İşçiler Can Güvenliği İçin Grevdeler

İşçiler Can Güvenliği İçin Grevdeler
15 Aralık 2015

Yenice Kalkım’da faaliyet gösteren bir firmaya ait maden ocağında 2 Aralık tarihinde yaşanan göçüğün ardından işçiler patronun “işbaşı” çağrısına kulak asmadı. Talepleri için greve çıkan işçiler, “İnsanca yaşamak istiyoruz” dediler.

Yenice’de, Kalkım-Edremit yolu üzerinde “Hanlar mevkii” olarak tabir edilen bölgede bulunan “Oreks” isimli firmaya ait olduğu öğrenilen 10 odalı kurşun madeninde yaşanan göçük bir işçinin yaşamına mal olmuştu. 2 Aralık günü saat 19.00 sıralarında meydana gelen göçükte, aynı odada çalışan 2 işçinin toprak altında kalmış, işçilerden 32 yaşındaki Üzeyir Öztekin’in hayatını kaybederken, 50 yaşındaki Günay Orhan ise göçükten yaralı olarak kurtarılmıştı. Şimdi, şirketin “iş başı yapın” çağrısına kulak asmayan ve grevle karşılık veren 60 civarında maden işçisi, söz konusu kurşun-bakır-çinko madenine ait üç ocakta üretimi durdurdu. Söz konusu maden şirketinden işçilere açılan telefonlarla iş başı yapmaları istendi. Önceden belirledikleri işçilere telefon açılarak yapılan çağrılar diğer işçilerin tepkilerini çekti. Bu şartlar altında çalışmak istemeyen işçiler, greve çıktıklarını açıkladı. Sadece fabrika tesisinin çalıştığı ifade edilirken, madende üç ocakta üretimin durdurulduğu öğrenildi. İşçiler, ‘iş başı yapın’ çağrısını reddederek, çalışma koşulları ve insanca yaşamak için üç maddelik taleplerini şirket yetkililerine ilettiler. Çalışma sistemi, maaş düzensizliği ve ambulans araç talebinde bulunan işçiler, bu şartlar sağlandığında iş başı yapacaklarını ifade ettiler.
1

Oreks madencilikte çalışan işçiler, çalışma koşullarının güvensiz olduğunu dile getirirken, kimin ne kadar maaş aldığının belli olmadığını ifade ettiler. İşçiler çalıştıkları ocaklarda ambulans aracının da olmadığını ifade ettiler. “Ocağa kendi imkanlarımızla ya da madenin toros aracıyla gidip geliyoruz” diyen işçiler, olası bir kaza durumunda da hastaneye kendi imkanlarımızla gitmek durumunda kalıyoruz” ifadelerini kullandılar. Talepleri karşılanana kadar işbaşı yapmayacaklarını ifade eden işçiler, bu taleplerinin güvenceli çalışma ve insanca yaşamak adına asgari talepler olduğunu ve kabul edilmesi gerektiğinin altını çizdiler.

Evrensel

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir