İşte Çanakkale’de Bulunan En Uygun Fiyatlı Kiralık Daireler ve Semtleri

İşte Çanakkale’de Bulunan En Uygun Fiyatlı Kiralık Daireler ve Semtleri
18 Şubat 2020

Çanakkale’de en uygun fiyatlı kiralık daireleri, en ucuz ilçeleri ve lokasyonları paylaştığımız içeriğimizde gelin öncelikle Çanakkale’yi yakından tanıyalım.

Gelibolu Yarımadası ve Biga Yarımadası üzerinde uzantısı olan Çanakkale, Türkiye’nin kuzeybatısında konumlanmıştır. Tıpkı İstanbul gibi hem Asya hem de Avrupa kıtasında toprakları bulunan şehrin çevresi deniz ve ormanlarla çevrilidir. Limanları, koyları, kaleleri, müzeleri ve tarihi merkezleriyle göz kamaştıran kent, yerli ve yabancı emlak yatırımcılarının da ilgi odağı olmuştur.

Çanakkale 2019 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre bir önceki yıla kıyasla %1,98 artış göstererek, toplam nüfusu 540.662’ye ulaşmıştır. En kalabalık bölge 184.631 nüfusuyla Merkez ilçesi olurken, onu 90.418 nüfusuyla Biga takip ediyor ve en az nüfusa sahip ilçe ise 2.988 nüfusuyla Bozcaada’dır. Ayvacık, Bozcaada, Eceabat, Çan, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Biga, Bayramiç, Yenice, Lapseki ve Merkez olmak üzere 12 adet ilçesi bulunur. Çanakkale en ucuz ilçeleri merak edenler, Çanakkale kiralık daire fiyatlarıyla ilgilenenler ve yatırım amacıyla geri dönüş sürelerini merak edenler için işte tüm detaylar.

Çanakkale’de Kiralık Daire Fiyatları

Doğal güzellikleri, iklimi ve konumu itibariyle yaşanabilir şehirler listesinde yer alan Çanakkale’nin hem satılık hem de kiralık daire seçenekleri merak konusudur. 2019 yılı TÜİK verilerine göre Çanakkale kiralık daire fiyatları 100 metrekare için minimum 860 TL ve maksimum 1.434 TL ile bölge ortalaması 1.417 TL olarak hesaplanmıştır. Çanakkale kira fiyatları değişimi bir önceki aya göre %0,65 oranında yükselirken, 3 yılda ise %28,1 oranında artış göstermiştir. 3+1 daire için Çanakkale’de ortalama kiralık dairelerde fiyatlar 1.182 TL’yi bulabiliyor.

2019 yılı emlak endeksi raporunda Çanakkale’de satılık dairelerde ise metrekare fiyatı 2.543 TL olurken, 100 metrekarelik konut için fiyatlar 170.731 TL ile 317.900 TL arasında değişiyor. Satılık konutlarda bölge ortalamasında açıklanan rakam 254.308 TL’dir. İlçelerine göre Çanakkale kiralık daire fiyatlarına bakacak olursak;

İlçelerine Göre Çanakkale Kiralık Daire Fiyatları

Çanakkale’nin ilçelerine göre kiralık daire fiyatları iç kesimlerde daha uygun olurken, Merkez ilçesinde, Boğaz ve adalarda ortalamanın üzerine yükselebilmektedir. Her ilçenin lokasyonunu göz önünde bulundurarak bölgenin en uygun fiyatlı dairelerini bulmak mümkün. Buna göre Çanakkale ilçeleri kiralık daire fiyatları şöyledir:

Çanakkale’nin En Kalabalık İlçesi Biga’da Kiralık Ev Fiyatları

Biga 2019 yılı Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 90.418 nüfusuyla Merkez’den sonra Çanakkale’nin en kalabalık ilçesidir. 14 mahallesi bulunan Biga’da kiralık daire fiyatları 629 TL ile 1.048 TL arasında değişiyor. Bölge ortalaması 100 metrekare başına 838 TL olan Biga, Çanakkale’de en uygun fiyatlı kiralık daireler bulabileceğiniz ilçelerden biridir. Minimum fiyatlar 1+1 daireleri kapsarken, Biga merkez’de 2+1 daireler 750 TL ile 850 TL aralığındadır. Biga’da 3+1 daireler ise 800 TL – 850 TL’den başlamaktadır. Biga bölgesinde genel olarak 860 TL fiyatlarla daire kiralamak mümkündür. Nüfus artış değerlendirmesine göreyse yıllık %0,23 oranında düşüş yaşandığı görülmektedir.

Çanakkale Merkezde Kiralık Ev

Şehrin en kalabalık nüfusunu ağırlayan Çanakkale Merkez ilçesi TÜİK verilerine göre 842 TL ile 1.404 TL ile kiralık daire fiyatları ortalama 1.123 TL’dir. Son bir ayda %1,19, 3 yılda ise %25,4 oranında kira fiyatlarında artış gözlenmiştir. Çanakkale Esenler kiralık daire fiyatları 800 TL ile 1.000 TL arasında değişiyor. Merkez ilçesinin en çok tercih edilen mahallelerinden biri de Barbaros’tur. Çanakkale Barbaros kiralık daire fiyatları ise 1.180 TL’den başlıyor. Stüdyo dairelerde ise 850 TL’den başlayan fiyatlarla ev bulmak mümkün oluyor. Bir diğer revaçta olan Merkez ilçe Kepez’de ise fiyatlar diğer bölgelere göre biraz daha yüksek. Çanakkale Kepez kiralık daire fiyatları stüdyo dairelerde 650 TL ile 850 TL arasındadır. Bir ailenin konaklayabileceği genişlikte (2+1 ve üzeri) evler ise 900 TL’den başlayarak 3.000 TL’ye kadar yükselebiliyor. Son bir yılda %4,41 artışla 2019 yılı standart Çanakkale merkez kiralık daire fiyatları ise ortalama 1.157 TL’dir.

Çanakkale Kiralık Daire Fiyatları Gelibolu

Kentin 44.346 nüfusuna sahip Gelibolu’da kiralık daire fiyatları 665 TL – 1.109 TL ile ortalama olarak 887 TL’dir. Bir aylık kira değişimi raporuna göre %2,49 artış gözlenen ilçede, toplam yıllık nüfus artışı ise %1,66 şeklinde hesaplanmıştır. Satılık konutlarda ise bölge ortalaması 216.096 TL’yi bulmaktadır. Satış fiyatları bakımından 3 yılda %80,1 oranında artış gözlenen Gelibolu, son bir ayda %0,12 oranında düşmüştür.

Çanakkale’de En Uygun Fiyatlı Kiralık Daireler

Çanakkale’de en uygun fiyatlı standart 3+1 kiralık daireler Merkez ilçesinde; Esenler, Cevat Paşa, Kepez-Cumhuriyet ve Barbaros merkezde bulunuyor. Bu bölgelerde fiyatlar ortalama 1.000 TL’den başlayarak 1.500 TL’ye kadar yükselebilmektedir. Çanakkale’de bulunan en uygun fiyatlı kiralık daireler ve semtleri arasında 500 TL’den başlayan ücretlerle Gelibolu-Yazıcızade’yi; 700 TL- 800 TL ile Çan-Karşıyaka, Biga-Sakarya takip etmektedir. Genel olarak değerlendirecek olursak ortalama bir evin kirası 1.000 TL ile 3.000 TL aralığında olduğunu söyleyebiliriz. Çanakkale eşyalı kiralık daireler ise en uygun fiyatlarıyla yine Cevat Paşa ve Kepez-Cumhuriyet bölgesinde olup 1.400 TL gibi ücretlere sahiptir. Şehirde emlak ofisinden veya sahibinden Çanakkale kiralık daireler ile ilgili çok sayıda ilana rastlamak mümkündür. Çanakkale kiralık dairelerin en ucuz ilçelerini merak edenlerin bilgilenmesi adına hazırladığımız içeriğimizde belirtilen oranların tamamı günceldir.

İnternet üzerinden Çanakkale’de uygun fiyatlı daireler arıyorsanız, Flatfy kiralık ev arama motoru ile istediğiniz daireyi kolayca bulabilirsiniz. Flatfy diğer emlak platformlarından farklı olarak bütün ilanları tek bir platform üzerinde toplamaktadır. Evinizin çevresinde bulunan emlakçıdan, Türkiye’nin büyük ilan sitelerine kadar bütün emlak ilanları Flatfy’de tek bir aramayla önünüze geliyor. Üstelik bu hizmet tamamen ücretsiz. Gelecek aylarda 3d modeller üzerinden ev ilanlarını sergilemek gibi yaratıcı projelere sahip olan Flatfy, 30 ülkede hizmet veriyor.

Çanakkale Amortisman Süresi Ne Kadardır?

Konutun geri dönüş süresi Çanakkale’den daire satın alarak kiraya vermek isteyen gayrimenkul yatırımcıları için büyük önem arz ediyor. Çanakkale amortisman süresi bölgesel olarak farklılık gösterse de ortalama 18 yıl olarak hesaplanmıştır. Satışlarda 3 yıllık değişim göz önüne alındığında %27,6 artış gösteren bu oran, Çanakkale’de kiralık dairelerde %28,1 olarak kayıtlara geçmiştir.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir