Kadına Yönelik Şiddete Karşı Kampanya

17 Kasım 2016

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kadına Şiddet” süreli sergisi paralelinde gerçekleştirilen etkinlikler devam ediyor.

Çanakkale Kent Konseyi, Çanakkale Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ortaklığında gerçekleştirilen “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Kampanya” kapsamında Kurumlar Konuşuyor Çocuk İhmal ve İstismarının Önlenmesi başlığında 16 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilen sohbette Çanakkale Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü uzmanlarından Mehmet Kazancı konuk oldu. İhmal ve istismar kelime anlamlarının açıklanarak başladığı sohbette istismar türleri 4 ana başlık altında incelendi. Fiziksel, cinsel, duygusal ve ekonomik istismar türlerine maruz kalan çocukların dağılımının Türkiye genelindeki sayısal verilerini paylaşan Kazancı, ülkenin bu konuda üzücü bir şekilde yüksek rakamlara sahip olduğunu ifade etti. Çocuk istismarına yönelik kanunlardan da bahseden sosyal hizmet uzmanı, Türkiye genelinden Çanakkale özeline dair, yakınımızda olanı yok saymanın yersiz olduğunun altını çizerek Çanakkale’de olmadığını düşündüğümüz çocuk istismarı sayısal verilerini paylaştı. İhmal ve istismarın önlenebilmesi için kurum olarak aldıkları önlemleri de paylaşırken Çanakkale’deki çocuk evlerinden de örnekler verdi. Genel olarak 13-18 yaş grubu kız çocuklarının ihmal ve istismar kurbanı olduklarını da sözlerine ekledi. Mehmet Kazancı çocuk ihmal ve istismarının konuşulur olması konusunun önemli olduğunu da belirtirken zannedilenin aksine eğitim seviyesinin yüksek olmasının ihmal ve istismarı engelleyecek tek çözüm olduğu algısının yanlış olduğunu da belirtti. Sohbet ileriki aylarda çocuk istismarına dair konuşmaların devam edeceği duyurusu ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 23 Kasım 2016 Çarşamba günü Fadıl Kurt ile “Çanakkale Dardanelspor Kulübünden Anılar” isimli sohbet gerçekleştirilecektir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir