Japonlardan Çanakkaleli Öğrenci ve Velilere Deprem Eğitimi

07 Şubat 2012

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından hazırlanan “Çok Temelli Afet Eğitimi Projesi”nin pilot illeri arasında yer alan Çanakkale’ye gelen 2 Japon uzman, Özlem Kayalı İlköğretim Okulu’nda öğrencilerle velileri deprem konusunda bilgilendirdi.

2010 yılı Ekim ayında MEB ile JICA arasında imzalanan protokol kapsamında, okullarda görevli yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerin afet eğitimi konusunda bilinçlendirilmelerini amaçlayan proje, Çanakkale’de hayata geçirildi. İstanbul, Bursa, Balıkesir, Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ, Çanakkale, Kırklareli, Bolu ve Düzce olmak üzere Marmara Bölgesi’nden 10 pilot ilde uygulanacak proje dahilinde harekete geçen Japon uzmanlar Ryo Miyazaki ve Okamoto Kyomasa, Çanakkale’de Özlem Kayalı İlköğretim Okulu’nda öğrencilerle velileri deprem konusunda bilgilendirdi.

Dünyada doğal afetlerin en fazla görüldüğü yerler arasında Japonya’nın da bulunduğunu belirten Okamoto Kyomasa, ülkelerinde yaşadıkları deneyimleri Türkiye’deki öğrencilere velilere anlatacaklarını söyledi.

Proje ile afet zararlarının en aza indirilmesi, afetlere hazırlıklı olunması, etkin bir okul afet yönetim planı geliştirilmesi, örgün öğretimde okutulan derslerin müfredatlarının Japonya deneyimleri de göz önünde bulundurularak güncellenmesi, geliştirilmesi, aynı paralelde ders kitabı, araç, gereç ve materyallerinin hazırlanması hedefleniyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir