İÇDAŞ’tan Kızılay’a Kan Desteği

İÇDAŞ’tan Kızılay’a Kan Desteği
23 Eylül 2013

Çanakkale Türk Kızılayı’nın ‘Birbirimize İhtiyacımız Var’ sloganıyla başlattığı kan bağışı kampanyasına İÇDAŞ çalışanları büyük bir katılım gösterdi.

Çanakkale Türk Kızılay’ı, 16-20 Eylül 2013 tarihleri arasında kan bağışı otobüsü ile 5 gün boyunca İÇDAŞ Değirmencik Tesisleri’nde bulundular. Türk Kızılayı’nın kan bağışı çalışmalarında gönüllü olarak yer alan İÇDAŞ, toplam 184 kan bağışı ile Türkiye’nin sağlık alanındaki en önemli problemlerinden biri olan kan teminine destek verdi. Çanakkale Türk Kızılayı Kan Bağışı Otobüsü, 23-25 Eylül tarihleri arasında İÇDAŞ Bekirli Tesislerinde kan bağışları için hazır bulunacak.

KAN VEREN KİŞİYE DE FAYDASI VAR
Kan bağışı sadece kanın verildiği kişiye değil, bağış yapan kişiye de birçok fayda sağlıyor. Bunların başında kemik iliğinin yağlanmasını önlenmesi, verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçının daha dinç ve canlı olmasını, kandaki yüksek yağ oranını düşürmesi, kalp krizi ihtimalini yüzde 90 oranında azaltması gibi birçok madde sayılabilir. Ayrıca, bağışta bulunanlara verilen ‘KAN SİGORTA KARTI’ ile acil kan ihtiyacı durumunda Kızılay kan merkezlerinden azami öncelikli kan alma ve sosyal güvencesi olmayanlar için ücretsiz kan temin edilebilir.

Türkiye’de kan ihtiyacının yaklaşık yüzde 70’i Türk Kızılayı tarafından karşılanıyor.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir