Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı

Toplantıda Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün yılın 9 ayındaki faaliyetleri değerlendirildi.

İş gücü yetiştirme kursları, Umem, İşbaşı Eğitimi ve Toplum Yararına Çalışma programlarının ele alındığı toplantıda, şu değerlendirmeler yapıldı: “9 aylık verilere göre, Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 122 programdan 812’si 247 erkek ve 691’i bayan olmak üzere, 1503 katılımcı istifade etti. 930 işletmeden 2479 kişilik açık iş gücü talebinin alındı ve 1616 kişi işe yerleştirilirken ilanların karşılanma oranı %65. İşverenlerden alınan açık iş gücü ve işe yerleştirme sayılarındaki artış memnuniyet verici. 2011 yılının aynı döneminde İŞKUR’a başvuran kişi sayısı 9740 iken, 2012 yılında bu sayı %50 oranında bir artışla 19277 kişiye ulaşmıştır. İşten ayrılan vatandaşlarımızın iş arama sürecinde işsizlik sigortasından faydalanmaktadırlar. İşsizlik sigortasında 2251 başvuru yapılmış olup bunlardan 1292 vatandaşımıza işsizlik ödeneği ödenmektedir ödeneği ödenmektedir.”

İŞKUR Müdürü Ali Çalışkan ise “Eylül ve ekim aylarında 753 iş yerinde anket çalışması yapıldığını belirterek, çalışma ile ihtiyaç duyulan mesleklerin belirlenmesi, istihdam artışı veya azalışı beklenen mesleklerin tahmini ve ihtiyaç duyulacak alanlarda iş gücü yetiştirme kurslarının düzenlenmesinin amaçlandığını ifade etti. Ayrıca anket çalışması dışında İlimizde faaliyet gösteren İçdaş, Doğtaş, Akçansa, Kaleseramik, Pera Seramik, Dardanel, Tahsildaroğlu gibi birçok firmamızı ziyaret ederek kuruluşların ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılamaya çalışıyoruz.” dedi.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısına Vali Yardımcısı İzzet Ercan başkanlığında Üyeler İl Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş, İl Özel İdaresi Yazı İşleri Müdürü Reyhan Coşkun, İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yrd. Erdal Akarsu, Yrd. Doç. Mahir Gümüş, Türk-İş İl temsilcisi Osman Akkurt, Hak-İş iş temsilcisi Hikmet Benli, GMKA Koordinatörü Recai Başaran, Elder Başkanı Nilgün Özkan, SGK İl Müdürü, ayrıca bu kurul toplantısına davet edilen Çanakkale Ticaret Borsası Genel Sekreteri Sevcan Elver, Biga Ticaret Borsası Genel Sekreteri Halil Erol, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Hüseyin Çakmak, ÇAGİAD Başkanı Hikmet Sezen ve ÇASİAD başkanı Salih Yıldız katıldı.

[Medya Hedef]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir