İlk Kınama Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC)’den Geldi

13 Ağustos 2015

Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC), İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Çevik Kuvvet polislerinin, Cihan Haber Ajansı muhabiri Mehmet Güler’i gözaltına almasını kınayarak, yetkilileri göreve davet etti.

“Bilindiği gibi, ilimizde faaliyet gösteren okul ve dershanelere ve diğer ilgili kurum görevlilerince arama ve inceleme yapılmış, bu konu, ilimizde faaliyet gösteren meslektaşlarımızca takip edilip haberleştirilerek kamuoyuna sunulmuştur. Böyle bir olay, dünyanın her yerinde haber niteliği taşımaktadır. Ancak söz konusu çalışma esnasında, bizi ve meslektaşlarımızı derinden üzen bir olay yaşanmıştır. Kurumların önünde bekleyen polis ve diğer kurum araçlarını görüntüleyen Cihan Haber Ajansı Çanakkale Muhabiri Mehmet Güler, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli bir polis memurunun engellemesiyle karşılaşmış, görevini yapmak konusunda ısrar edince, olaya dahil olan diğer Çevik Kuvvet memurlarınca sözlü ve fiziki müdahaleye maruz kalmış, görüntü alması engellenmiş, mevcut görüntülerine el konulmaya çalışılmış ve göz altına alınmak istenmiştir.

Halkın haber alma özgürlüğü adına görevini yapan meslektaşımıza yapılan muamelenin kanunen bir dayanağı olmadığı gibi, kamuoyu adına görev yapan arkadaşımızın görevini de engellemiştir. Olayı gerçekleştiren polis memurlarını, tutumlarından dolayı KINIYOR, Basına her zaman gerekli desteği verdiğini bildiğimiz İl Emniyet Müdürü Sayın Yılmaz Özden ve Çanakkale Valimiz sayın Ahmet Çınar’ın bu konuda gereken hassasiyeti göstereceğine, olayın sorumlularına gerekli cezayı vereceğine inanıyoruz.

Şu da unutulmamalıdır ki; kimden gelirse gelsin, baskı, tehdit, hakaret, küfür ve hatta darp, tek görevleri ‘haber vermek’ olan gazetecileri hiçbir zaman yıldırmayacak, doğru bilgiyi okurlarına ulaştırmaktan alıkoyamayacaktır.

Bu olayın, halkın haber alma özgürlüğü adına görev yapan meslektaşlarımızın karşılaştığı son olumsuz olay olması diler, Cihan Haber Ajansı muhabiri Mehmet Güler’e geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Hafize AKINCI
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir