İşçi Ölümüne Tepkiler Yükseldi, Belediye “Vinçteki Mekanik Hatadan” Olabilir Dedi…

Şebnem Göksel
25/01/2016
25 Ocak 2016

Çanakkale’de önceki gün yeni hizmet binası inşaatındaki vincin devrilmesi sonucu yaşanan işçi ölümü ile Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın kaza sonrası yaptığı “ecel işte” yorumu vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Bugün kaza alanında eylem yapan İDA Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyeleri; iş kazalarının birer kader olmadığını, aksine iş cinayetleri olduğunun vurgusunu dile getirdiler. Ve şantiyenin biran önce durdurulması çağrısında bulundular. Ayrıca bugün AK Parti İl Başkanı Erdener Can’ın, kaza alanında yaptığı açıklamada Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a söylediği “Başkan, işçi ölümü kader değildir gereğini yap” sözleri, akıllara 2014 yılında Soma’da yaşanan maden faciası ardından dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği ve hükümetin hayli eleştirilmesine neden olan; “Bunlar olağan şeylerdir. Literatürde iş kazası denilen bir olay vardır. Bunun yapısında fıtratında bunlar var” ifadelerini getirdi.

Çanakkale Belediyesi yeni hizmet binası inşaatında önceki gün iddiaya göre, alanda çalışma yapan vincin freni boşaldı. Bu esnada olay yerinde geçmekte olan başka inşaat işçisi Mehmet Yıldız (42) devrilen vincin altında hayatını kaybetti, Zülküf Turan (34) adlı işçinin ise kolu kırıldı. Olayın ardından inşaat alanına çok sayıda sağlık ve itfaiye ekibi sevk edildi. Zülküf Turan olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından Çanakkale Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Mehmet Yıldız’ın cenazesi ise yaklaşık 45 dakika boyunca süren çalışmaların ardından vincin altından çıkartılabildi.

Ecel İşte Sözleri Tepki Çekti
Olayın ardından kamuoyuna açıklama yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın sarf ettiği sözler ise vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Ülgür Gökhan’ın ; “Ya vinci freni boşaldı deniyor ya da tutan halat koptu diye iki tahmin var. Kuvvetli tahmin frenin boşalması. Burada rahmetli olan işçi o makinenin şeyi değil. Başka bir iş için dışarıya çıkıyor, o arada kopuyor. Tam o dışarı çıkarken üzerine düşüyor. Ecel işte. Diğer arkadaş yaralı, sonuç itibariyle durum bu. İtfaiye vincin altında kalan işçiyi çıkarmaya çalışıyor. Savcının da gelmesi bekleniyor. Bu tamamen mekanik bir şey.” ifadeleri ardından bugün olay yerinde iki farklı eylem gerçekleşti. İlk olarak İDA Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, ardından Ak Parti İl Başkanı Erdener Can ile il yönetim üyeleri alanda basın açıklaması düzenleyerek Ülgür Gökhan ve işçi ölümüne tepki gösterdiler.

“Şantiyenin Durdurulmasını İstiyoruz”
Gece geç saatlere kadar süren inşaat çalışmaları nedeniyle bir hafta önce vatandaşlarca şikayet edilen konuyu değerlendiren İDA Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, şantiyenin durdurulmasını isteyerek basın açıklamasında şu ifadelere yer verdiler:

1

” İş Sağlığı ve Güvenliği literatüründe “iş cinayeti” olarak adlandırdığımız işçi ölümleri konusunda özellikle son 10 (on) yıldır istikrar sürüyor. Yani ülkemizde, işçilerin fıtratında (!) ölümle yüz yüze gelme oranı çok yüksek. Bu kadar çok işçi ölümü muktedirler açısından pek sorun teşkil etmiyor ne yazık ki. Özetle işçi, emekçi katliamlarının, “iş kazası” etiketiyle normalleştirildiği ve bu katliamlarının sorumlularının çoğu zaman bulunmadığı bir ülkede yaşıyoruz. İki gün önce; Çanakkale Belediyesi’nin sahibi olduğu inşaat alanında meydana gelen bu olayın adli yönden soruşturulmaya başlandığını biliyoruz. Sebebin ve faillerin bir an önce ortaya çıkarılmasını bekliyoruz. Tabelada yazdığı gibi, Mercan ve Derya İnşaat Sanayi Tic. Ltd. Şirketleri iş ortaklığı tarafından yürütülen bu alandaki çalışmalarda alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz. Olay günü ve saati iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının görevleri başında olup olmadıklarını merak ediyoruz. Bu inşaat alanında daha temellerin oluşturulması aşamasında, böyle elim bir olayın olması bizleri denetim ve kontrol konusunda fazlası ile kaygılandırmıştır. Çanakkale Belediyesi’nin “Yeşil” Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi olarak projelendirdiği bu şantiyede yaşanan bu acı olayın sebepleri bulunup, gerekli önlemlerin alındığına dair garanti alınana kadar inşaat faaliyetlerinin durdurulmasını istiyoruz. Bu inşaat bittiğinde, “iş cinayeti”nde yaşamı elinden alınmış Mehmet Yıldız isimli işçi arkadaşımızın, binanın en değerli salonuna isminin verilmesini istiyoruz. Çanakkale Belediye Başkanlığı’nın kaza ve kader olarak tanımlanamayacak bu olayda ilgili iki inşaat firmasının “İş Sağlığı ve Güvenliği” açısından gerekli önlemleri aldığına dair açıklama yapması, Çanakkale halkı ve kamuoyunu rahatlatacaktır. Çanakkale’de ve ülkemizde işlenen iş cinayetlerinin takipçisi olacağımızı ve bu cinayetlerin bitirilmesi, esas faillerinin deşifre edilmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağımızı kamuoyu ile paylaşırız.”

“İşçi Ölümü Kader Değildir!”
İDA Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ardından, Çanakkale Belediyesi Yeşil Bina İnşaat alanı önünde AK Parti İl Başkanı Erdener Can, beraberinde partililerle birlikte bir basın açıklamasında bulundu. Partisinin ülkeyi yönettiği 2014 yılında yaşanan Soma faciası nedeniyle; dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği “Bunun yapısında fıtratında bunlar var” ifadeleri ile çokça eleştiri konusu olduğu “İşçi ölümleri” konusunu değerlendiren Ak Parti İl Başkanı Erdener Can, yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verdi:

2

“Geçen akşam hepinizin de bildiği gibi Belediye inşaat alanında üzücü bir kaza yaşandı. Bir işçi kardeşimiz hayatını kaybetti, bir başka işçi kardeşimizde yaralandı. Tabi belediye binası inşaat alanında böyle bir kaza yaşanması üzücüdür. Ancak belediye başkanımızın olayın hemen ardından Kader, Ecel şeklinde açıklamalarda bulunması bizleri üzmüştür. Burada vatandaşlarımız defalarca uyarılarda bulunmuştur; geceleri geç saatlere kadar hiçbir ışıklandırma tertibatı alınmadan işçilerin çalıştırması şikâyet konusu olmuştur. Ama bu konularda önlem alınmadığı da tarafımıza gelen bilgiler arasındadır. Belediye başkanımız sorumluluklarından kaçamaz, burada titizlikle inceleme ve araştırma yapılması gerekmektedir. İş güvenliği konusunda tedbirler alınmış mıdır? Bunlar hem belediye başkanının sorumlulukları içerisindedir, hem de emniyet mensuplarımızın savcılığımızın bu konularda araştırma yapması kendilerinin sorumlulukları arasındadır. Belediye başkanımızın da ‘Bu kader’ şeklinde açıklamalarını da doğru bulmuyoruz. Bildiğiniz gibi birkaç gün önce vefat eden Mustafa Koç için bizler kader diyebiliriz. Çünkü parası var, maddi hatta her türlü imkânları olmasına rağmen hayatını kaybetmesi, evet bu kaderdir, eceldir. Ama burada bir işçi kardeşimizin vefat etmesine bizler ecel, kader diyemeyiz. Aynı durumda bizim AK Partili belediyelerimiz olmuş olsa şimdiden bizi katil ilan etmişlerdi. O yüzden biz diyoruz ki; belediye başkanımız bu sorumluluktan kaçamaz. Bu kazanın sebeplerinin titizlikle araştırılmasını istiyoruz. İstediğimiz diğer bir hususta işçi kardeşimizin ailesine gerekenlerin yapılmasıdır. Bu işçi kardeşimiz hayatını kaybetmiştir ancak geride kalan ailesi, çoluğu çocuğu mutlaka vardır. Belediyemizin bu aileye sahip çıkmasını istiyoruz”

Belediye Yeniden Açıklama Yapmak Zorunda Kaldı
Öte yandan yaşanan tepkiler ardından Çanakkale Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü de, bugün yeniden kamuoyu açıklaması yapmak zorunda kaldı. Olayın vinçteki mekanik bir hatadan kaynaklandığının tahmin edildiğini ve soruşturmanın titizlikle sürdüğünü belirten belediye yetkileri, konuya dair açıklamasında “Kesin ve doğru bilgiler ise, emniyet ve Savcılık yetkililerinin incelemeleri sonucunda ortaya çıkacaktır.” dedi. Son yapılan açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı:

“Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binamızın inşaat faaliyetleri sırasında zemin iyileştirme çalışmalarının yürütüldüğü 23 Ocak 2016 Cumartesi günü saat 18.30 sıralarında, ana yüklenici Mercan İnş. ve Tic. Ltd. Şti & Derya İnş. Tic. ve San. Ltd. Şti. iş ortaklığına alt yüklenici olarak hizmet veren Teka Temel Kazık Sondaj Müh. Mim. Lab. İnş. Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti’ne ait vincin bomunun (kolunun) arızalanmasıyla serbest kalarak düşmesi sonucu Teka Temel firması çalışanlarından Diyafram Duvar Temel Açma Makinesi Operatörü Mehmet Yıldız kopan vinç bomunun altında kalarak olay yerinde vefat etmiş, yine aynı firma çalışanı Beden İşçisi Zülküf Turan ise kaçma esnasında yere düşerek sol kolundan hafif yaralanmıştır.
Kaza sonrası şantiye çalışanları derhal ambulans ve emniyet birimlerine haber vermiş, Yıldız ve Turan, olay yerine gelen müdahale ekipleri tarafından hastaneye kaldırılmıştır. Olaya ilişkin gerekli inceleme ve takip, olayın hemen sonrasında Yargı ve Emniyet Birimleri tarafından yapılmış olup, olay yerindeki görgü tanıklarının ifadelerine başvurulmuştur. Konuya ilişkin inceleme, Savcılık tarafından devam ettirilmektedir.
Yüklenici ve alt taşeron firmalarının, sahada istihdam ettikleri iş sağlığı ve güvenliği firma yetkililerinin raporlamalarının tam olduğu, vince ait periyodik bakım ve muayenenin yasal süre içerisinde geçerliliğini koruduğu, vinç operatörünün gerekli mesleki yeterlilik belgesine (Operatörlük Belgesi) sahip olduğu, hem ölen hem yaralanan personelin iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini aldıkları ve sağlık muayenelerinin yapılmış olduğu tarafımızca bilinmektedir.
Alınan tüm iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine rağmen, meydana gelen bu olayın vinçteki mekanik bir hatadan kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Kesin ve doğru bilgiler ise, emniyet ve Savcılık yetkililerinin incelemeleri sonucunda ortaya çıkacaktır.
Çanakkale Belediyesi olarak bu olay bizi derinden üzmüştür. Olayın bir an önce aydınlığa kavuşması ve böyle bir olayın tekrar yaşanmaması en büyük temennimizdir.
Bu üzücü olayda yaşamını kaybeden Mehmet Yıldız’a Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyor, Zülküf Turan’a acil şifalar diliyoruz.”

42 yaşında hayatını kaybeden Mehmet Yıldız’ın yakınları, olay sonrasında herhangi bir açıklama yapmamayı uygun gördüler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir