Karabiga Termik Santral İstemiyor! ÇED Toplantısı Yapılamadı

04 Mayıs 2013

Çanakkale’nin Biga İlçesine bağlı Karabiga Beldesi Boztepe Mevkiinde, Alarko – Cengiz Ortaklığında Cenal Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan “Cenal Atık Depolama Sahası Projesi” için ÇED toplantısı protestolar nedeniyle yapılamadı.

03 Mayıs Cuma günü saat 11.00’da Karabiga Belediyesi Düğün Salonu’nda gerçekleştirilmek istenen ÇED toplantısı, sabah saat 09.00’da düğün salonu önünde “Termik Santral İstemiyoruz, Toplantıyı Yaptırmayacağız” sloganı eşliğinde toplanarak toplantıyı yaptırmayacaklarını söyleyen Karabiga halkının ve destek olmak üzere Biga Çevre Derneği Çanakkale Çevre Platformu, Halkevi ve Öğrenci Kolektiflerinden vatandaşların protestosuna takıldı.

Yetkililer Toplantı Salonuna Giremedi
Toplanan yüzlerce kişi saat 11.00 civarında jandarma eşliğinde gelen şirket yetkililerini toplantı salonuna sokmadı. “Sizden bilgi alacak değiliz, termiğin zararlarını biliyoruz ve toprağımızı, doğamızı size yedirmeyeceğiz. Defolun gidin köyümüzden” diyerek toplantı için gelen yetkilileri toplantının yapılacağı salona yaklaştırmadılar.

Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Namık Güver ve yetkililerin toplantı yapılamadığına dair tutanak tutacakları söylenerek, halka tepki gösterilmemesi ve yetkililerin görevlerini yapabilmesi çağrısında bulunuldu. Yetkililerin tutanak hazırlamaları için koyulan masa Jandarma tarafından çembere alındı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Namık Güver’in ‘toplantı yapılmıştır’ şeklinde tutanağı hazırladığı öne sürülerek avukatların müdahale etmesi için olay yerine gelmesi istendiği sırada Güver’in tutanağı imzalayarak çantasına koyduğu iddia edildi. Kandırıldıklarını iddia eden halk, duruma müdahale etmek istedi. Usulsüz olarak hazırlandığı öne sürülen tutanağı almak isteyen halka jandarma müdahale ederek, yetkilileri olay yerinden kaçırdı.

“Termikçi Başkan istemiyoruz”
Şirket yetkililerinin olay yerinden kaçırılmasından sonra halk, şirket yetkilileri ile anlaştığını söyledikleri Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş’ı istifaya çağırarak belediyeye yürüdüler. Belediye önüne gelen vatandaşlar “Termikçi Başkan istemiyoruz” sloganıyla başkanı istifaya çağırdılar. Belediye binasının kapısına barikat kuran jandarma ekipleri, halkın binaya girmesine izin vermedi.

Suç Duyurusu
Belediye önünde toplanan kitleye açıklama yapan Karabiga Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Aslı Badem ve Biga Çevre Derneği Başkanı Kamil Aru, Biga Cumhuriyet Savcılığı’na usulsüzlük yapıldığı gerekçesi ile suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler.

[Kaynak: Çanakkale Olay & halkevleri.org.tr]
[Fotoğraf: Facebook / Ayla Gebenli Tufan]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir