Bu İmzalar İskele Meydanı İçin Atılıyor!

06 Kasım 2016

Çanakkale’de isim değişikliği konusunda tartışmalara neden olan “İskele Meydanı” için, vatandaşlar internet üzerinden imza kampanyası başlattı.

Çanakkale Memur Sen İl Başkanı Suat Özen, geçtiğimiz günlerde Çanakkale’nin 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından milli şuur bilinci ile ülke genelinde ilk reaksiyon gösteren illerden biri olduğunu belirterek, İskele Meydanı’nın adının “15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı” olarak değiştirilmesi yönünde Belediye Başkanı’na ve belediye meclis üyelerine talepte bulundu. Ak Parti Çanakkale İl Şubesi tarafından desteklenen isim değişikliği talebi, daha sonra Çanakkale Belediyesi Kasım ayı meclis gündeminde yer aldı. Fakat öneri, Gezi olayları sonrasında “Gezi Meydanı” olsun talebi ile aynı kaderi paylaştı ve belediye meclisinde kabul görmedi. İskele Meydanı’nın adının 15 Temmuz Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmesi önerisi kabul edilmeyince; AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, partililer ile birlikte İskele Meydanı’nda basın açıklaması düzenleyerek duruma tepki gösterdi. Ayrıca Çanakkale Memur Sen İl Başkanlığı, İskele Meydanı’nın adının “15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı” değiştirilmesi için bir imza kampanyası başlattı. Memur-Sen’in isim değişikliği için başlattığı imza kampanyası halen sürüyor.

İskele Meydanı’nın Adı Aynı Kalsın Kampanyası

İskele Meydanı’nın “15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı” olarak değiştirilmesi için başlatılan imza kampanyasına, bazı vatandaşlar ise change.org sitesinden farklı bir imza kampanyası başlatarak cevap verdi. Ayrıca “Çanakkale’de İskele Meydanı’nın adı aynı kalsın” adıyla açılan imza kampanyasına, şu ana kadar 274 kişi destek verdi. Vatandaşlar bürokrasi sürecinden geçen İskele Meydanı için başlatılan imza kampanyasında şu şekilde açıklamalarda bulundular;

“Çanakkale’de İskele Meydanı’nın adı aynı kalsın! AKP İskele Meydanı’nın adını iktidar kavgasıyla değiştirmeyi istiyor. Ama İskele Meydanı, Ali İsmail’lerin sıra arkadaşlarının, Berkin’in öğretmenlerinin, İş cinayetleri nedeni ile hayatını kaybedenlerin ailelerinin meydanıdır. Haziran isyanında, Soma’da, 10 Ekim’de yasın, öfkenin, isyanın meydanıdır. İskele Meydanı’nda bir kez olsun bu atmosferde bulundu isen bir imza da sen ver.”

Çanakkale’de İskele Meydanı’nın adı aynı kalsın imza kampanyası

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir