İŞKUR’dan Girişimcilik Kursuna Ziyaret

İŞKUR’dan Girişimcilik Kursuna Ziyaret
18 Eylül 2014

Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, KOSGEB ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından Ziraat Fakültesi’nde düzenlenen Girişimcilik kursu İŞKUR Şube Müdürü Mustafa Höke, İş ve Meslek Danışmanı Emre Akbulut, KOSGEB Uzmanı Nazım Tuhantarafındanziyaret edildi.

Şube Müdürü Mustafa Höke toplantıda yaptığı konuşmada, İŞKUR tarafından işletmelere sağlanan hizmetler hakkında bilgiler verdi, İşbaşı Eğitim Programı ve SGK’nın İstihdam Teşvikleri konularında bilgiler veren Höke girişimcilerin işletmelerini kurduktan sonra İŞKUR’un işveren hizmetlerinden faydalanabileceklerini belirtti.

İşverenlere sağlanan danışmanlık hizmetleri hakkında bilgiler veren İş ve Meslek Danışmanı Emre Akbulut, işverenlere istihdam konusunda yardımcı olacaklarını İŞKUR’a kayıtlı her işletmenin bir danışmanı olduğunu, yeni kurulacak işletmeleri kayıt için İŞKUR’a beklediklerini söyledi.

KOSGEB temsilcisi Uzman Nazım Tuhan kursiyerlere girişimcilere yönelik sağladıkları destekler hakkında bilgiler vererek şunları söyledi;

“Kurs sonunda girişimcilik sertifikası alan kursiyerler KOSGEB’e projeleri ile birlikte destek almak için başvurabileceklerdir. Sertifikalarda süre kısıtlaması olmamakla birlikte 81 ilde geçerlidir. Yeni kurulan bir işletme için kuruluş giderleri, makina, büro malzemeleri, elektrik, su, telefon kira ve personel giderleri destekleri sağlanmaktadır, destek oranları ise engellilerde %80, bayanlarda %70, erkeklerde %60’tır.”

Girişimcilik kursu 12-22 eylül tarihleri arasında 25 kursiyerin katılımı ile Ziraat Fakültesi’nde devam edecek. Kurs süresince herhangi bir işte çalışmayan kursiyerlere 20 TL ücret ödenecek. Eğitimi başarı ile tamamlayan katılımcılara Girişimcilik Belgesi verilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir