İşaret Dili Eğitimi 3. Kuru Başladı

02 Mart 2015

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından düzenlenen “Temel İşaret Dili Eğitimi” üçüncü kuru Cevatpaşa Mahalle Meclisi toplantı salonunda yapıldı.

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından düzenlenen ilk kuru 17 – 28 Kasım ikinci kuru 12-23 Ocak tarihlerinde tamamlanan İşaret Dili Eğitimi üçüncü kuru Cevatpaşa Mahalle Meclisinde başladı. 06 – 15 Nisan 2015 tarihlerindeki kursun tamamlanmasının ardından kursiyerler sınava tabii tutularak başarılı olanlar belge alacaklar.

Farklı kurumlardan 19 kursiyerin katıldığı kursta işitme engelli vatandaşlarla iletişim kurulmasını sağlamak amacıyla başta işaret dili harfleri olmak üzere günlük hayatta kullanılan kelimeler, kursiyerlere uygulamalı olarak anlatıldı. 3. kura devam eden kursiyerler görüşlerini şöyle ifade ettiler:

Nuray Artut;

“Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı şehitlik gezi rehberi alan kılavuzu olarak görev yapıyorum. Alan kılavuzu olduğum için gelen misafirlerimiz arasında işitme engellilerde oluyor. Benim onlarla işaret dili ile konuşarak bilgiler aktarma önemli. İşaret dili ile konuşabilmek onlara da yardımcı olabilmek için işaret dili kursuna başladım. Mesleğim dışında sokakta karşılaştığımız insanlara da yardımcı olmak isterim. Bu eğitimi çok yararlı buluyorum. İnsanlarla diyalog kurmaya başladık. İşitme engelli olan vatandaşlarla iletişime geçtikten sonra heyecana kapılıyoruz. Onlarla diyalog kurmaktan iyi bir şey yapmanın semeresini almaktan mutluluk duyuyoruz. Kent Konseyine teşekkür ederiz”

Burcu Yapar;

“ÇOMÜ’de rehberlik ve psikolojik danışmanlık okuyorum. Akçakoca’da yaşıyorum. Orada işitme engelli bir aile ile mimiklerle anlaşabiliyordum ihtiyaçları olduklarında bana geliyor hastaneye beraber gidiyordum. Onlara faydalı olmak amacıyla bu kursa yazıldım. Kursu çok faydalı buluyorum. Bana ve katılanlara farkındalık kazandırdı.”

Selin:Karakaş;

“Çanakkale TV’de haber spikerliği yapıyorum. Geliştirebilirsem haberleri de bu şekilde sunmayı planlıyorum. Elbette işitme engelli vatandaşlara da yardımcı olmak istiyorum. Hedeflediğim noktaya gelebiliyorum. Alfabeyi öğrendik, günlük konuşma egzersizlerini yapıyoruz. Engelli arkadaşlarla iletişim kurabilecek kadar öğrendim.”

İşaret Dili Eğitmeni Saadet İlk;

“Eğitime iki yıl önce başladım. Ailemde işitme engelli olduğu için başladım. Bu iletişimi öğrenmek çok güzel. İşitme engellilere faydalı olmak çok önemli. İşaret dilini herkes bilmeli. Kamu dairelerinde çalışanların bunu bilmesi bence çok önemli. Çünkü, işitme engelliler pek yazarak anlaşamıyorlar. O nedenle herkesin işaret dili öğrenmesi çok önemli. Bu ücretsiz eğitim için bence Kent Konseyine teşekkür etmeliyiz.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir