İÇDAŞ, Rio+20 Sürdürülebilir Kalkınma Konferansında Örnek Oldu

22 Haziran 2012

Birleşmiş Milletler Rio+20 Sürdürülebilir Kalkınma Konferansında; Kalkınma Bakanlığı, İÇDAŞ Biga Tesislerinde Uygulanan Sürdürülebilir Kalkınma Çalışmalarını Dünya Ülkelerine örnek olarak gösterdi.

20-22 Haziran tarihleri arasında Birleşmiş Milletler Rio+20 Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapıldı. 20 yıl önce 1992’de Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesinin imzalandığı bu kentte ikinci kez konferans düzenlendi. Bu nedenle aradan geçen 20 yıla ithafla konferans Rio+20 olarak adlandırıldı. Konferansta T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından Türk Hükümeti adına ülkemizdeki en iyi Sürdürülebilir Büyüme örnekleri arasında İÇDAŞ Değirmencik Tesisi Sürdürülebilir Su Yönetimi Projesi, BM Rio+20 Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nda en iyi örneklerden biri olarak dünyanın diğer ülkelerine tanıtıldı. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (BM Global Compact) tarafından düzenlenen Kurumsal Sürdürülebilirlik Konferansı;

  • Tarım ve Beslenme
  • Sürdürülebilir Büyümenin ekonomik ve finansal yönleri
  • Enerji ve İklim
  • Sosyal Sorumluluk ve Büyüme
  • Yerel Yönetimler ve Kentler
  • Su ve Ekosistem

olmak üzere 6 başlık halinde yapıldı.  Türkiye temsilcileri arasında  yer alan Çanakkaleli Çevre Mühendisi Barış Bora, İÇDAŞ’ın Ekosistemin ve Biyoçeşitliliğin Korunması konusundaki çalışmaları hakkında sunum gerçekleştirdi. İÇDAŞ Çevre Müdürü Barış Bora’nın İÇDAŞ su yönetimi ve ekosistemin izlenmesi için yürüttüğü projeleri tanıtan sunumu BM üyesi delegelerince büyük ilgiyle izlendi.

Türkiye’den konferansa katılanlar arasında Ford Otosan (Ela Yılmaz), Coco Cola İçecek (Aykan Gulten) ve Anadolu Efes’le (Mustafa İlgün) birlikte TÜSİAD (Hale Altan Ocakverdi) da yer aldı.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nda (Rio+20) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’le birlikte katıldı. Toplantıların sonuç bölümünde hükümet başkanları katılımıyla sürdürülebilir büyüme ile ilgili hazırlanacak sonuç metni imzalanacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir