Kale Grubu’nda 53. Kuruluş Yıldönümü Coşkusu

28 Temmuz 2010

Kale Grubu ile Kaleseramik Fabrikaları’nın 53. kuruluş yıldönümü ve Geleneksel Seramik Bayramı törenine katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye’nin geleceği ümitle bakması gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin geleceği aydınlık. Burada zorluklar ve sıkıntılar var. Bu her dönemde olmuştur ve olacaktır. Birbirimize güvenirsek, inanırsak, dayanışma içinde olursak Türkiye’nin geleceği aydınlıktır. Önümüze gelen zorluklar bizi karamsarlığa sevk etmemelidir.

Hepimizin birbirine sorumluluğu var. Geçmişte zorluklar yaşadık. Türkiye birçok kötülükler yaşadı. Geleceğimizi kurmak için bunlardan ders çıkarmamız lazım. Üç beş sorumsuzun yaptığı bazı davranışlar buna zarar vermemeli” dedi.

Çanakkale’nin Çan ilçesinde kurulu bulunan Kale Grubuna ait fabrikada gerekleştirilen törende bir konuşma yapan Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, bu bayramın sadece kale gurubunun değil milletin bayramı olduğunu belirterek, “Bu sadece burada çalışanların değil gelecek nesillerinde bayramıdır. Burada bu törenlerin 13.’süne katılıyorum. Bundan da büyük mutluluk ve heyecan duyuyorum. Bu bayramın gerisinde bir başarı hikayesi var. Bu hikayelerin yeni nesillerce bilinmesi çok faydalı olacaktır.

Yeni nesillerin bu başarıları ve bunların nasıl gerçekleştirildiğine ihtiyacı var. Bu ülke bu yere geliyorsa bu kolay değil. Bunun gerisinde sabır, gayret, karamsarlık ve zorluklar var. Her şeyden önemlisi tevekkülle geçen 53 yıllık çalışmada işte böyle bir eser ortaya çıkıyor. Ülkenin her vilayetlerinde bir İbrahim Bodur olsa Türkiye çok daha iyi yere gelir” dedi.

Bakan Cemil Çiçek, Türkiye’nin geleceği ümitle bakması gerektiğini de belirterek, “Türkiye’nin geleceği aydınlık. Burada zorluklar ve sıkıntılar var. Bu her dönemde olmuştur ve olacaktır. Birbirimize güvenirsek, inanırsak, dayanışma içinde olursak Türkiye’nin geleceği aydınlıktır. Önümüze gelen zorluklar bizi karamsarlığa sevk etmemelidir. Hepimizin birbirine sorumluluğu var. Geçmişte zorluklar yaşadık. Türkiye birçok kötülükler yaşadı. Geleceğimizi kurmak için bunlardan ders çıkarmamız lazım. Üç beş sorumsuzun yaptığı bazı davranışlar buna zarar vermemeli. Allah’a şükür Türkiye dünya ülkeleri arasında gelişmiş 20 ülkeden birisi oldu. Türkiye’yi bu yere getirenlere şükranlarımızı sunuyoruz. Bunun arkasında birçok insanın emeği ve göz yaşı var. İnşallah Türkiye Cumhuriyeti 2023 yılında 100. yılında ilk 12 arasına gidecek imkana sahiptir. Yetişmiş insanımız var. Bütün mesele önümüzü iyi görebilmek, birlik ve beraberlik, kardeşliğimizi sağlamak. Elbette farklı fikir ve düşenceler, inançlar olacaktır. Burada ortak paydamız bu ülkenin birliği ve bereberliğini sağlamak olmalıdır. Bunu kim karşı oluyorsa bu memlekete en büyük kötülüğü onlar yapıyordur” dedi.


“KALE GRUBU OLARAK 2010 YILININ İLK ALTI AYINDA GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE KIYASLA YÜZDE 30’LUK CİRO ARTIŞI SAĞLADIK”

Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay da son 2 yıllık süre zarfında etkilerini yoğun bir şekilde hissettiği global krizin ülke ekonomisine ve Türk sanayine olan yansımalarını açıkça gördüklerini belirterek, “Bu süreçte KALE Grubu olarak gerek çalışanlarımız, gerekse de tüm bayilerimiz, tedarikçilerimiz; kısacası uzun vadeli iş ortaklarımız ile yarattığımız dayanışma ve işbirliği güçlü şekilde ayakta durmamıza yardımcı olmuştur. Bu sayede; oldukça büyük darbeler almış olan bir sektörde yara almadan çıkan şirket olduk. Tüm bu süreçte bizden desteğini esirgemeyen çalışanlarımız, bayilerimiz ve iş ortaklarımıza teşekkür ediyorum. 2009 yılında KALE Grubunu ve faaliyet gösterdiğimiz pazarlarımızı büyük bir özen ve dikkatle yönettik. Özellikle verimlilik üzerine yoğunlaşarak bu yönde yatırımlarımızı artırdık ve kriz ortamının bu yarım asırlık heyecanımızın önünü kesmesine izin vermedik. Aslında oldukça zor bir ortamda bunları gerçekleştirdik. Dünyadaki dev şirketlerin kapılarına kilit vurduğu zorlu bir kriz sürecinden Kale Grubu olarak daha da güçlenerek çıktığımızı sizlerle paylaşmak istiyorum. Pazar payı ve satış performanslarındaki artışların ötesinde sizlerle yoğun bir kriz psikolojisinin hakim olduğu zamanda cesurca adımını attığımız birçok projeyi de bir seramik bayramında sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Sektörel liderliğimize tamamlayıcı olmasını planladığımız enerji verimliliği alanında büyük adımlar attık. Çevreye saygı bilincimiz doğrultusunda; tüm KALE Grubu tesislerinde enerji verimliliği alanlarında uluslararası yatırım kuruluşları ve endüstri eksperleri ile uzun soluklu çalışmalarımızı tamamladık. Projelerimizi devreye alarak girişimlerimizin çevresel sonuçlarını almaya başladık. Doğaya olan saygımızı değer zincirinin tüm süreçlerinde pekiştirdik ve uyguladık” dedi.

“TOPLAM ÇEVRE VE ATIK GERİ KAZANIM TESİSLERİ YATIRIM TUTARIMIZ 7.500.000 DOLARI AŞTI”

Konuşmasında çevre ve atık geri kazanıma önem verdiklerini de belirten Zeynep Bodur Okyay, “2010 yılında yapılan çalışmalarla özellikle Kaleseramik ve Kalekim gruplarımızda ulaşılan toplam Çevre ve Atık geri kazanım tesisleri yatırım tutarımız 7.500.000 $’ ı aşmıştır. 2010 yılı içinde çevre faaliyetlerimiz için harcanan toplam tutar 4.900.000 TL’dir. Bahsi geçen projelerin ekonomik sonuçlarını da 2011 ve 2012 yıllarında almaya başlamış olacağız. Kaleseramik fabrikalarımızda başlıca tüketim kalemlerimizden olan ve sınaî maliyetimizin yüzde 35’ini oluşturan enerjinin, enerji tasarrufu ve verimliliği projelerinin uygulanması sonucunda finansal kazancın yanı sıra doğal kaynak tüketiminin de azaltılmasıyla çevresel kazanç sağlanmıştır. Yapılan iyileştirmeler sonucu birim doğal gaz tüketiminde yüzde 10, birim elektrik tüketiminde yüzde 7, Su tüketiminde yüzde 19, ambalaj malzemelerinde yüzde 37 tasarruf edilmiştir. Kullandığımız enerji kaynaklarından oluşan salınımlarımızda bu yıl içinde yapılan çalışmalarla toplamda 10.130 ton karbon emisyonu azaltılmış olup toplam salınımımız yüzde 1,6 oranında azalmıştır. Üretimlerimizde kullandığımız suyun yüzde 20’si direkt olarak prosese geri kazandırılmakta geri kalan kısmı ise arıtılarak doğaya verilmektedir. Ayrıca kullandığımız tüm kağıt malzemelerin yüzde 40’ını ve plastik malzemelerin yüzde 37’sini geri kazanarak 2010 yılında 2.960 dönüştürülebilir malzemeyi ekonomiye geri kazandırdık” dedi.

“PİYASANIN DARALDIĞI BİR ORTAMDA TİCARET HACMİMİZİ VE TİCARI ORTAK SAYIMIZI PİYASADA OLUŞTURDUĞUMUZ GÜVEN İLE ARTIRDIK”

Zeynep Bodur Okyay piyasanın daraldığı ortamda büyümek için büyük çaba harcadıklarını da belirterek; “Piyasanın daraldığı bir ortamda ticaret hacmimizi ve ticari ortak sayımızı piyasada oluşturduğumuz güven ile artırdık. Bunu sağlayabilmek adına son yıllarda adımlarımızı ihtiyatlı atmıştık ve bunun sonuçlarını görmüş olduk. KALE Grubu olarak kelimenin tam anlamıyla krizi fırsata çevirmeyi başardık. Bu fırsatları algılama ve kazanım haline dönüştürmekte ve bu süreçte kurumsal gelişimin ekonomik getiriden daha üstün olduğunu benimseyen, bizlerle tek vücut olan bayilerimize çok teşekkür ediyorum. Rakamlarla aklınızı çok karıştırmak istemiyorum ancak küçük birkaç detay vermek isterim. KALE Grubu olarak 2009 yılına temkinli bütçelerle girmiştik. Hükümetin Orta Vadeli Programına ayak uyduracak şekilde muhafazakar büyüme rakamlarını benimsemiştik. Ancak bu dönem de verimlilik politikamızın sonuçlarını çok kısa sürede almaya başladık ve yüzde 30 seviyesinde büyüdük. Dikattinizi çekmek istediğim nokta; daralan bir sanayi ve inşaat sektörünün tam ortasında KALE Grubu’nun yüzde 30’luk bir büyüme sergilemiş olmasıdır. 2008’de yüzde 8, 2009 senesinde ise yüzde 16,1 daralan Türk İnşaat Sektöründe, Kale Seramik olarak Pazar payımızı yüzde 26’dan, yüzde 30’a çıkarmayı başardık. Firmamız 2009 senesinde özellikle yer, duvar karosu ve porselen seramikteki üst segment grubunda, pazar payını 30 puan arttırarak, bu segmentte yüzde 60’ın üzerinde paya ulaşmış ve lider konuma gelmiştir. Kârlılık perspektifinden bakıldığında da hedeflerimizin oldukça üzerinde bir performans gösterdiğimizi sevinerek görüyoruz” dedi.

“KALE GRUBU OLARAK 2010 YILININ İLK ALTI AYINDA GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE KIYASLA YÜZDE 30’LUK CİRO ARTIŞI SAĞLADIK”

2009 yılında temel iş hedeflerinden taviz vermeksizin, riskleri en etkin şekilde yönetmenin grup olarak en önemli önceliklerinden birini oluşturduğunu da belirten Zenep Bodur Okyay, “Tasarruf konusunda her zamankinden daha duyarlı davranılmış, her türlü tasarruf imkanı sürekli olarak araştırılmaya devam edilmiş ve rekabetçi yapımız korunmuştur. Süreçlerimiz gözden geçirilmiş, sinerji uygulamaları kapsamı genişletilerek sürdürülmüş ve yeni imkânlar belirlenerek uygulamaya alınmıştır. Bu yılda bu hedeflerimize ara vermeksizin gayretle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlk altı aylık sonuçlar başarımızı sürdürdüğümüzü müjdeliyor. Daha önce de söz ettiğim gibi Kale Grubu olarak 2010 yılının ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 30’luk ciro artışı sağladık. Yine aynı dönem ile karşılaştırdığımızda brüt karımızda yüzde 50’lik bir artış sağladık. Özetle belirtmek gerekirse 2010’un ilk 6 ayında hacmimizi ve karlılığımızı artırmış olduk. 2010 yılı içinde gerçekleştireceğimiz yatırımların toplamı ise 27 milyon dolar seviyesine ulaşacaktır.

“MALİYET BASKISI ALTINDA OLAN BİR SEKTÖRÜN GENİŞ BIR COĞRAFYADA DAHA BİLİMSEL VE DAHA BÜTÜNÜ KAPSAYICI PARAMETRELERLE DESTEKLENMESI EN BÜYÜK ARZUMUZDUR”

Konuşmasında seramik sektörünün sorunlarına da değinen Okyay, “Örneğin seramik sektöründe dünyada büyük bir maliyet baskısı söz konusu. Bu baskı, dünyadaki üretim kapasitesi fazlalığından kaynaklanan yoğun rekabetin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Maliyet baskısının göğüslenebilmesi sadece üretim tekniklerinde ve üretim yönetimi ve lojistik alanlarında gelişmeler sonucu gerçekleştirilen tasarruflarla sağlanamaz. Maliyet baskısı altında olan bir sektörün geniş bir coğrafyada daha bilimsel ve daha bütünü kapsayıcı parametrelerle desteklenmesi en büyük arzumuzdur. Ana ve yan sanayi arasında olduğu gibi, ana sanayinin kendi içinde de işbirlikleri gerektirdiğini bilmemiz gerekiyor. Bu kapsamdaki çalışmalar için üniversiteler ve araştırma kuruluşları ile işbirlikleri gerekir. Bu anlamda salt bir ticari müessese felsefesi ile global rekabetin bir parçası olmamız kesinlikle mümkün değildir.

“ARGE ALANINDAKİ FAALİYETLERİMİZ DE SON DERECE HIZ KAZANDI”

Kaleseramik Arge Merkezi’nin önemkine de değinen Zeynep Bodur Okyay, “Kaleseramik Arge Merkezi’nin kurulum çalışmalarına başlanmış olup 2011 yılının ilk çeyreğinde kanunun öngördüğü tüm zorunluluklar tamamlanmış olacaktır. Şirket olarak farkındayız ki, AR-GE ve Inovasyon olmadan küresel rekabet ortamında ayakta kalmak mümkün görünmemektedir. KALE Grubu olarak inovasyona yönelik girişimlerimiz ve arayışlarımız kesintisiz şekilde devam etmektedir. Örneğin Sinterflex gibi oldukça teknik bir ürüne yaptığımız yatırım ve bu panellerle testleri yapılan Seramik Ev Projesi gibi yan ürünlerin geliştirilmesi kurucumuz Sn. İbrahim Bodur Bey’in eşsiz vizyonu çerçevesinde yürütülmektedir.

“DÜNYANIN 17 ÜLKESINDE DAĞITIM YAPAN ÖNEMLİ ŞİRKETLER İLE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI IMZALADIK”

Yurtdışında çok önemli oluşumlar içerisinde yer alıp önemli anlaşmalara imza attıklarına da değinen Zeynep bodur Okyay, “Bu kapsamda dünyanın 17 ülkesinde dağıtım yapan önemli şirketler ile işbirliği anlaşması imzaladık. Büyüme stratejimiz sayesinde, bu sıkıntılı dönemde katma değeri yüksek, tasarım odaklı ürün portföyümüz sayesinde başta Avrupa pazarları olmak üzere tüm ihracat pazarlarımızdaki ortalama fiyatımızı yükseltmeyi başardık. Tripoli, Aşkabat, Erbil, Beyrut, Üsküp, Hindistan’da Koçin gibi kritik önem taşıyan pazarlarda yüzde yüz KALE ürünlerinin sunulduğu ve tasarım felsefemize uygun showroomlarımızı açtık ve açmaya da devam ediyoruz. Pakistan’dan Avustralya’ya olan coğrafyada üst segment ürün gamımızın satışlarını yükseltmekteyiz.Yakın vadede yeni bayiler açarak bölgesel liderlik hedefimiz için daha da aktif hale gelmeyi planlamaktayız. 2007 yılı Kasım ayında temeli atılan ve 2008 Temmuz ayından bu yana üretim yapan Kalekim Rusya yatırımızdan sonra Suudi Arabistan yatırımı için çalışmalar son aşamaya getirilmiştir. Ülkenin en büyük seramik üreticisi ile yaklaşık 11 mio $ yatırım maliyeti ile başkent Riyad’da tesis edilecek yatırım faaliyetinin 2010 yılı içinde başlaması planlanmaktadır.

“YENİ NESİL MÜŞTEREK TAARUZ UÇAĞI OLAN F-35’TE PARÇASI YER ALAN TEK TÜRK FIRMASI OLARAK BU GLOBAL PROJEDE YENI IŞLER ALMAYA DEVAM EDIYORUZ”

Teknik Kimya Grubunda yer alan Kale Havacılık uluslararası ortaklıkları ve işbirlikleri ile adından söz ettirdiğini de söyleyen Okyay, “Bu firmamız uçan ilk yeni nesil müşterek taaruz uçağı olan F-35’te parçası yer alan tek Türk firması olarak bu global projede yeni işler almaya devam ediyor. Firmanın aynı zamanda dünya devi havacılık şirketlerinden Lockheed Martin, Pratt and Whitney, Northrop Grumman, Airbus, Boeing gibi firmalara da alt yapımcı olarak uzun vadeli parça üretimi sözleşmeleri vardır. F35 uçağının motoru olan F135 serisi yeni jenerasyon motorların parçalarının üretimi hedefiyle KALE ve Pratt and Whitney ortaklığında bir şirket kurulması için ön anlaşma imzalanmıştır. Bu şirketin Türk Havacılık sanayinin uluslararası arenada sahip olduğu gücü başarıyla temsil etmesini diliyoruz. Ayrıca son dönemlerde adından sıkça söz ettiren insansız hava aracı projesinde; teknolojisi ve yazılımıyla tamamen Türk mühendislerin eseri olan Bayraktar İnsansız Hava Aracı Ege’de gerçekleşen EFES 2010 tatbikatını başarıyla tamamladı. Diğer bir taktik insansız hava aracı için de deneme aşaması tamamlandı. Kısa süre içerisinde seri üretime geçilecek olan istihbarat aracı 1.200 kilometre menzile sahip. Bu projeleri KALE Grubu’nun çeşitlendirme stratejileri çerçevesinde değerlendirmeniz doğru olacaktır. Savunma sanayi alanındaki yatırımlarımız ve son dönemde yaşanan gelişmeler prestijimizi her geçen gün artırmakta ve grup şirketlerimizin global repütasyonunu güçlendirmektedir” dedi.

Törende ayrıca Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, Kale Grubu Onursal Başkanı ve Kurucusu Murahhas Azası Dr. H. İbrahim Bodur, Kaleseramik Mali, idari ve Ticari İşler Genel Müdürü Remzi Gula, çalışanlar adına Halil Karadeniz ile yabancı konuklar günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yaptı. Etkinlik mesleklerinde 5-10-15-20-25-30-35-40-45-50 hizmet yılını doldurmuş olan çalışanlar ile bayilere ödüllerinin verilmesinin ardından resmi geçit töreni ile sona erdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir