İlk Kulaçlarını Engelleri Kaldırmak İçin Attılar

27 Ekim 2013

Çanakkale Koza Gençlik Derneği tarafından hazırlanan ve Çanakkale Kent Konseyi Engelli Meclisi’nin ortağı olduğu “Su Altında Engel Yok” isimli projenin ilk çalışması yapıldı. İlk gün suyla tanışan fiziksel ve zihinsel engelli bireylerin mutluluğu yüzlerinden okundu.

Anafartalar Spor Kompleksi Kapalı Yüzme Havuzu engelli bireyler için düzenlenen “Su Altında Engel Yok” projesine ev sahipliği yapıyor. 30 gönüllü, 30 fiziksel ve zihinsel engelli bireyden oluşan gurup ilk çalışmasını gerçekleştirdi. Havuzun kenarında eğitmen Ümit Özyayla tarafından suda yapacakları hareketleri öğrenen engelliler daha sonra havuza girerek temel yüzme hareketlerini öğrendi.

Engelli bireylerin sosyalleşmelerini sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Koza gençlik Derneği Başkanı Celil Kankaya; “Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen Çanakkale Kent Konseyi Engelli Meclisi ile Koza Gençlik Derneği ortaklığında gerçekleştirilen bir proje. Projenin süresi altı ay olarak belirlendi. 3 ay yüzme eğitimi 3 ay dalış eğitimi vereceğiz. Projemiz Çanakkale’de yaşayan fiziksel engelli bireylerin hayata biraz daha tutunmalarını, sosyalleşmelerini sağlamak için düzenleniyor. Onlara suyun altındaki bambaşka dünyayı göstermek istiyoruz. 3 aylık tüplü dalış eğitiminden sonra havanın durumuna göre denizde dalış yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Kursla ilgili bilgiler veren Eğitmen Ümit Özyayla; “Çanakkale’de yaşayan fiziksel ve hafif zihinsel engelli çocuklarımızı ilk olarak havuza aldık. Havuzda su ile temas ve suda yapacakları hareketleri göstererek yüzmenin ilk adımlarını atmış bulunuyoruz. 30 engelli öğrencimiz 30 eğitmenimiz var. Eğitmenlerin hepsi gönüllü. Perşembe, Cumartesi, Pazar günlerini belirleyerek guruplara ayırdık. 3 aylık eğitimden sonra öğrencileri su altına alarak su altı dalışlarını gerçekleştireceğiz. Amacımız engelli öğrencilerimizin yüzüp su altında rahatlıkla hareket edebildiklerini görmek” dedi.

“Havuz Çok keyifli”
Yüzme kursuna annesi Süreyya Oğuz tarafından tekerlekli sandalyesi ile gelen Duru Oğuz, çok heyecanlı olduğunu ifade etti. Tekerlekli sandalyesinden inen ve suyla tanışan Oğuz; “Su çok güzel, biraz su yuttum ama normaldir. Havuz çok keyifli. Biraz zorlandım. Suyun altını da merak ediyorum. Deniz kenarında sudaki balıklara bakıyordum. Şimdi suyun altında balıkları görebileceğiz” dedi.

Kursa katılan Mirza Çelik de suyu çok sevdiğini ifade ederek “Havuz çok güzel. Burada olmaktan dolayı mutluyum. Suyu çok sevdim” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir