Kahramanlar, Çocuk Kitabında Buluştu

Kahramanlar, Çocuk Kitabında Buluştu
26 Ocak 2021

Çanakkale Zaferi’ne imza atan ölümsüz kahramanlar, boyama kitabında bir araya geldi. Gazeteci İlyas Çolak ve Sanatçı Kutay Oza imzasını taşıyan “Çanakkale’nin Kahramanları” kitabı, çocuklarla buluşuyor.

Yaklaşık bir yıllık çalışmanın bir ürünü olarak ortaya çıkan “Çanakkale’nin Kahramanları” Aile Katılımlı Boyama Kitabı, yayımlandı. Ay Yıldız Kitapevi tarafından yayımlanan kitap, pandemi sürecinde evlere kapanan çocuklar için yeni bir etkinlik modeli olarak da öne çıkıyor. Çanakkale Zaferi’nin önemli anlarını ve zaferde payı olan kahramanları çocuklara tanıtmayı hedefleyen kitap, adı neredeyse hiç bilinmeyen ancak zaferde payı olan isimleri de yad ediyor.


AİLE İÇİ ETKİLEŞİMİ ARTIRACAK

Kitap hakkında Çanakkale İçinde’ye konuşan İlyas Çolak, kitabın aile katılımlı olması nedeniyle aile içi diyaloga da olumlu katkıları olacağını düşündüklerini belirterek; “Öncelikle bu kitabı oluştururken, yetişkinlerin çocuklarıyla daha kaliteli bir şekilde vakit geçirmelerini arzu ettik. Kitap içerisinde çocukların boyama alanına ek olarak, o sayfada yer alan karakterin kim olduğunu ve neden önemli olduğunu anlatan bir bölüm de yer alıyor. Anne babalar çocuğuna o karakteri kendi üsluplarıyla anlatabilecekler. Bazı karakterleri birçok insan bilmiyor, tanımıyor. Bu sırada aileler de hem bilgilerini tazelemiş hem de yeni kahramanlarla tanışmış olacaklar. Bu açıdan “Çanakkale’nin Kahramanları” bizim için çok önemli. Atatürk’ün konuyla ilgili meşhur sözü var; ‘Türk çocuğu atalarını tanıdıkça, daha büyük işler yapmak için kendisinde kuvvet bulacaktır’. Bu kitap en çok bu işe bir parça olsun katkı sağlarsa, kendimizi çok mutlu hissedeceğiz” ifadelerini kullandı.

EKİP İŞİ

Ay Yıldız Kitapevi’nin Troy Park AVM’de bulunan merkezinden satışa sunulan kitaba, aynı yayınevinin ayyildizkitap.com adresinden de ulaşılabiliyor. Yayınevinin önemli bir atılım yaptığına değinen Çolak; “Yayınevinin başında bulunan Selman Sevim, pandemi sürecinde kitabı Çanakkalelilerin ayağına götürmek gibi önemli bir hizmette bulundu. Henüz yolun başında olmasına karşın yayınevi, aynı gün içinde kitabı size ulaştırmak gibi bir gayrette bulunuyor. İlerleyen zamanlarda çok daha önemli işlere imza atacağına inancım tam. Bu vesileyle Selman Sevim’e, bu kitapta birlikte yol arkadaşlığı yaptığımız Kutay Oza, dizgi tasarım gibi konularda desteğini esirgemeyen Duygu Arsoy ve içerik konusunda doğrulamalarda yardımcı olan tarihçi Mustafa Onur Yurdal’a teşekkür ediyorum. Tam bir ekip işi oldu bu çalışma. İlerleyen haftalarda D&R gibi ulusal çapta kitapevlerinde de yerimizi alacağız. Umarım bu yolculuk, herkes için hayırlı olur” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir