İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı

25 Ocak 2014

Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün düzenlediği 2014 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi’nde yapıldı.

Kurul Başkanı Çanakkale Valisi Ahmet Çınar’ın yönettiği toplantıda, Organize Sanayi Bölgesi’nin sorunları, sanayi bölgeleri için kümelenme analizi yapılması ve ihtisas organize sanayi bölgelerinin oluşturulması konuları ele alındı. Ayrıca, 2013 yılı kurs programları, faaliyet raporu, eğitim planı da görüşülüp, onaylanırken, İşgücü Piyasası Analiz Raporu’nun sonuçları da paylaşıldı.

Toplantıya Vali Ahmet Çınar’ın Başkanlığında kurul üyeleri katıldı. Toplantıya ayrıca, Çanakkale OSB’de faaliyet gösteren firmalar da katıldılar ve sorunlarını dile getirdiler.

Çanakkale OSB Müdürü Abdurrahim Temiz sunumunda, OSB’deki parsellerin yüzde 91’inin tahsis edildiğini, yüzde 9’unun da tahsis beklediğini belirterek, faaliyetteki gıda ağırlıklı firmalara ek olarak 7 firmanın inşaat, 11 firmanın da proje aşamasında olduğunu ifade etti.

İhtisas OSB’ler ve Çanakkale’de uygulanması konusunda bir sunum yapan ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal, Türkiye’de ihtisas OSB’lerin sayısının gün geçtikçe artmakta olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Çanakkale’nin geleceğe taşımak istediği çevresel, kültürel, turistik değerlerini koruyarak, ekonomik potansiyellerini geliştirmek için İhtisas OSB ayrıcalıklarını bölgemize kazandırmak yerinde olacaktır. Bölgemizin rekabet gücü yüksek sektörleri ve lojistik konumu dikkate alındığında 3 konuda, Çanakkale’de 3 farklı ihtisas OSB önerisi ortaya çıkmaktadır.Bunlar; Yenilenebilir Enerji İhtisas OSB; Süt ürünleri ve zeytinyağı için Gıda İhtisas OSB ve Tarıma Dayalı İhtisas OSB’dir.”

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, kümelenmenin hangi sektör üzerine olacağının tespit edilmesi ve kümelenme analizi yapmak gerektiğini belirterek, bir sonraki toplantı için ilgili kurumların katılımı ile tarım ve süt ürünleri konusunda ihtisas OSB için kümelenme analizi yapılmasını istedi. Bu çalışma ile ilgili görevi de iş dünyasını temsilen Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’na verdi.

Vali Çınar, konuyla ilgili teşvik ve kredi imkanlarının araştırılması ve sektörün önde gelen temsilcileri ile temas kurulması gerektiğini belirtti.

ÇTSO Yetkili Temsilcisi, ekonominin güçlenmesi için sanayinin ve tarımsal üretimin güçlenmesi gerektiğini belirterek, “İlk olarak mevcut OSB’den yola çıkmalı, çok güzel şekilde bu bölgeyi kalkındırmamız gerekir. Yatırımcıları uzaklaştıran sorunların çözülmesi şarttır. Yatırımcılara engel gösterilen mania meselesi de doğru değildir. Mania hattı söylentisi, buranın gelişmemesi için çıkartılmış birden fazla mania hattı gösteren haritalardır. Uçakların iniş-kalkışı ile ilgili bu engel varsa, şehir merkezinde OSB’den daha yakın yapılar var. Yurt dışında, ülkemizde hatta buralara da gitmeden en yakınımızda olan İstanbul’daki havaalanlarına bakıldığında da böyle olmadığı görülmektedir” diye konuştu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir