Kadına Yönelik Şiddet Farkındalık Toplantıları Devam Ediyor

30 Nisan 2015

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde kadına yönelik şiddet farkındalık toplantıları devam ediyor. 29 Nisan 2015 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu Doç. Dr. Demet Güleç Öyekçin ile “Şiddet ve Kadın Psikolojisi” konuşuldu.

Sunum ile desteklenen konferansta Doç. Dr. Demet Güleç Öyekçin öncelikli olarak sayısal veriler ile kadına yönelik şiddet konusuna değindi. Dünyada her 10 kadından 7’sinin şiddete maruz kaldığını belirtirken şiddeti; fiziksel şiddeti doğuran, doğmaya yönelik her türlü davranış, tehdit, baskı, özgürlükleri keyfi biçimde engelleme olarak tanımladı. Şiddetin sadece fiziksel olarak sınırlandırılamayacağını fiziksel şiddetin yanı sıra cinsel, psikoloji, takibe dayalı ve ekonomik olarak da olabileceğinin altını çizdi. Şiddetin genel olarak en yakındakilerden geldiğini belirten Doç. Dr. Öyekçin, şiddeti önlemeye yönelik çalışmaların başında eğitim geldiğini ifade etti. Kadınların günlük dinamikler içerisinde sıradanlaştırdığı pek çok durumun aslında psikolojik şiddet kapsamına girdiğini insanların rahatsızlık duyduğu her durumun şiddet olarak nitelendirebileceğini söyledi. 2006 senesinden bu yana gerçekleştirilen çalışmalara da değinen Doç. Dr. Öyekçin, 2006 ve 2014 senesini sayısal veriler ile karşılaştırırken senelerle azalmalar gözlemlendiğini belirtti. Demet Hanım’ın şiddetin çıkış noktasını sorguladığı konferansta sanat ve spor ile uğraşmanın da şiddeti azaltmak için bir yöntem olabileceği vurgusu yapıldı. Konferans, katılanların soruları ile devam ederken kadına yönelik şiddet farkındalık toplantılarının 27 Mayıs 2015 tarihinde 18.10- 19.30 saatleri arasında Çanakkale Deniz Müzesi’nde düzenlenecek olan bir panel ile kadına yönelik şiddetin daha da konuşulabilir olması, toplumun her kesiminden gelebilecek katılımlar ile de şiddeti önlemeye yönelik çalışmalar yapabileceği vurgusu yapıldı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 6 Mayıs 2015 saat 18.00’da Doç. Dr. Mehmet Akbulut ile “Süngercilik Üzerine” bir sohbet gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir