İskele Meydanı’na ‘Gezi’ İsmi Önerisi Tartışma Yarattı

27 Ağustos 2013

Çanakkale Belediyesi’nin Kordon Boyu Kentsel Düzenleme Projesi kapsamında büfe ve kafeteryaların yıkılmasıyla ortaya çıkan meydan için isim önerileri arasında ‘Gezi Parkı’nın da adının geçmesi Ak Parti Milletvekili Mehmet Daniş ile CHP Milletvekili Serdar Soydan’ı karşı karşıya getirdi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ÇTSO) kentin yatırımlarının konuşulduğu toplantıda yeni meydana isim konusuyla ilgili AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, “Bunun üzerinden çok da politika yapmamalıyız. Buradaki binanın ne şekilde planlandığı ve durdurulduğu bütün şehrin malumu. Ama şimdi basından okuyoruz, belediye meclisinde bu yere isim planlanıyor. ‘Gezi Parkı olsun’ deniyor. Bumudur yani. Çanakkale’nin hiçbir değeri yok, hiçbir markası yok. Yani hepimizi kuşatacak bir isim olamaz mı? O zaman ben de buna itiraz ederim. Ben de bundan incinirim” dedi.

Bunun üzerine söz alan CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan ise, “Çanakkale’deki sivil toplum örgütleriyle, odalarla birlikte halkında kabullenebileceği çok güzel bir isim bulunabilir. Bu isim Gezi Parkı da olabilir. Ama eğer bundan inciniyorsanız o zaman İstanbul’daki Yavuz Selim Köprüsüne de bir isim bulmak lazım. Halkın kabullenebileceği, hiç kimsenin incinmeyeceği bir isim bulmak lazım. Biz incinmeyeceğiz. İncinme konusunu kendimize göre değerlendirmeyeceğiz, topluma göre değerlendireceğiz” diye konuştu.

Ak Parti Milletvekili Mehmet Daniş ile CHP Milletvekili Serdar Soydan’ı karşı karşıya getiren ve anket düzenlenerek isim aranan meydan, Belediyenin Kordon Boyu Kentsel Düzenleme Projesi kapsamında iskele mevkiindeki büfelerin ve kafeteryaların yıkılmasıyla ortaya çıktı. Belediye, bu alandaki büfeleri ve kafeteryaları yıktıktan sonra ortaya çıkan meydana yeni bir bina yapacakken, Çanakkale’nin büyük bir meydanı olmadığı tezini savunan AK Parti Milletvekili Mehmet Daniş devreye girmiş, mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan Anafartalar Oteli’nin de yıkılıp otel alanıyla, büfeler ve kafeteryalar yıkıldıktan sonra ortaya çıkan alanın birleştirilip kente büyük bir meydan kazandırılmasına karar verilmişti. Ekim ayında Anafartalar Oteli’nin de yıkılmasıyla ortaya çıkacak meydana isim bulmak için Çanakkale Kent Konseyi bir anket çalışması yaptı. Halkın katılımıyla yapılan anketten çıkacak öneriler de değerlendirilerek önümüzdeki günlerde Belediye Meclisi’nde meydana isim verilecek.

[canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir