“İşi Gücü Yaşamak Olanlara Selam Olsun…”

22 Aralık 2015

Çanakkale Belediyesi’nin katkı verdiği, DİSK Genel-İş, KESK, Çanakkale Tabip Odası, TMMOB IKK, Çanakkale Halkevi ve Pan Görsel Kültür Derneği tarafından düzenlenen 10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, İskele Meydanı’nda gerçekleştirilen yürüyüş ve Halk Bahçesi’nde düzenlenen açılış etkinliği ile başladı.

10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde bu yıl “İşimiz gücümüz yaşamak” teması işleniyor. Festival boyunca ağırlıklı olarak işçi ve emekçilerin hayatlarını, yaşadıkları zorlukları ele alan filmlerin gösterimleri yapılacak.

Festivalin açılışında düzenlenen yürüyüş etkinliğine ise Belediye Başkan Vekili Rebiye Ünüvar, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek başta olmak üzere film komitesi ve çok sayıda kentli katıldı. Yürüyüşün hemen ardından Halk Bahçesi’nde bir araya gelen davetliler, festivalin açılış etkinliğine katıldı.

Etkinliğe katılan Belediye Başkan Vekili Rebiye Ünüvar, burada yaptığı konuşmada, “Çanakkale’de ikincisi düzenlenen 10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’ne katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. ‘İşimiz Gücümüz Yaşamak’ başlığından çok etkilendim ve olaya başka bir boyuttan baktım. Bir gün bedeni sahile vurmuş küçücük bir çocuk, başka bir gün asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybeden insanların dramı, başka bir gün Soma’da Ermenek’te yiten canlar ve onların geriye bıraktıklarının yaşam mücadelesi ya da hemen hemen her gün erkek şiddetine uğramış bir bir kadın, başka bir gün de güvencesiz çalıştırılan birisi… Bütün bunların işleri güçleri sadece ve sadece yaşamaya çalışmak. O yüzden ben, işi gücü yaşamak olanlara selam olsun diyorum ve Çanakkale Belediyesi adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Festival, yönetmenliğini Alper Akdeniz’in yaptığı Roya isimli film gösterimi ile başladı. Açılış etkinliği, film gösteriminin ardından Dina Etnik Esemble müzik grubunun konseri ile son buldu.

24 Aralık tarihine kadar devam edecek olan festival kapsamında filmler, ücretsiz olarak Erkan Yavuz Sahnesi, Pan Görsel Kültür Derneği, Kepez Belediyesi Nikah Salonu, Yalı Hanı, Ece Ayhan Kültür Evi, Kepez Bahem ve Esenler Mahalle Meclisi’nde gösterilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir