marjı da yok. Zaten bu sektörde yüzde 5’lik kar marjı çok iyi bir başarıdır” dedi.

Dünyada 1 milyar 450 milyon ton çelik üretildiğine de işaret eden Engin, ” 4 yıl öncesine kadar bu rakam 1 milyar tonun altında idi. Bunun sebebi Çin ve Hindistan’ın da üretime katılması. Biz Türkiye olarak 430 milyon ton demir çelik ürettik. Bu rakamla Türkiye üretimde 9. sırada. İÇDAŞ ise yüzde 14- 15 ile bu rakama dâhil oluyor. Biz uzun mamul üretimi gerçekleştiriyoruz. Ekonomik kriz olmasaydı yassı mamul üretimine de girecektik. Bunun için kredi verecek banka çok ancak 4-5 yıl içinde yeniden böyle bir kriz ile karşılaşmamamızın garantisi yok. Üretimimiz de yüzde 50 ihracat yüzde 50 iç pazar olarak çalışıyoruz” diye konuştu.

Yaptıkları ile çok göz önünde olmayı sevmediklerini belirten Engin, Çanakkale’nin Biga ilçesinde bulunan Parion kentine de sponsor olduklarını da belirtti. Engin, “Biz sağladığımız istihdama önem veriyoruz. 3 bin 500 kadrolu bin 500 taşeron çalışanımız var. Dolaylı istihdam sağladıklarımızı saymıyorum bile. 2001 yılından bu yana Çanakkale’mize 4,5 milyar dolar yatırım yaptık biz bunlarla varız” diye konuştu.

Antik Parion’un kazı başkanlığını yürüten Prof Dr. Cevat Başaran da, M.Ö. 8. yüzyıla kadar dayanan tarihi kentin gün yüzüne çıkmaya başladığını hatırlattı. Tarihi Bergama antik kentinin eşdeğerinde bir yapıyla karşılaştıklarını belirten Başaran, nekropol, odeon, tarihi villalar, anfi tiyatro gibi eserlere ulaştıklarını, önümüzdeki dönemlerde daha geniş alanlarda kaz ı yapılarak farklı yapılara ulaşacaklarını söyledi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir