Karabiga’da “Termik Santral” Protesto Edildi

19 Nisan 2013

Çanakkale Biga’ya bağlı Karabiga beldesinde kurulu bulunan termik santralin kül depolama alanı ile ilgili imar planı üzerinden ortaya çıkan tepkiler, “Karabiga’da termik santral istemiyoruz” çığlığına dönüştü.

Evrensel’den Ali Can Gün’ün haberine göre Karabiga halkı, belde Cumhuriyet Meydanı’nda buluşarak termik santrale kadar yürüdü. Burada sloganlar atarak termik santrali tepki gösteren halk, Karabiga Belediyesi önüne de giderek ıslıkları ile protestolarını sürdürdü.

Karabiga halkı, çalışmaya devam etmesi halinde ileride hayati derecede tehlikeli olabileceğini düşündüğü termik santrale “hayır” derken, Karabiga Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Aslı Badem; “Kül depolama alanları konuşlandırılması planlandığı yer itibariyle bizlere nerdeyse bahçe komşusudur” şeklinde konuştu.

Karabiga’da gerçekleştirilen, Biga ve Çanakkale başta olmak üzere çevre köylerden gelen çok sayıda vatandaşın katıldığı eylemde konuşma yapan Badem şunları kaydetti;

ALARKO-CENAL TEHDİDİ
“Havasıyla, deniziyle, Priapos antik kentiyle turizm cenneti olma yolunda hızla ilerleyen beldemiz; Alarko-Cenal şirketlerinin ortaklığıyla kurmayı planladığı termik santral tehdidi altındadır. Sürecin başından beri sivil toplum örgütleri olayın takipçisidir. Biga Çevre Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale şube başkanlığı, Madra Dağı ve Kazdağı Belediyeler Birliğinin açmış olduğu ortak dava ile hukuksal süreci başlatarak; zorlu bir yola adım attık. Bugün burada tek yürek olduğumuzu haklı yaşam mücadelemizi sonuna kadar arayacağımızı belirtmek için toplandık.

BELEDİYE BAŞKANINA SİTEM
Yola çıktığımız birçok arkadaşımız, Belediye başkanımız ve bazı meclis üyelerimiz anlayamadığımız birçok sebepten dolayı başlatmış oldukları bu mücadelenin dışında kalmışlardır. Hatta beldemize zehir saçacak olan şirketin yanında yer alarak; yaşam alanlarımızı onların kullanımına altın tepside sunmaktadırlar. Yaşayacağımız doğa katliamını hiçe sayarak, termik santralin sanki hiç zararı olmayıp, sadece faydası olacakmış gibi anlatmaktadırlar. Alarko kamuoyunda çevreci bir kuruluş olarak bilinmesine rağmen , daha işin başında yasa,yönetmelik ve halkın taleplerini yok sayması ileride yaşanacakların habercisidir.

TARİHİ MİRAS YOK OLACAK
2000 yıllık tarihe sahip Priapos antik kenti 1. Derecede sit alanıdır. Koruma bandı 2. Derecede (doğal sit) alanıdır. Tarihi kalıntılara hasar vermek yok etmek çevreye duyarlı olduğunu iddia eden Alarko ve Cenal kuruluşlarına yakışıyor mu? Tam kale kalıntılarının dibinden çekilen tel örgü; kale kalıntılarını olumsuz etkilemiştir? Binlerce yıldır ayakta kalmaya çalışan tarihin yok olacağı aşikar ortadadır. Priapos antik kentimiz ya inşaat aşamasında; ya da termik santralin çevreye verdiği olumsuz etkiler yüzünden yok olmaya mahkum edilecektir..

TERMİK SANTRAL TARİHE TERCİH EDİLEMEZ
Şunu unutmayın ki dünyanın hiçbir yerinde bir tarih bir termik santrale tercih edilemez… Yapılması planlanan liman ile gelecek nesillerimiz en güzel koylarımızdan mahrum kalacaktır. Derin deniz deşarj projesi ile denizden alacakları suyu ısıtıp denize vermek, denizaltı yaşamını ve canlıların doğasını bozacaktır.

BALIKÇILIĞI BİTİRECEK
Firmaca çok övülen Bu sistem beldemizdeki balıkçılığı bitirecektir. Kül depolama alanları konuşlandırılması planlandığı yer itibariyle bizlere nerdeyse bahçe komşusudur. Kül depolama alanının sağlığımızı direkt olarak etkileyeceği aşikar ortadadır. Kuzey batı yönünde hakim rüzgarı poyraz olan beldemizin ve tüm Biga yarımadasının hava emisyonu zaten dolmuş olup; halkın sağlığıyla yetirince oynanmıştır.

AVRUPA’DA SİT ALANLARINA TERMİK SANTRAL Mİ İNŞA EDİLİYOR?
Avrupa standartlarından bahsediyorsunuz, Avrupa’nın söküp attığı termik santralleri ülkemize yenilik diye getiriyorsunuz. Dışa enerji bağımlılığımız bitecek diye övülen santralin; yakıtı olan kömür Rusyadan ithal edilecektir.. Bu ne akıl almaz bir çelişkidir! Ayda 360.000 ton yakılması planlanan kömürün; külü ve dumanı sağlığımızın ve doğamızın en büyük düşmanıdır. Avrupa standartları böyle mi oluyor? Kanunlar hiçe mi sayılıyor? Sit alanlarına termik santraller mi inşa ediliyor? İnsanların yaşam hakları yok mu sayılıyor? Alarko ve Cenal yetkilileri Türkiye’de yönetmeliğe aykırı çalışmak mümkün mü diye bize soruyordu? Pazar günleri dahil sabah 7:00’de çalışmalara başlıyorsunuz. Yok mu bunun kuralı kanunu? Ruhsatsız çalışmak yönetmeliklere uygun mu? Doğal sit alanının dibine yapacağınız teknolojik santraliniz bu tarihe, bu güzelliğe, bu doğaya yakışıyor mu?

‘RUHSATSIZ ÇALIŞMA’
26 Mart tarihinden itibaren doğal sit alanımızda hiçbir denetim olmaksızın ruhsatsız çalışılmaktadır. Yapılan kazı ve sondajlarda neyle karşılaşıldığını ya da karşılaşmadığını kamuoyu bilmemektedir. Şimdi belediyeyi hiçe sayıyorsunuz, İleride ne olacak? Daha hangi sözlerinizin hakikatlerini yaşayacağız? Denizimizin, balıkçılığımızın, tarım ürünlerimizin ve sağlığımızın kaybolmasına seyirci kalmayacağız. Unutmamak gerekir ki sağlık olmayınca paranın kıymeti yoktur.

MÜCADELE KARARLILIĞI
İş, aş, yol, vaatlerine kanıp; sağlığımızı beldemizi antik kentimizi size katlettirmeyeceğiz. Karabiga’da yaşanan bu hukuka aykırı süreç; biz halkı huzursuz etmektedir. Beldemize Santral yatırımı gelir gelmez; şirket tarafından Türkiye cumhuriyeti kanunları ve yönetmelikleri hiçe sayılmıştır. Fakat bizler hukuk devletine inanıyoruz, kamuoyu yaratarak hukuksal hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Gelinciğimizi papatyamızı, nefes alma hakkımızı elimizden almaya kalkanlara karşı başlattığımız haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Unutmayın çevreyi hor gören geleceği zor görür”

[Kaynak: evrensel.net]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir