İl Genel Meclis Başkanı Tekin, Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesine Katıldı

İl Genel Meclis Başkanı Tekin, Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesine Katıldı
22 Şubat 2012

Çanakkale İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Tekin, Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’ne katıldı.

Tekin ile birlikte zirveye AK Parti Grup Başkan Vekili ve İl Genel Meclis Üyesi Nurkan Şanda, MHP Grubu adına İl Genel Meclis Üyesi Hasan Babadağlı ve CHP Grubu adına İl Genel Meclis Üyesi Hakkı Öztürk iştirak etti.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği’nce İstanbul’da gerçekleştirilen zirvenin açılış konuşmasını Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilçi ikinci gün açılış konuşmasını yaptığı zirveye alanında tanınmış yerli ve yabancı 30’u aşkın uzman konuşmacı katıldı. Konuk konuşmacılar arasında Dünya Yeşil Binalar Konseyi (WGBC) Başkanı Rick Fedrezzi, ABD Enerji Bakanlığı’ndan Greg Kats, Columbia Üniversitesi Eşbaşkanı Prof. Dr. Saskia Sassen yer aldı.

Birinci gün Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın açılış konuşmasından sonra Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Haluk Sur, Dünya Yeşil Binalar Konseyi (WGBC) Başkanı Rick Fedrezzi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Prof Dr. Vedat Akgiray

İkinci gün ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilçi’nin açılış konuşmasından sonra Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Özçaldıran, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay konuşmacılar arasında yer aldı.

Zirvenin ilk gününde “Bölgesel Yeşil Bina Konseylerinden Yaklaşımlar”, “Enerji verimliliği Finansmanı ve Çözümler İçin Teknik Yaklaşımlar” ve “Çevreci Politikalar ve Yeşil Ekonomi”, ikinci gününde ise “Varolan Binaların Yeşil Binalara Dönüştürülmesi”, “Yeşil Binalarda Yaşam ve Geleceğin Şehirleri” ve “İş Modeli Olarak Çevreci İnşaat Malzemeleri” başlıklı oturumlar gerçekleştirildi.

Zirve hakkında bilgi veren İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Tekin, “Çevre dostu olan yeşil binalar, belli standartlar getirilerek sertifikalanmakta olan yeşil binalar yapı sektöründe daha değerli, doğaya saygılı, ekolojik, konforlu ve enerji tüketimini azaltan binalar olarak yeni bir yönelim ve sektör ortaya çıkarmıştır. Binalar, dünyada enerjinin yaklaşık üçte birini kullanmaktadır. Yeşil bina uygulamaları ile enerji tasarrufu, doğayı koruma ve konforlu bir yaşam ortamı hedeflenmektedir. Bu binaların faydaları ise kentsel yaşam alanlarına değer katması, ekonomik değerinin artması, yapım aşamasında doğal çevre tahribatını en aza indirmesi, güneş enerjisinden ve rüzgar enerjisinden faydalanması, enerji tasarrufu sağlaması, yeşil katmanlar ile oksijen üretmesi, geri dönüştürülebilir atıkların kullanılabilmesi gibi çevreye bir çok katkısı olan bir projedir. Bu anlamlı proje ile ilgili Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenen bu zirveye davet edilerek katıldık. Çalışmalar ile ilgili birçok konuda fikir alışverişinde bulunduğumuz bu zirve son derece yararlı geçmiştir” şeklinde konuştu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir