“Kan Çiçeklerine Borcumuz Var” Kırkyama Sergisi Ziyarete Açıldı

15 Mart 2015

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Kırkyama Çalışma Gurubu tarafından hazırlanan “Kan Çiçeklerine Borcumuz Var” kırkyama sergisi ÇTSO Çanakkale Evi’nde ziyarete açıldı. Sergi 23 Mart tarihine kadar gezilebilecek.

Boreas Kırkyama Çalışma Gurubu’nun “Kan Çiçeklerine Borcumuz Var” kırkyama sergisinin açılışına Çanakkale Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Boreas Kırkyama Çalışma Gurubu üyeleri, sanatseverler ve çok sayıda davetli katıldı.

Boreas Kırkyama Çalışma Gurubu kolaylaştırıcısı Aysun Aksu; “Çanakkale’de kaybettiğimiz kahramanları savaşın 100. Yılında saygıyla anıyoruz. Varlığımızı ve ülkemizin varlığının onlara ve eşsiz cesaretlerine borçluyuz. Tek tesellimiz onların anısını hak ettikleri saygı ve özenle yaşatabilmek bıraktıkları bu güzel topraklarda sonsuza dek özgür yaşamaktır. Burada yaşamak ve geleneğimizin ek sanatları hayat geçirmekten gurur duyuyoruz. Ancak şu bilinmelidir ki kanlarını döken gelinciklerimiz olmasaydı bunların hiç biri mümkün olmayacaktı. Onlara duyduğumuz saygının göstergesi olarak bayrağımızın ve şehitlerimizin Kanından oluşan “Kan Çiçeklerine Borcumuz Var” isimli sergimizi kahramanca savaşan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına armağan ediyoruz” dedi.

“Bu topraklarda cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kanları ve canları pahasına bu ülkeyi bize bahşeden tüm şehitlerimizi buradan rahmetle ve minnetle anıyoruz” sözleri ile konuşmasına başlayan Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Cahit Külebi’nin, Yangın isimli şiirinden bir dörtlük okudu; “Önce gelincikleri yolduk, Nar ağaçlarını tuttuk kurşuna, Ardından andızları devirdik, Aptallık bilinçsizlik bir hiç uğruna. Bu ülkeyi geliştirmek kalkındırmak ve çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak hepimizin görevi olmalıdır. Böyle çalışarak bu topraklarda canlarını veren şehitlerimize daha iyi görevimizi yapmış oluruz diye düşünüyorum” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar da “Kırkyama sanatına baktığım zaman sanatın her dalını görüyorum. Kırkyama o kadar çok şey çağrıştırıyorki bugün sergiye baktığımda eşini bekleyen bir gelini, onu nasıl beklediğini hayal edebilirim. Kırkyamaya geçmişi, kadını, sanatın her türünü yaşatan bir eser olarak bakıyorum.Boreas Kırkyama Gurubunabu sanatı tanıttıkları için teşekkür ederim. Gelincikler önünde saygıyla eğiliyorum” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Çanakkale Evi’nde açılan sergi 23 Mart tarihine kadar açık kalacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir