“İnsanı ve Eğitimi Sevgi Ekseninde Yeniden Düşünmek…”

19 Kasım 2017
13:00
Cafe Pascua
Seminer

Simurg’un Sedası Seminerleri kapsamında düzenlenen “İnsanı ve Eğitimi Sevgi Ekseninde Yeniden Düşünmek” konulu seminer, 19 Kasım 2017 Pazar günü saat 13:00’te Cafe Pascua’da.

Seminerde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Bilimleri departmanından Yrd. Doç. Dr. Gürkan Ergen’in “sevgi” kavramını ele alacak:

İnsan kâinatın en özel, en muhteşem ve paha biçilemez varlıklarından biridir. İnsan olma yönüyle eşi benzeri olmayan bu varlık, birey olma yönüyle de biriciktir. Bu benzersiz şaheserin paha biçilmez değerinin farkında olmadan ona layık bir etkileşim ve iletişim süreci geliştirmek ve gerçekleştirmek mümkün değildir. Bu nedenle önce insan ve onuru hakkında, insanın değeri ve biricikliği hakkında çok yönlü düşünülmelidir. Bu düşünme serüveni aynı zamanda içerisinde sınırsız değerler barındıran ve insan için sonu olmayan bir keşifler serüvenidir.
Etkileşim ve iletişim, eğitimin ön koşuludur. Diğer bir ifadeyle eğitim sadece etkileşim ve iletişim yoluyla mümkün olur. İnsan onuruna, değerine layık olmayan bir etkileşimin ve iletişimin dolayısıyla da eğitimin nitelikli olması mümkün değildir. Sonuç olarak önce paha biçilmez bir varlık olarak insan sonra da eşi benzeri olmayan bir insan olarak birey kayıtsız şartsız sevilmelidir. Dolayısıyla insana dair her şey sevgi ekseninde yeniden düşünülmelidir. Bu eksende düşündüğümüzde insan için gerçekleştirildiği iddia edilen ve gerek devlet eliyle gerekse özel sektör eliyle yürütülen tüm atanmış zihniyetlerden ziyade; önce insana, sonra insanlığa ve nihayetinde de tüm varlığa sevdalı, adanmış gönüllere aciliyle ihtiyaç vardır. Amacı ve konusu birebir ve doğrudan üstelik en geç doğduğu andan itibaren insan olan eğitimde, adanmış gönüller olmazsa olmazdır. Ancak adanmış gönüllerle yani ilgiyle ve sevgi ile gelecek için şaheserler yetiştirmek mümkün olacaktır. Aksi halde yekûn geleceği katledenler durumuna düşmek kaçınılmaz olacaktır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir