İhtiyaç Haritası’nda Çanakkale…

24 Aralık 2015

“İhtiyaç Haritası’nın amacı Türkiye’de kent ve mahalle temelinde ihtiyaçların vatandaş katılımı ile sistematik bir şekilde öğrenilmesi, harita tabanlı olarak toplanması ve bu ihtiyaçların gerekli kurum/kuruluş veya özel kişiler tarafından karşılanmasının kolaylaştırılması için bir sistem oluşturmaktır. Ayrıca, sadece ihtiyaç sahiplerinin değil, farklı konularda destek vermek isteyen kişi veya kurumların da desteklerini yine harita tabanlı olarak girebildiği ve ihtiyacı olanların bu desteklerden yararlanabildiği dijital bir platformdur. İhtiyaçların karşılanması sürecinde Türkiye’nin dört bir yanından gönüllüler ile çalışıyoruz. İhtiyaçların karşılanmasında gönüllüler de site üzerinden başvuru yapabiliyor. www.ihtiyacharitasi.org sitesi üzerinden yapılan çalışmalarda hiçbir şekilde nakit akışı yapılmamaktadır.”

İhtiyacharitasi.org farklı konulardaki ihtiyaçların ihtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişiler ve kurumları buluşturan online bir platform. Geçtiğimiz Ekim ayında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından düzenlenen Sosyal Fayda Zirvesi’nde aktör Mert Fırat’ın lansmanını yaptığı projede bugüne kadar başvurusu yapılan 5 bin 113 ihtiyaç ve desteğin arasından yayınlanan ihtiyaç sayısı 2 bin 93. Dr. Ali Ercan Özgür, Elif Kalan, Güler Altınsoy, Mert Fırat ve Hazal Dut tarafından kurulan İhtiyaç Haritası yaklaşık iki yıl süren bir çalışmanın ürünü. Geçtiğimiz yaz döneminden bu yana test edilen platform, 7 Ekim tarihindeki lansmanıyla resmen faaliyete başladı.

Türkiye genelinde ihtiyaçları adres bazlı olarak haritalayan online platformda ihtiyaçlar, sahipleri ya da gönüllüler tarafından sisteme giriliyor. Okulların eğitim materyalleri, spor malzemeleri ya da teknoloji altyapısı; engelli vatandaşlara yönelik ürünler; sokak hayvanlarının beslenmesi, tedavisi; giyim; özel ders ya da projeler için gönüllü insan kaynağı platformda listelenebilen ihtiyaçlar kapsamında değerlendiriliyor. İhtiyaçlarla ilgili tüm detaylar girildikten sonra tüm bilgilerin doğruluğu İhtiyaç Haritası editörleri tarafından kontrol ediliyor.

ihtiyacharitasi.org’ta Çanakkale’ye ait listelenen ihtiyaçlar arasında okullardan gelen talepler ilk sırada yer alırken bunu sokak hayvanlarına yönelik mama ihtiyaçları izliyor. Takip etmekte yarar olan sitedeki ihtiyaçları desteklemek için tek yapılması gereken ilgili ilanın sayfasında “İhtiyacı Karşılamak İstiyorum” bağlantısına tıklayarak açılan formu doldurmak.

İşte Çanakkale için listelenen ihtiyaçlar:

GÖKÇEADA

 • Köpek kedi maması
  Gökçeada`da yazlıkçılar genelde köpeklerini burada bırakıp gidiyor kışında burda yaşadığımız için bakmak bizlere Düşüyor çok fazla köpeğimiz var ve yetişemiyoruz bu konuda yardımcı olursanız size minnettar kalıcam…
 • Mikroskop
  Okulumuzun eski binası eğitim öğretime elverişli olmadığı için yıkılmış, yıkım sürecinde tüm laboratuvar malzemeleri telef olmuştur. Çalışır durumda bir mikroskobumuz yoktur.

LAPSEKİ

 • Okul kitap ihtiyacı
  Okulumuz henüz yeni bir okul ve birçok eksiğimiz var.Ancak bir Türkçe öğretmeni olarak bana göre en önemli eksiğimiz bir kütüphanemizin olmayışı.Bir iki yıldır hem öğrencilerimizin hem de öğretmen arkadaşlarımızın özverileri ve katkılarıyla öğrencilerimizin yaş gruplarına ve ilgi alanlarına uygun kitaplar temin ederek sınıf kitaplıkları oluşturuyorduk.Ancak öğrenci sayımızın artması ve sınıf kitaplıklarımızın gerçekten yetersiz olması sebebiyle bir kütüphane oluşturmaya karar verdik.Amacımız öğrencilerimizin hem ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik okuma alışkanlığı kazanabilmelerine hem de gerek kitapları gerekse teknolojiyi kullanarak araştırma yapabilmelerine olanak sağlamak ve ayrıca kütüphaneyi onlar için keyifli cazip bir mekana dönüştürerek kütüphaneyi sosyal bir mekan olarak düzenlemek ve kullanmak istiyoruz.Ayrıca kütüphanemiz başta öğrenci ve öğrenci velilerimiz olmak üzere bütün ilçe halkının kullanımına açık olacaktır ( en azından biz öyle olmasını ümit ediyoruz) bu nedenle çocukların ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik onlara okumanın zevkini tattırabilecek kitap ve dergi başta olmak üzere her türlü desteğe ihtiyacımız var.

EZİNE

 • Yetersiz elektrik eğitimi materyali
  NV kablo ve zil teli (uzunluğu 1metre ve fazlası olan çıkma elektrik kabloları dahi tesisat öğretiminde işimize yarar. Damar kesiti 2,5 dan fazla olmayan her kablo olur.)
  1 Osiloskop (bir kanalı bozuk olsa da olur tek kanal da yeter bize)
  1 simetrik güç kaynağı (kendi olmasa malzemesi de olur biz birleştirir yaparız)
  1 sinyal jeneratörü
  kontrol kalemleri, tornavidalar, çıkma kontaktörler, çıkma panolar ve benzeri elektrik eğitiminde işe yarayabilecek her türlü materyale ihtiyacımız vardır.
 • kedi maması / GEYİKLİ
  yaz kış burada kaldığımızdan 30 kadar kedi ve 3 köpeğe bakıyoruz

BİGA

 • Okul Kitap ve Projeksiyon İhtiyacı
  Okulumuz bu sene açıldı. Malum bir çok eksiğimiz var. Bunlardan öğrencilerimiz ve bizim için öncelikli olanları kitap ve projeksiyon cihazı. İlkokul öğrencileri ve ortaokul öğrencilerinin seviyesine uygun hikaye, roman ve bilimsel dergi tarzında argümanlara ihtiyacımız var. Yardımcı olabilirseniz, ülkemizin geleceğine birer fidan dikmiş olacaksınız.
 • Fotokopi makinesi, sunum cihazı / KARABİGA
  Okulumuz yeni açılan bir okuldur. Eksiklerimizin başında sunum cihazı ve fotokopi makinesi gelmektedir. Atıl bina yenilenerek okul hailine getirilmesi nedeni ile yeni açılmış olmasına rağman tam olarak donatılmamıştır. Okulumuzn donanımsal ihtiyaçları vardır. Önem teşkil eden ilk iki sırada fotokopi makinesi (2 Adet) ve sunum cihazı (2 Adet) bulunmaktadır.

ÇAN

 • Okul kütüphanesi için lise seviyesinde roman, hikâye, şiir, tiyatro kitaplar
  Öğrencilerimizin yararlanması için kütüphane oluşturuyoruz. Çok eksiğimiz var. Kız meslek lisesi olduğu için pozitif ayrımcılık istiyorum.

ÇAN

 • Okul Kütüphanesine Güncel Hikaye Roman ve Şiir Kitabı Talebi
  Merhaba. Reyan Bodur Anadolu Lisesi edebiyat öğretmeniyim.Yeni bir okul binasına taşındık ama kütüphanemizde bulunan kitaplarımız öğrencilerimizin ihtiyacını ve ilgisi karşılayacak kadar yeni, güncel değil. Kütüphanemize bir kitap da olsa günce hikaye roman ve şiir kitabı gönderir misiniz? YGS ve LYS hazırlık kitabı da olur.Lütfen öğrencilerimize yardımcı olun :(

ÇANAKKALE MERKEZ

 • Müzik aletleri ve sınıf oluşumu.
  Çanakkale merkezde orta okul öğrencilerinin kullanabileceği müzik sınıfı ses yalıtımı ve enstrümanlar gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum
Yorumlar...

  Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir