İstanbul’dan Çanakkale’ye 150 Mil Kürek

20 Nisan 2017

Çanakkale Kara Savaşları’nın yıldönümünde hayatını kaybedenleri anmak ve savaşsız bir dünya hayallerini duyurmak üzere 2015 yılından beri her yıl İstanbul’dan Çanakkale’ye kürek çeken Gülhun ve İlker Gürbüz çifti bu yıl ki yolculuklarına başladı.

Kano ile 150 deniz mili (277 km) kürek çekerek 7 günde Çanakkale’de olmayı planlayan çift “1915 Bizi Unutma” sloganıyla 16 Nisan’da yola çıktı. Yolculuk günlüklerini sosyal medya hesaplarından da paylaşan ikili geceleri sahilde kanolarının yanında kamp yapıyor: facebook.com/groups/546153802190733/

İstanbul'dan Çanakkale'ye 150 Mil Kürek

Uğradıkları her yerde halkın ilgi ve desteğini gördüklerini belirten çift “Külleri savrulmakta olan bir ulusun ateşini yaktı Çanakkale. Çağdaş, özgür bir ulus olabilmek için burada başladı mücadele. İşte bizler; zayi dedelerimiz, annelerimiz, babalarımız için yine kürek çekiyoruz. Ve savaşsız bir dünyayı hayal ediyoruz.” diyor.

İstanbul'dan Çanakkale'ye 150 Mil Kürek

Çanakkale Zaferi’nin 102’nci Yılı Anısına, 1 Nisan 2017 Cumartesi günü Yalıhanı’nda yolculuklarının amacına ve 2015 yılından bu yana yaptıkları yolculuklar sırasında yaşadıklarına ilişkin bir sunum da gerçekleştiren Gülhun ve İlker Gürbüz çiftçi Çanakkale’nin kendileri için çok özel ve önemli bir yer olduğunu ifade ediyor. Bu zorlu yolculuğun hem geçmişi unutmamak, tarihsel bir süreci anlamak için farkındalık yaratmak hem de gelecek için umutlarını tazelemek adına bir fırsat olarak gördüklerini belirten çift Çanakkale’lilere gösterdikleri ilgi ve dostluk için teşekkür ediyor.

İstanbul'dan Çanakkale'ye 150 Mil Kürek

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Çanakkale’de olmayı planlayan Gülhun ve İlker Gürbüz, Gelibolu savaşında yaşamını yitiren büyük dedelerini ve bu savaşta hayatını kaybedenleri minnetle anıyor; başta çocuklar olmak üzere tüm insanlık için barış umudunu büyütmek istiyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir