IX. Arkeoloji Buluşmaları Başladı

13 Eylül 2011

Çanakkale Bilim Sanat ve Kültür Etkinlikleri Derneği (ÇABİSAK)’nin organize ettiği “9. Çanakkale – Troas Arkeoloji Buluşmaları” başladı.

Yalı Han’da gerçekleşen buluşmaların ilk gününde Prof. Dr. Coşkun Özgünel, Apollon Smintheion ve Doç. Dr. Erhan Öztepe, Aleksandrea Troas ören yerlerinin bu yıl yapılan kazılardaki buluntuları ile kent ve turizm açısından bu ören yerlerinin önemi hakkında konuşmalar yaptı.

Apollon Smintheion ören yeri kazı başkanı Prof. Dr. Coşkun Özgünel yaptığı konuşmada Apollon Smintheion’un tarihçesi ve bu yıl yapılan kazılardaki buluntular hakkında bilgi verirken; Çanakkale yerel yönetim ve sivil toplum örgütlerine de serzenişte bulunarak Çanakkale’de sadece Troia ve Assos’un olmadığını, çok önemli antik yerleşim yerlerinin bulunduğunu ve bu ören yerlerine de ilgi gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Aleksandrea Troas ören yeri kazı başkanı Erhan Öztepe de yaptığı konuşmada Aleksandrea Troas’da bu yıl yapılan kazılardaki buluntular ve tarihçesi hakkında dinleyicileri bilgilendirirken; Aleksandrea Troas’ın henüz markalaşmamış olsa da bu potansiyeli taşıdığını özellikle Hıristiyanlığın Avrupa’ya yayılmasında önemli katkıları olan Aziz Pavlus’un seyahat güzergahında yer alması nedeniyle de dini turizm açısından bir değer taşıdığını ifade etti.

Yalı Hanı’nda gerçekleştirilen Arkeoloji buluşmalarında, Apollon Simintheion, Aleksandrea Troas, Assos, Gökçeada Uğurlu Zeytinlik Höyük ve Yenibademli Höyük, Maydos Kilisetepe, Parion ve Troia kazı sonuçlarıyla, bu yılın teması olan “Kent ve Turizm” konusunda bilgilendirmeler yapılıyor.

IX. Arkeoloji Buluşmaları Programı – Tema: Kent ve Turizm

12 Eylül 2011 Pazartesi
Açılış konuşmaları
Apollon Smintheion (Prof. Dr. Coşkun Özgünel)
Aleksandrea Troas (Doç. Dr. Erhan Öztepe)

13 Eylül 2011 Salı
Maydos Kilisetepe (Yard.Doç.Dr. Göksel Sazcı)
Assos (Prof.Dr. Nurettin Arslan)

14 Eylül 2011 Çarşamba
Parion (Prof.Dr. Cevat Başaran)

15 Eylül 2011 Perşembe
Gökçeada Uğurlu Zeytinlik Höyük (Doç. Dr. Burçin Erdoğu)
Troia (Doç. Dr. Rüstem Aslan)
Troia Müze süreci (Murat Kıray)
Troia Müze Projesi (Mimar Ömer Selçuk Baz)

16 Eylül 2011 Cuma
Gökçeada Yenibademli Höyük (Prof.Dr. Halime Hüryılmaz)
Konuk Kazı: İstanbul Marmaray (Yenikapı) Kazıları : Zeynep Sarı Kızıltan (İst.Arkeoloji Müzeleri Md.)
Konuk Konuşmacı: Çanakkale’de Tarih ve Turizm: İlhan Akşit
Kent ve Turizm?de Bugün: Ali Akol

Ç!

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir