İnşaat Mühendisleri Odası’ndan 3. Boğaz Köprüsü İnşaatına Teknik Gezi

24 Temmuz 2014

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Çanakkale Şubesi, 3. Boğaz Köprüsü inşaatına teknik gezi düzenledi. Mühendisler, Türkiye’nin en büyük projelerinden birini yakından görme fırsatı buldu.

Proje Kontrol Direktörü Cem Erer tarafından ağırlanan mühendisler, proje hakkında detaylı bilgi aldı. Erer, köprünün cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden biri olduğunu, tamamlandığında ilklerin köprüsü olarak anılacağını söyledi. Erer, “Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü inşaatımız tamamlandığında pek çok ilki de birlikte yaşamış olacağız. 3. Boğaz Köprüsü, 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprünün bir başka özelliği ise 322 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olması” diye konuştu. 700’ü mühendis olmak üzere toplam 7000 kişinin çalıştığı projenin büyük bir bölümünün Türk mühendisler tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Erer, projenin planlanandan 5 ay önce bitirilip 29 Ekim 2015 tarihinde hizmete girmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi.

Gezi hakkında konuşan İMO Çanakkale Şube Başkanı Meral Saraç Çavga gezinin oldukça faydalı geçtiğini söylerken, hem Kuzey Marmara Otoyolu’nun hem de 3’ncü köprü inşaatının Türk mühendisliğinin geldiği noktayı göstermesi açısından son derece önemli olduğunu belirtti. Çavga “3. köprü İnşaatı ile bir kez daha gördük ki, mühendislerimiz dünyada ilkleri gerçekleştirecek kapasiteye sahip, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü inşaatı ülkemiz adına son derece büyük mühendislik başarılarının olduğu projeler” diye konuştu.

Çalışmaları yakından izleme fırsatı bulan mühendisler, İMO Çanakkale Şubesi’ne düzenlenen geziden dolayı teşekkür etti. Mühendisler, gezi boyunca bol bol hatıra fotoğrafı çekmeyi de ihmal etmedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir